win10 pc ile raspberryPi2 (linux arm)'a derleme ?

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
isisra
Üye

win10 pc ile raspberryPi2 (linux arm)'a derleme ?

Mesaj gönderen isisra »

Merhaba

Bu mesajı yazmadan önce elimden geldiğince arama yaptım. Aradıklarımı buldum ama uygulama geliştirmek için nerede yanlış yapıyorum bulamadım.
Raspberry Pi2 için program yazmaya çalışıyorum. Bir kaç tane donanım ve bileşenlerini edindim.

Önümde üç seçenek var, sırayla denemeye çalışıyorum.

Biraz uzun bir mesaj oldu, ilk mesajım; kusuruma bakmayın.

1- "windows 10 iot" + Visual Studio community ed. (pascal'ı feda edip, c# kullanmak) :
Raspberry pi tarafında win10 (iot) çalışacak, VS ile (C#) derleme yapıp, raspi'ye aktarma yardımcısını kullanıp,
raspi'de ilk denememi yapmayı planlıyorum. Hayal kurmak güzel şeymiş...

Windows kullanıcısıyım ve yıllardır pascal-delphi ile yazılım geliştirdim. Kendime ait kitaplıklar oluşturdum.
windows 10 iot kullanabilmek için önce win10 güncellemesi yaptım; win7'den win10'a geçtim.
(Bir kaç forumda, win7 için çözüm olduğu söyleniyordu, inceledim yalnızca win8.1 için çözüm vardı. Win7, "dism.exe" yardımcı
programı kullanamıyor. Platforma uygun değil hatası veriyor. Mecburen win10'a yükselttim.)
"win10 iot" SD'yi hazırladım. Raspberry pi2'yi tv'ye bağladım ve bu sd ile boot ettim. Çeşitli haber kaynaklarında belirtildiği gibi çok kısıtlı bir arayüz.
Üstelik 8 GB'lık sd karta win10 iot yazılınca, yalnızca 1.5 GB kullanmasına karşın, sd kartta 60MB kadar yer kalıyor bunun da 20MB'ını sistem kullanıyor.
Buna uygun doğru bir çözüm bulamadım; 32 GB kart öneren microsoft, kalan alanları ne yapıyor acaba...
Bu kısmı geçtim. mikrosoftun dikte ettiği gibi VS2015 (ücretsiz) sürümünü indirdim - program değil, sanki kainat.
Bütün bileşenleri seçerseniz, 27GB... Bu nedir yahu? Yalnızca C# kurmama izin vermiyor. Neyse, indirdim ve kurulum yapıldı.
mikrosoftun önerdiği örnek programları indirdim. Yalnızca blinky örneğini bile çalıştıramıyorum. Raspi'ye takılan bir ledi yakıp-söndürecek
basitten de basit bir örnek. Bir çok referans var, o ona bağlı, diğerini yükle, falancayı indir... Arkadaş anlamıyorum; işletim sistemi senin,
önerdiğin VS senin, örnekler senin. Aynen söylediklerini yapıyorum "using system" satırı hata veriyor. C# bilmiyorum ama anlaşılması çok kolay bir dil.
Bir de arka planla birbirine bağlı bileşenlerin neler olduğunu görebilsek. Herşeyi Mikrosoft yapıyor, arıyor, buluyor, sana soruyor kuruyor..
Ve daha ilk satırda system namespace bağlı değil, asm bunu anlamıyor diyor... Eksik kurulum yaptım mutlaka dedim ve VS'yi "repair" ettirdim.
Sonuç yine aynı (bu arada saatler geçiyor, netten indiriyor da indiriyor. çin işkencesi bile hafif kalır).
Şimdi tüm VS'yi kaldırdım, yeniden bazı ayarları otomatikten ayrı (custom; sdk vb. ) kendim seçtim ve böyle kuruyorum.
O kurulurken ben de bu satırları yazıyorum.

2- windows 10 üzerinde FPC/lazarus kullanıp, linux arm aygıtlar için kod üretmek.

Böylece elimdeki bazı pascal (delphi)unit'lerini kullanabilirim.
Linux bilmiyorum; ama en azından pascal'da (lazarus), kod yazarken bana hız kazandıracak.
Daha önce lazarus kurmuştum. Orjinal sitesinden yeniden indirdim ve yeni versiyonu kurdum.
Bir kaç deneme yaptım. Derleme/link aşamaları biraz yavaş geldi, ama çok sorun değil.
Buradaki sorunum, x86 makinede (windows10) linux-arm için kod üretebilmek.
Derlenen kodu, aynı makinede çalıştıramayacağımı biliyorum elbette.
Bir şekilde linux yüklü raspberry pi'ye aktarıp, orada çalıştırabilsem; yeterli. Bu konuda da bir çok siteye baktım.
Nasıl yapılıyor, anlamaya çalıştım. İşlemler kalıplar halinde, açık ve net. Ancak, bir türlü linux-arm için derleme yaptıramadım.
"bu FPC.exe linux-arm için derleme yapamaz" hatası alıyorum. Temel ayarlarda, klasör seçeneklerinde hata yaptığımı düşünüp,
typhon adlı bir program buldum ve yükledim. Bir çok ayarı güzelce yapıyor (cross-compiler için özellikle yazmışlar).
Ama ne hikmetse, bunda da derleme yapınca aynı hatayı aldım. Bu kısmı geçemediğim için, raspi tarafına linux
yüklemeyi deneyemedim bile. Raspberian ve eklenti olarak noobs varmış, o aşamaya gelemediğimi düşünüyorum.

3- Raspberry pi 2'ye linux ve üzerine de Fpc yükleyip, burada denemeleri yapmak.
Bu çözüm benim için 2 bilinmeyenli denklem, bu nedenle daha sonraya bırakıyorum.
(linux bilmiyorum, öğrenebilirim elbette. Ancak önce eldekilerle neler yapabilirim görmem lazım.)

Yaptıklarımı, özetin de özetiyle anlatmaya çalıştım.
Ama yine de çok uzun bir yazı oldu, tekrar özür dilerim.

Bu konuda çalışan arkadaşlar varsa, lütfen bana bir yol gösterin.
Fpc ile linux-arm'a neden derleme yapamıyorum?
Raspberry Pi ile çalışmış olan arkadaşlar varsa özellikle onlardan bilgi ve yardım bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Re: win10 pc ile raspberryPi2 (linux arm)'a derleme ?

Mesaj gönderen SimaWB »

Öncelikle 1. maddeyi direkt elemenizi öneririm. Zaten size yeterince çektirmiş. Hatada ısrara gerek yok. Zararın neresinden dönerseniz kârdır :D

Birkaç kez, "Linux bilmiyorum" demişsiniz: Bir PCye yada sanal makineye Ubuntu kurun, aslında Linux bildiğinizi görün :wink:
Program kurulumlarını yaptığınız takdirde, kullanımının Windows'tan daha rahat olduğunu göreceksiniz. Tabiki yıllarca Windows kullandığınız için adapte olmak ilk başta sorun olacaktır ama sonrasında tadına doyamazsınız.

RPi'ye sitesindeki imajlardan kurulum yaparsanız zaten kullanıma hazır bir arayüzle gelir. Ben Raspbian kullanıyorum. HDMI kablo, mouse+klavye takın ve kullanmaya başlayın. Python kurulu geliyor yanlış hatırlamıyorsam. Hatta Python için IDE de hazır. Python'u bir alternatif olarak deneyebilirsiniz.
C++ da ciddi bir alternatif. PC üzerinden cross compiler yaparak çalışacağım derseniz en güzel alternatif C++ ("Eclipse raspberry pi C++" şeklinde arama yaparak birçok makale bulabilirsiniz)

Çok büyük projeler düşünmüyorsanız ve Pascal ile devam etmek istiyorsanız sizin için en kolayı Raspberry içinde Lazarus kurmak olur. Bu şekilde kurulumu anlatan bir çok site var:
http://wiki.freepascal.org/Lazarus_on_Raspberry_Pi
http://www.tweaking4all.com/hardware/ra ... erry-pi-2/
http://elinux.org/Lazarus_on_RPi
http://otapi.com/2015/02/10/raspberry-p ... nd-delphi/

Kolay gelsin...
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Kesinlikle linux öğrenmeni tavasiye ederim. Bu işi yaparkende kesinlikle windows u unut, hatta makinanı dualboot ile linux kur. Ben Kubuntu tercih ediyorum. Nedeni, ubuntu(gnome) da gelişmiş ayarlar için konsol u kullanmak gerekiyor. Kubuntu (kde) bu konuda biraz daha esnek, ve windows kullanım mantığına yakın bir kullanım tarzı var, daha az zorluk çekilir.
Öncelikle mayki yi unut :) linux a alıştıktan sonra nekadar rezil bir şey olduğunu farkedeceksin :) rpi içinde zaten en mantıklı çözüm, (hatta yanılmıyorsamda tasarlayanların önceliği linux tu) Raspbian da braz ordan geliyor.
Lazarus içinde, https://www.mail-archive.com/lazarus@li ... 50403.html bu mail list arşivi yaklaşık ikihaftadır bu başlık "Cross-compiling for Raspberry Pi2" konuşuluyor, şimdilik kullanmayacağımdan mesaj içeriklerini okumadım. Okumanı tavsiye ederim. Ayrıca bu gavurlar cross compiler için en kesin çözümü, fpc ve lazarus u kur ve orda derle :D sıkıştıklarında böyle diyorlar. Typhon bu konuda oldukça iyi. Benim acil wince için derleme yapmam gerekiyordu. Linuc dan wince ye, sanalda win den wince ye tırmalattılar, çözüm typhon kurdum ve onunla halletmiştim. Onunda can sıkıcı tarafı mikisoft gibi kur Allah kur bitiremiyo :)
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
isisra
Üye

Mesaj gönderen isisra »

SimaWB ve Freeman35, ikinize de ilginizden dolayı teşekkür ederim.
Verdiğiniz linklere bakacağım.
Makineme dual boot ile Linux kurmak başlangıç için iyi bir çözüm olabilir.
Ama, elbette windows üzerinde çalışan bir FPC ile cross-compile yapıp (hedef:Raspi linux-arm),
dosyaları Raspi'ye aktarmayı daha çok isterim. Çünkü win tarafında delphi gibi
taşınası olmayan bir ortamım var. Yazdığım kitaplıkların önemli bir bölümü, win-api'ye uygun.
Linux'a geçmek benim için çok kolay olmayacak -bunların tümünü elden geçirmek zorunda kalacağım; biraz ürkütüyor.
Bir yorumlayıcı yazdım, basit ve kolay. Çalışma sırasında, kod üretip onu yorumlayabiliyorum.
Bunun içinde nesne "event"leri dahil. Üstelik dinamik bir dil; ingilizce ile başlayıp diğer öbeği Türkçe
yazabiliyorsun. Başka dil tanımları da yapılabiliyor vs. Buradaki 140.000+ satırlık kodu yeniden gözden geçirmek
biraz canımı sıkıyor...
Bu yorumlayıcıyı biraz küçültüp, raspberry tarafında özellikle robotik projelerde kullanabilmeyi çok isterim.
Belki bir göz atmak isterseniz, yorumlayıcı için bir blog'a başlamıştım, yarım kaldı.
Ama genel bir fikir verebilir :
https://tioplanet.wordpress.com/2014/09 ... eter-timi/

İlginize tekrar çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Lazarus ta, Tools --> Delphi Conversion altında delphi den lazarusa aktarma işini yapabilirsin. Bu kısım standart class ları içerir, ama ilk çıkan forumdan eklenti vs gibi şeyleri yapabilirsin. Ayrıca bu tool, değiştirmek için bulamadıklarını yani class ları listeliyor ve bunları edit edebiliyorsun, bu değişiklikleri listeye ekliyor, bir sonraki işlemde tekrar sormuyor. bu bilgiler kullanıcaya ait folder altında(windows path ini hatırlamıyorum) "~/.lazarus/delphiconverter.xml" içerisinde saklanıyor, elle buraya ekleyebilirsin.
API kullanıyorsan bu sana sıkıntı çıkartacaktır, özellikle cross platform kullanacaksan, windows ve unix sistem ler arasındaki farktan dolayı. İmkansız değil.
Ivedilikle unix öğrenmeni tavsiye ederim. Dual boot ta sürekli linux kullan. Ben öyle yaptım, gün geldi linux ve lazarus u silip win ve delphi ye devam etme kararı dahi aldım, hemde bilfiil bir yıl kadar sadece linux kullandıktan sonra, ama iyiki silmemişim ve devam etmişim. Şu an yılbaşından beri osx kullanıyorum, daha önce mesajlarımda hep yazmıştım. osx aslında BSD dir, yani unix.
Ayrıca Delphi taşıması imkansız değil, forum da araştırırsan, benim yazdığım mesajlarda benim nasıl taşıdığım olacaktı.
Kolay gele
FreeMan 35.5

isisra
Üye

Mesaj gönderen isisra »

Dostum teşekkür ederim. Bugün bir usb bellek bir de mini sd disk aldım.
Kubuntu ya da Lubuntu deneyeceğim. Yalnızca usb linux-boot yapabilirsem, başlangıç için daha iyi olacak.
Windows, herşeyi kayıt altına alıyor, kımıldayamıyorsun -artık iyice sıkıntı verdi.
Bilgisayar mühendisiyim, ama bugünkü kadar adamın boğazına iki eliyle yapışan bir windows yaklaşımı görmedim.
İyi tarafı; belgelenmemiş api yok gibi. Umarım linux'ta da gereken belgeleri toparlarım.
Çalışmaya devam. :o)
isisra
Üye

Mesaj gönderen isisra »

Raspberian jessie sürümünü 2. SD karta kurdum. Raspi tarafında bununla "boot" ederek biraz inceledim; oldukça hafif bir sürüm.
(Dell usb mouse /ABD ve A4 usb klavye /Çin, sorunsuz çalıştı.)
Ama, robotik vb. projeler için masaüstü sürümüne ihtiyaç yok; belki bu sürüm bile fazla.
Windows 10 tarafında, code typhon ile nihayet cross-compile yapabildim : bir çok eksik kitaplık varmış,
bunların indirilip, derlenmesi gerekiyormuş. Uzun bir süreç ama hoşuma gitti, kaynak kodlardan temiz bir derleme yapıyor.
Ancak raspi tarafında nasıl çalıştıracağımı hala bulamadım; uzantısı olmayan bir dosya üretiyor ve çalıştıramıyorum.
İnternette biraz arama yaptım, ".elf" uzantılı ya da uzantısı olmayan dosyaların çalıştırılabileceği söyleniyor.
Komut satırı (terminal) ile çalıştırmayı denedim, herhangi bir hata vermedi ama çalışmadı.

Diğer taraftan, windows 10 iot sürümünü de 1.sd kartı ile denemelerimi sürdürüyorum.
Her iki işletim sisteminde de sonuçlar alıp, burada paylaşmaya çalışacağım.
windows iot, 20ms'den daha hızlı kesmeleri (örn. C#'ta timer-interrupt) gecikmeyle yapıyor.
Hassasiyet bundan daha hızlı kesmelerde yok oluyor.
Şu ana kadar, zaman kritik bir araç olduğunu düşünmemi sağlayan bir olgu yok;
özel elektronik bazı bileşenler, örn. 200 micro sn.lik kesilme istiyor, gecikirsen, eski haline dönüyor. (pulse width-reset)
Özetle, kritik bileşenle haberleşemiyorsun.
Bu olanak olmadan da, windows iot ile ancak oyuncak yapılır... Halen deniyorum, bakalım belki c++ ile daha başarılı sonuçlar alırım.

Bu arada, 3.seçenek olan, raspi tarafına FPC ve Lazarus kurma girişimim başarısız oldu.
Çünkü, raspi tarafında internet bağlantım yok, kurulumlar nete ulaşmaya çalışıyor; eksik kitaplıkları indirmesi gerekiyormuş.
Kısa süre sonra tekrar deneyeceğim. hdmi yalnızca tv'de var ve modemin uzağında :)

windows 10 tarafında (codeTyphon, lazarus ve fpc ile) arm-linux'a derlediğim programı, Raspi tarafında çalıştıramadım.
project1 adlı bir dosya oluşturuyor, uzantısı yok. Anladığım kadarıyla linux'ta, her hangi bir dosya çalışabilir ve uzantıdan bağımsız. Ancak dosyanın ilişkilendirilmesi gerekiyor ya da ben yanlış anladım. Sonuç olarak, henüz başaramadım.
Bu konuda bana bir ipucu verebilirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Derlemeden sonra oluşan dosyanızın uzantısı olmaması normal. Zaten öyle olmalı. Gerçekten RPi için düzgün derlenmişse bu dosyayı RPi'ye atıp ./DosyaAdı şeklinde çalıştırabilirsiniz. Çalıştırılabilir olduğundan emin olmak için, çalıştırmadan evvel chmod +x DosyaAdı komutuyla çalıştırılabilir yapın.

Masaüstü olmayan RPi imajları internette bolca var. Örnek: DietPi, minibian vs.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

SimaWB açıklamış, ben hala ısrarla önce unix (linux değil dikkatini çekerim) öğrenmeni tavsiye ederim. unix in grafik arayüz geçirilmiş hali ve diğer isimlendirilmişlerine verilen genel ad denebilir. unix e temel. Komutlar büyük oranda benzerdirler. Uzantı işi kullanıcıya kolaylık sağlamak için türetilmiş bir şeydir. 8.3 zamanından kalma. Ve "uzantısız" şeklinde kullanman senin windows a fena bağlanmış olduğunu gösteriyor, bunu aşamazsan unix de zorlanırsın. Kendimden biliyorum :)
lazarus yada fpv ile derlediğin projeler de ayrıca kütüphaneler gerektirebilir. Çalışmadı deiğin şeyi terminal içerisinde "./DosyaAdı" şeklinde çalıştır, sana mutlaka bir hata mesajı dönecektir. yazdığın proje ister console ister GUI application olsun terminalden çalıştrabilirsin. Yukarıda ve daha önce yazdığım gibi windows u kesinlikle unutmalısın. Grafik arayüz yerinede ısrarla terminal kullan. Yani windows a göre söylersek, DOS kullan :) isimler farklı ama ilke aynı, kernel üstüne grafik arayüz.
fpc ve lazarus bazı extra paketlere de ihtiyaç duyar, önce bunları kurmalısın. raspi kullanmadım ama debian için repo lardaki fpc paketleri kurmak en kestirme çözümdür, çünkü installer, bağımlılıkları inceleyip onlarıda otomatik kendi kurar.
fpc nin güzel özelliği ise C uyumluluğu, o yüzdende popüler ve en yaygın, hatta tek demekde abartı olmaz. Hassas Timer ve thread ler konusunda 3. parti yada source a dahil edilmiş class lar olucaktı yanılmıyorsam. İşim plmadığı için isim yada detay bilgim yok malesef.
Tecrübelerini paylaşırsan çok memnun olurum.
Kolay gele
FreeMan 35.5

isisra
Üye

Mesaj gönderen isisra »

SimaWB ve Freeman35, ikinize de ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Biraz ilerleme kaydettim.
SimaWB, yazdıklarını yaptım hatta daha da fazlasını yapıp "association" yaptım ve geri alamadım. !
Ben de Raspbian jessie'yi yeniden yükledim. Sonuç yine aynı.
Bu sefer, jessie sürümü çok yeni, belki hataları vardır diyerek bir önceki sürüm olan wheezy'yi indirdim ve
bununla boot ettim. Ama durum yine aynı. Bu arada, usb'ye taktığım ve getir-götür amaçlı kullandığım
flash bellekteki dosyaların özelliklerini değiştiremediğimi farkettim; execute onayı veremiyormuş. Ben habire,
"anyone" çalıştırabilsin biçiminde ayar yapıyorum ama raspi bunu kaydetmiyormuş... hıffff...
Ben de bu dosyaları masaüstüne taşıdım, özelliklerini (permission) ayarladım.
:)
Bu sefer çalıştı !
Sorun, usb'nin özelliklerini değiştiremediğim için oluyormuş ve "permission denied"a takılıp kalıyorum.
Şimdi, hem masaüstündeki iconu tıklayarak, hem masaüstünde oluşturduğum bir klasör içinde iken çalışıyor.
Yalnız, mouse tıklamasıyla çalıştırdığımda, arada bir pencere çıkıyor ve "bu executable dosyayı çalıştıracak mısınız" diye onay istiyor.
Eğer bu işlemi terminal penceresinden yaparsam (programın olduğu klasöre gidiyorum, ./project1 yazıyorum),
yazmış olduğum basit programla ilgili birkaç "class" uyarısı veriyor,
ve anında çalışıyor. Uyarılar yalnızca terminal penceresinde görülüyor; çalışmayı aksatmıyor.
Bu kısım önemli çünkü yazacağım programlar açılışta otomatik çalışmak zorunda;
kullanıcı her hangi bir OS arayüzü görmemeli. Aygıtla ilgili belki lcd ekran olabilir, henüz çok başlardayım...

Yaptığım şey tam olarak şu :
windows 10 makinede, pascal derliyorum (arm-linux için kod üretiyor). Bu dosyayı, flash bellekle
linux yüklü raspberry pi 2'ye kopyalayıp, orada çalıştırıyorum.

Freeman35, windowsu tamamen bırakmam mümkün değil. Yazdığım ve sattığım birkaç program var.
Zaman zaman doktorların ve diğer kullanıcıların sorunları olduğunda elimin altında derleme yapabileceğim
bir ortamım olmak zorunda :(
(İris adlı bir program yazmıştım, yanılmıyorsam 1991 yılındaydı; bu program Türkiye'de windows 3.1 ortamının özelliklerini
kullanarak çalışan ilk grafik programdır. Arabirim Türkçe'dir, veritabanı kendi yazdığım basit bir sql ile çalışır. Türkçe
paradox olmadığından araya katman koymuştum, vs.vs. :) Evet o zamandan beri windows'a çok alıştım -doğruya doğru...
Müşterilere neredeyse 20 yıl kesintisiz destek verdim. Kulağa biraz tuhaf geliyor, kendimi kons gibi hissettim şimdi...)
windows 10'a ücretsiz terfiyi seçmemin tek nedeni, iot olanağı nedeniyle. O alanda neler oluyor izlemek istiyorum.
Thread için dahili class ya da paketlerin olması zorunlu, "time critical" olarak adlandırılan işlemler için,
işletim sisteminin "bir saniye, şu an başka işim var" demesi, projenin çöpe gitmesine neden olabilir.
O kritik an oluştuğunda (interrupt vb) eli kanda olsa, işini bırakıp buraya bakmalı. Tabi o anda bir başka
kritik iş oluşmuş olabilir; hangisi daha öncelikli? hangisine kaynaklar aktarılmalı? Neyse, bu kısım
bir mühendis olarak benim sorunum elbette -sesli düşünüyorum sadece..
Belki bu kritik alanları sadece ve sadece mikroişlemci'li sistemlere bırakmak lazım, ama elde 900MHz'lik bir işlemci var (raspi-2)...
Bilmiyorum, ama denemeye değer :)

Tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Ben windows u unut derken, alışkanlıklarını kastedmiştim. Eskiye destek için bende de windows var, ama sanalda :) gerçi eski desktop ta duruyor bir yıl olmuştur açmayalı ama :) macbook yetiyor şimdilik.
Bir örnek daha, sen windows daki gibi flash drive ı taktınmı görecek diye bekliyorsun :) ama unix öyle çalışmaz, onu bir klasör e mount eder. Banada en başta verilen tiyo yu söyliyeyim, ( tersten başlamış oldum ya neyse ) unix de herşey bir dosyadır, ama herşey. devicelar dahi. Takılan flash lara gelince, bunlar "media" yada "mnt" osx de "volumes" gibi root da bulunun folder lar altına folder açarak içeri buraya açılır, yani bir klasör gibi. yüce google da detyalı açıklamalar bulabilirsin. anahtar kelime "disk mount". bu folder lar root olarak açıldığından "readonly" mount ediliyor genelde. ubuntu bunu o klasör altında kullanıcı adında bir klasör açıp mount edileni oraya açıyor, buda permission işini hallediyor.
Bugün bende "jessie" kurdum. virtualbox a. henüz kurcalamadım ama yarın firebird kurup benim eski prog datasını buraya atıp, yeni programı aktiv etmeyi düşünüyorum. jessie veezy bunlar debian sürümleri :)
Hala unix öğrenmende ısrarcıyım :) benim terminalden çalıştır dememdeki sebep, çıkan hata uyarı vs görebilmen içindi, yoksa son kullanıcıların uygulamayı çalıştırmak için terminal kullanmasına gerek yok. Ama linux u kullanlar MAALESEF hep uzman kişiler, malesef çünkü sadece kullanıcı kişilerin sayısının artması, linux u yaygınlaştıracak. Uygulama eksikliği konusundada işte benim gibi az sabırlı kişiler sayesinde belki çoğalacak.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Yanlış hatırlamıyorsan Raspbian'da USB otomatik mount edilmiyor. Yani bunu yapacak bir program kurulu gelmiyor. Ya kendin mount edeceksin yada program kuracaksın. Ben usbmount kullanıyorum. Bunun ayar dosyasında USByi "writable mount et" şeklinde parametre var.

Yazdığın konsol uygulamasını arkaplanda servis gibi çalışmasını, ayrıca açılışta çalışmasını istiyorsan linux command promptta kesin çözümü vardır :)
Ben bunun için supervisor'u kullanıyorum.
isisra
Üye

Mesaj gönderen isisra »

Jessie ve weezy sürümlerini denedim. Her ikisinde de masaüstünde usb için klasör görünümü oluşturuyor.
(Masaüstünde sağ mouse tık yapıp, görünecek öğeleri seçiyorsun.)
Mouse ile çift tık yapınca da içeriğini klasör yapısıyla gösteriyor. Her hangi bir aygıt tanıtımı yapmadım.
Sanıyorum açılışta bazı komutlar eklenmiş ki kullanıcıya fazla iş bırakmamışlar.
Eğitim amaçlı bir donanım olduğu düşünülürse (raspi), böyle olması mantıklı.
Bilgisayarla yeni tanışan 10-15 yaşındaki öğrencilere komut satırından şunları yazın şöyle olsun derseniz,
bu ders zevkli değil; işkence olur. O yüzden başlangıçta biraz yardım iyidir.

Program çalıştırmak için komut satırını (terminal) kullanıyorum, hem de alışkanlık olsun istiyorum.
Bu konuda haklısın; grafik ortamdaki uyarı iletileri ile, komut satırından çalıştırdığında gelen iletiler TAMAMEN farklı.
Yalnız, elimin altında derli toplu belge yok. Kolay bulamıyorum.
Bir de linux ortamı biraz dağınık gibi. Farklı çekirdekler (core) var. Bu çekirdekler üzerine geliştirilmiş
sürümler var ve biraz kafa karıştırıyor. O yüzden, başlangıç için olabildiğince dar bir küme seçtim ki
raspberry resmi sitesi hazır veriyor : raspbian türevi weezy ya da jessie. Bu iki sürüm de,
linuxa yeni başlayanlar için oldukça önemli. Yoksa, grafik ortamdan linux'a gelip birden bire komut satırıyla
başbaşa kalan kişiler kısa sürede kaçıp gidebilir.

Linux'u değerlendirmek ya da eleştirebilmek için, henüz bilgim çok yetersiz. Yazacaklarım çok dar görüşlü
yorum içerir ve bundan kaçınıyorum. Daha çok öğrenmem ve testler yapmam lazım. Bu konuda çalışmaya gayret ediyorum.
Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim, linux grafik ortamda başarılı olursa, kullanıcıları kesinlikle artar.
İnsanlar masaüstü kavramını sevdiler ve alıştılar. Son bir kaç sürümdür mikrosoft akıl almaz hatalar yaptı.
Bu da linux'un geleceği için çok iyi : kuzu postuna bürünmüş bir kurt kolay farkedilemez; ama bir kez farkedildi mi de,
kimse onun yanına yaklaşmaz. Linux camiası, geliştiriciler, kullanıcılar; bu durumu çok iyi kullanmalı.
Embarcadero da delphiyi satın aldıktan sonra hem ciddi gelişmeler yaptı; hem de ciddi hatalar.
Bir sürüm çıkarıyor, ardından onlarca "bug-fix", "critical patch". Sonra da binlerce dolar istiyor. Ama insaf...
xe2'yi denedim. xe5, xe7, ve son olarak da xe8'i test ettim. xe2'de yazdığım kodlar, sonraki sürümlerde sorun çıkartıyor.
Neden mi? Çünkü aklı bir karış havada olan beyler, dosyaların adını, yerini değiştiriyor. Artık o öyle kullanılmayacak,
şöyle kullanacaksınız. İyi de arkadaş, binlerce satır kod var; şaka mı bu? Bir çoğu da "değiştir" komutuyla olmayacak türden.
Adam, komutun parametresini değiştiriyor, siliyor, yenisini ekliyor vs.
Mesela, xe2'de olan basit bir hata xe8'de hala düzeltilmemiş. Ve hala kylix tarzı bir çalışmaları yok; akıl alır gibi değil.
Kafayı androide takmışlar. İyi de arkadaş, android için ücretsiz geliştirme ortamı var; sense en az 4.000$ ile satıyorsun.

Ben de lazrus'u denemeye karar verdim.
Yani uzun lafın kısası; rakipler -bence- kritik hatalar yapıyor.

Raspberry pi 2 ile bazı çalışmalar yapmak, ortaya işe yarar ürünler çıkartabilmek istiyorum.
Şimdilik hayal biliyorum; çim biçme makinesi yapmak istiyorum (otonom).
Bu arada, atmelin işlemcilerine de göz kırpıyorum. Orada da bellek sorunu var. Belki modüler
parçalar geliştirip, bir araya getirebilirim -kim bilir :)

Sizler neler yapıyorsunuz; hep kendimden söz ettim.
Projeleriniz, çalışmalarınız var mı?
Paylaşırsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

https://www.youtube.com/watch?v=vKp9WvZv7J8
bu video 5 yıl öncesinden, hatta kubuntu 9.10 dan kaydedilmiş. Bugünlerde 15.10 çıkacak, ve compiz standart olarak geliyor.
Son kullanıcı açısından, windows alışkanlığından sonra, kullanmak zor geliyor. yaygınlık bu yüzden az. Yoksa patronlar çoktan razı :) ama gel görki elemanlar tembel. Bir şeyi internetten indireyim ileri ileri aha tamam çalışıyor. Open ofise te dahi (adını libra yaptılar) farklı kaydet demeye üşenip, bu bozuk diye bilgisayarcıyı arayan moronlara anlatamazsın, malesef.
mayki nin delphi yi satın alma sebebi zaten kylix i bitirmekti, sen neden geliştirmiyorlar diyorsun :) şirketi aldıklarında ilk işleri kylix i sonlandırmak oldu. linux yaygınlaşırsa, windows ne satabilir ?
delphi de her türlü cross compile var bir tek linux yok. Ve beceremiyorlar !!! bu mümkün mü? osx e var ama. Bu arada osx BSD dir, yani kapalı bir linux sürümü, open olandan daha zor değil mi? ayrıca ios bir unix. android desen google onu ilk desktoplar için bir os olarak çıkarttı, sonradan cep telefonunda pazarı doğru tahmin etti ve o tarafa yöneldi vede başarılı oldu. Yani iş sadece para :) yakın zamanda ülkeler tamamen kukla olacaklar, kapitalist sistem evrimleşiyor artık. Dünya ülkelere değil şirketlere bölünecekler. mayki vs gibi onlarca şirket var Türkiye bütçesine denk yada çok yakınlarında.
Çim biçme makinası projesi güzelmiş :) İki gün önce arkadaşımın 1600metre kare çim biçmesi gözünde korkunç büyüyordu, okadar ki kafadan bıçağın boyundan kaç kere gidip geleceğin ve 2,5 km kadar yürümesi gerektiğini hesaplamıştı :) bu arada masalar kalkacak vs gibi angaryalarda var.
lazarus iyi bir proje ama alaman domuzuna eyvAllah etmek kahrediyor. Bir sorun çıkıyor işin yoksa heriflere anlatta düzeltsinler, çok sıkıarsanda fill free deyip yap peçini gönder diyorlar, apışıp kalıyorsun. Heleki şimdi fpc utf8 e geçti, lazarus u da çevirmeye çalışıyorlar ama arada bir dünya şey de var. Mesela en son combobox mouseclick ile seçmemeye başladı. Bende osx var, bu hepten sıkıntı çıkartıyor, çünk adamlarda çoğunda yok, üstelik ben el capitan a geçtim adamlarsa hala maverick kullanıyorlar gibi saçbaş yoldurtacak işlerle boğuşmak zorunda kalacaksın :) sana tavsiyem sadece stabil yayınlananları kullan :)
Kernel e gelince, kernel i genel bir grup geliştiriyor. Hatta elemanlar 4x versiyonlarında x32 kodları tamamen çıkarttılar, yani 32 bit desteği yok. Linux çular maykideki gibi sürekli güncellyuelim demezler, ancak bir hata varsa bir açık varsa güncelleme çıkar. Bu hiç güncelleme değişiklik olmuyor anlamında değil. Linux çuların ilk öncelikleri stabilite ve güvenliktir. "apt-get update" ve "apt-get upgrade" bu iksi termianelden güncellemeler içindir.
Detaylı incelemedim ama geçende Debian 8.02 yi sanala kurdum, en büyük değişim gtk3 e geçmişler ve bence güzel görünm olmuş. İkinci fark ise açıkçasını bunada pek bir anlam veremedim henüz, güvenlik mantığını ve arayüz kullanım şekillerini osx e benzetmeye başlamışlar.
FreeMan 35.5