Yol ayrımındayım Java mı .Net mi?

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
MetalBro
Üye

Yol ayrımındayım Java mı .Net mi?

Mesaj gönderen MetalBro »

Arkadaşlar kafam karıştı acaba javaya mı yönelmeli yoksa .nete mi bir türlü karar veremiyorum.Sizce?
Tek sınır hayal gücünüz!
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

ya aslında kesin bir ifadeyle şu diyerek birini işaret etmeyi gönlüm istemiyor. sebebi çok aslında ama bu yol ayrımına geldiysen eminim artılarını eksilerini çoktan tartıp ölçmüssündür her iki teknolojininde...

ilk önce bu dilleri neden öğrenmek istediğin çok önemli tabi. Hobi olarak mı, para kazanmak amaçlı mı, eğitim amaçlı mı ....?

hobi olarak ikisini de tavsiye etmem :)

para olarak çevre şartlarını incelemek lazım. a bölgesinde x dilini bilerek rahatça iş bulunabileceği gibi x dilini b bölgesinde bilir durumda olmak sizi işsiz bırakabilir.

yahu bu yazı yine uzayacak gibi.. neyse kısa keseyim. :)

iki dildende iş bulma şansınız çok. bence her ikisini de az buçuk öğrenin. en azından her iki dilde de ufak uygulamalar yazacak kadar, cv nize java ve c# biliyorum diyecek kadar öğrenin (*1). ilerleyen zamanlarda veya bir işe girdiğiniz vakit zaten aktif olarak çalıştığınız dilde ister istemez uzmanlaşmaya başlayacaksınız.

kitabın birinde okuduğum ufak bir notuda buraya iliştirmek istiyorum izninle. (kimin yazdığını hatırlamıyorum.)
yazılım sektörü her 3 yılda önemli değişiklikler ve her 5-6 yılda da kalıcı değişiklikler geçirir. bazı teknolojiler çok büyük umut ve reklamlarla piyasaya girerler, belli bir süre ortalığın tozunu attırdıktan sonra yavaş yavaş kaybolup giderler, bazı teknolojiler ise uzun yıllar bizlerle beraber yaşamayı sağlarlar. Bu yüzden öğrendiğimiz teknik bilgilerin yaşam süreleri ortalama 3 ile sınırlıdır. Yani bugün öğrendiğiniz teknik bir bilgiyi 3 yıl sonra çöpe atmak zorunda kalacaksınız çünkü artık işe yaramaz bir hale gelmiştir. Yaşam süreleri daha fazla ve daha kalıcı olan bilgi ise tecrubeleriniz ve bir projenin geliştirilmesinin temelinde yatan gerçeklerdir. Bu bilgiler olmadan ortaya işe yarar birşey çıkarmak çok güç olduğu gibi bu bilgilerin yaşam süresi de oldukça uzundur.

*1 : java için konuşursak önünüze netbeans veya eclipse koyup "haydi yaz bişeler" dedikleri zaman aval aval idelere bakmamanız gerekir :)
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/