C# ile advantage veri tabanı bağlantısı?

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Osti
Üye

C# ile advantage veri tabanı bağlantısı?

Mesaj gönderen Osti »

Merhaba arkadaşlar,
Advantage Veri Tabanını kullanmaya çalışıyorum. Daha önceden delphide kullandım ve çok hoşuma gitmişti, kullanışlı gelmişti. Şimdilerde C# öğrenmeye başladım. C# ile yine Advantage Veri Tabanını kullanmak istiyorum. Şöyle bir sorunum var: ben Visual C# 2005 ya da 2008 Express edition kullanıyorum. Bu nedenle advantage veri tabanıyla bağlantı kurmak için OleDB kullanmam gerekiyormuş. Fakat bir türlü beceremedim. Acaba bunu daha önce deneyen veya bilgisi olan arkadaşlarımız bana yardımcı olabilirler mi?
Herkese iyi çalışmalar..
Osti
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: C# ile advantage veri tabanı bağlantısı?

Mesaj gönderen Battosai »

Advantage OLEDB sürücülerini indirmen icap edecektir.Sitesinde gerekli sürücü bileşenleri mevcut.Ayrıca .Net için seçeneği mevcut burdan incele....
http://www.advantageturkiye.com/Downloa ... spx?ID=200
Kullanıcı avatarı
Osti
Üye

Mesaj gönderen Osti »

Yanıtın için teşekkür ederim. Ancak ben Express Edition kullandığım için .NET Provider olmadı. Ya da ben öyle sanıryorum. Teknik destek ekibine mail attım ve bana cevap olarak OleDB ile bağlantı kurun dediler. Birde ben birşeyler yapmaya çalışırken program şuna benzer bir hata verdi: 'Visual studio'nun bu versiyonunda sadce .mdf ve .mdb veri tabanları kullanılabilir'. Sanırım Access ile işimi görmem gerekiyor ama belki yanlış bir şey yapmışımdır diye sizlere soruyorum.
Osti
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Visual studio ile çalışmışlığım yok böyle bir kısıtlaması var mı bilmem ama MsSQLserver express edition ile çalışıyor...Advantage yetkilileride böyle bir şey olsa söylerlerdi heralde...
Kullanıcı avatarı
Osti
Üye

Mesaj gönderen Osti »

İlgilendiğin için tekrar teşekkürler.. Fakat yapamadım :( .. Birde ADP ile bağlantı kurabilirsiniz demişlerdi. ADP nedir hiç bir fikrim yok ve bilgide bulamadım :S
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

arkadaşım .net te her database için doğal provider lar vardır, MSSqlDataProvider, OracleDataProvider, FirebirdDataProvider gibi, bunlar gelende bir dll olarak gelir, ve kurduğunda Connection, DataReader, DataAdapter gibi nesler ekler.. şuan için oracle ve mssql için provider lar visual studio ile beraber gelmekte, ancak farklı bir veritanabı kullandığında veritabanı üreticisinin bu provider ı sağlaması lazım.
Bir diğer yol ise, ODBC connection, ODBC den kendi vertabanına bağlanmak, uygulama içersinden de, ODBC connection ile ODBC deki veri kaynağına bağlanmak..
Resim

..::|YeşilMavi|::..