dbgridi dbgride aktarma

C, C++ ve C++ Builder ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
eminekoc
Üye

dbgridi dbgride aktarma

Mesaj gönderen eminekoc »

Merhaba arkadaşlar;
Yazılımda gayet acemiyim ve bu forumdan çok şey öğrendim. Tüm moderatör ve üyelerimizden Allah razı olsun... Herşeyin bir mükafatı vardır elbet, sizlerin mükafatı da bu raziyet olur inş...
Ben yine bir soru ile geldim :)
Sorgularla doldurulan DBGridin satır ve sütunlarını comboboxlarla eleyip elemeler sonucunda kalan kolon ve satırları başka bir dbgride atamak istiyorum...
Forumda dbgridden dbgirde aktarmayla ilgili yazıları inceledim ancak bu elemelere göre table veya querylerle filtreleme yapamadım.
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

yani bir tablodaki kayıtları başka bir tabloyamı aktarmak mı istiyorsun?
eğer öyleyse;
ana dbgrid ini bir query ye bağlayıp gerekli where şartlarını uygulayıp istediğin kayıtları grid de gösterirsin. daha sonra query deki kayıtları bir döngüye sokarak ikinci tabloya insert edebilirsin..
Resim

..::|YeşilMavi|::..
Kullanıcı avatarı
eminekoc
Üye

Lazio;
Tabloyu başka bir tabloya insert ediyorum , ama benim istediğim tabloyu değil de querye göre sıralanan bilgilerin istediğim kolonlarını başka bir tabloya göndermek,
Mesela sorgu sonucu listelenen bilgilerimden combo ile elemelerime göre uyeno,uyead,sektor kolonlarını kullanarak yeni bir tablo oluşturmak istiyorum.
Yani mevcud tablomun tümünü değil de seçli olan kısmını kullanmam lazım...
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

tamam bende bundan bahsediyorum zaten..

mesela mevcut tablonun Musteri tablosu olduğunu varsayalım..

sen combodaki kriterlere göre bir sql oluşturdun ve bu sql i bir query ile müşteri tablosundan sorguladın.. bu durumda müşteri tablonun tamamı değilde kriterlerine ait olan kayıtlar query üzerinde gözükecektir...

bu durumda yapman gereken tek şey önceki mesajda da belirttiğim gibi query yi bir döngüye sokup query deki kayıtların tamamını ikinci bir tabloya insert etmek..
Resim

Kullanıcı avatarı
eminekoc
Üye

Pardon, kafam dağınık! :oops:
CheckBox ile eleme yapacam, yani sorgu sonucu gride listelenenleri checkbox ile eleyecem,bu yeni tabloya-gride işaretli olan kolon ve kayıtları alacam sadece
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

tamam bu durumda da algoritme çok fazla değişmiyor.. sonuçta sizin check koyacağınız alan tablodaki bir alan olacak muhtemelen..

bu durumda da yine aynı döngü içerisinde check alanı true olanları insert edersiniz..
Resim

cartegana
Üye

Re: dbgridi dbgride aktarma

Mesaj gönderen cartegana »

arkadaşlar şöyle bir sorunun var iki tane ayrı tablolarım var ikisinide ayrı formlarda dbgiride bağladım il formdaki db deki bir alana tıkladığımda 2 form daki dbgrid ilgli alanına aktarmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum saygılar