Düşünceleriniz

C, C++ ve C++ Builder ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
subhan
Üye

Düşünceleriniz

Mesaj gönderen subhan »

S.A

1.bu soru size qarub gele bilir C dili ile C++ dileri aynı programlama dilimi yoksa ayrılarmı

2.C programlam dilini nerden indire bilirim ve ya ismini vere bilirmisiniz unutmadan
C dili derken c dilinin derleyicisi(compiler) diyil tam orginal olan sürüm C dilinin hakikisi lezaım ismi varsa verin ve ya indime linki

3.C -de yapılan programlar Linux-da çalışırmı

4.C ile işletim sistemini nasıl yazıyorlar (sadece merak) yani işletim sisteminin dosya uzantısı oluyormu

bunları yanıtlarsanız hepinize teşekürler ederim
< The Best Boy >
emin_as
Üye
İletişim:

Re: Düşünceleriniz

Mesaj gönderen emin_as »

Uzun konular ama kısa kısa cevap vereyim.

1- C 1970 lerde yazildi, adına C denmesinin nedeni A ve B diye iki dilden sonra yazılmış olmasıdır. C yi populer kılan alt düzey işletim sistemi programlamanın genelde bu dille yapılmasıdır. C++ 1980 lerde C ye yapılan eklentilerle ortaya çıktı. C++ in en önemli özelligi nesneye yönelik özellikleri bulundurmasıdır.

2- Ücretsiz C derleyicileri var, eger amacın delphi gibi ide ler ise visual studio express i kullanmalısın. Bunlar kısıtlıdır, ama ücretsizdir. Aşagıdaki linkten indirebilirsin.
http://www.microsoft.com/express/download/

3- Gerekli kurallara uyarsan C ile yazdıgın bir program linuxta ve windowsta çalışır. Buna cross compiling denir, eger grafik arabirimi kullanacaksan, wxwidgets veya gtk gibi farklı işletim sistemlerinde çalışabilen kitaplıkları kullanmalısın. Pidgin örnegin gtk ile yazılmış bir programdır, linux ve windows ta çalışabilmektedir. Tabii linux ve windows için ayrı ayrı derlenmelidir. Eger derlenme olmadan direk çalışsın dersen, Net ve Mono üzerine egilmelisin. Onlar C degil C# üzerine yazılmışlardır. Derleme olmadan iki ortamda da çalıştırılabilirler.

4- İşletim sistemi bir çekirdek üzerine kurulur. Diger yazılımlar bu çekirdek üzerinden işlemler yaparlar. XP ninde Linux un da, diger işletim sistemlerinin de çekirdegi vardır. İşletim sistemi diğer programlar için hizmetler saglar, dosya aç, dosyaya yaz, klavyeden, usb den bilgi al vs, tüm işlemleri işletim sistemi yapar. Programlar böylelikle farklı makinalarda çalışabilir. Ekran kartı ister nvidia, ister ati olsun veya ekran 22 inc lcd veya 15 inc crt olsun, harddisk scsi veya sata olsun programcı bunları düşünmez. O işletim sistemi fonksiyonlarını kullanarak programını yazar ve işletim sistemi sayesinde tüm bu farklı pc konfigurasyonlarında programı çalışacaktır.

İşletim sistemi linuxta vmlinuz adında bir image dosyasıyla sisteme yüklenir ve scriptlerle kendini konfigure eder, dogrudan bir uzantisi yoktur. XP de ise kernel.exe üzerinden diger sistem dosyaları baglanır.

Eger bir işletim sistemini kod kod incelemek istersen, linux un çekirdegini indirip inceleyebilirsin.
http://www.kernel.org/

Bunlar karmaşık ve uzun konulardır. Eğer programcılıgı seviyorsan, C, C++, C#, python, php hepsini ögren derim. Ögrenmek zaman dışında birşey kaybettirmez, ama çok şey kazandırır. Ayrıca ingilizce yi de anlayacak seviyede bilmenin faydası çok olur. Dokumanlar, kitaplar, internetteki forumlar hep ingilizceyi gerektirir.
Kullanıcı avatarı
subhan
Üye

Re: Düşünceleriniz

Mesaj gönderen subhan »

Yardimin için teşekürler
< The Best Boy >