fpc & lazarus SVN install & update script on OSX

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

fpc & lazarus SVN install & update script on OSX

Mesaj gönderen freeman35 »

Bu script sadece freepascal compiler SVN ve lazarus SVN sürümlerini OSX sistemine kurmak içindir. Kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. mesuliyet kabul edilmez :)
*-) xcode kurulmuş olmalı
*-) gdb yi kendiniz kurmanız gerekir, bu linksize yardımcı olabilir. (yosemite içinde kullanabilirsiniz.)
http://wiki.lazarus.freepascal.org/GDB_ ... _Mavericks
*-) script wget kurulmuş mu? kontrolü yapar, curl ile http://sourceforge.net sitesinden stable versiyon kurulumu için indirmek gerekir, bu curl ile oldukça sıkıntılı, ama yapam komutları gönderen olursa ekliyebilirim. sadece stabil versiyonu indirir, eğer o isimde dosya varsa indirmeden o dosya ile işlem yapar, yani manual olarak kendiniz indirebilirsiniz.
*-) script 7za kurulmuş mu? kontrolü yapar. fpc-2.6.4-osx.7z şuan için en son stable i386 bin ve lib klasörlerini içerir. bu dosyaları kendinizde stable bir versiyon kurup içinden sadece bu iki klasörü kopyalayarak, kendinizde oluşturabilirsiniz. 7z benim tercihim, bu şekilde kendi dosyanızı oluşturup istediğiniz sıkıştırma işlemini yapabilirsiniz. sadece script içinde extract işlemini değiştirmeyi unutmayın. Bu dosya da eğer ilgili path te yoksa indirilir. yani değişiklik yapılmadığı sürece sadece bir kez download edilir.
*-) fpc-2.6.4-osx.7z (bin ve lib) bunlar zorunlu, çünkü kendi kendisini compile edemez, mecburen stable bir sürüm ile compile edilmek zorunda. Bu dosyalarda geçici olarak extract edilip sonra siliniyor.

*-) script "Macintosh HD" root folder da "/opt/" folder ı altına gerekli klasörleri açar. Açtığı klasörlere, User_Name ve Group_Name de belirtilen kullanıcı ve grup yetkileri verilir (chown,chgrp,chmod) bunun sebebi kullanıcı yetki karmaşası olmaması için.

*-) benim gibi SSD nizi çok seviyorsanız :) sürekli make install işlemleri disk ömrünü öldürdüğü için, script içine "RAM DRIVE" özelliği ekledim. 3 GB ram drive açıp, attach eder, ufaltmayın anca yetiyor, cross platform larıda eklediğinizde yetmeye bilir hatta. Ama sakın unutmayın ki RAM elektrik olduğu sürece aktiftir, makina resetlendiğinde yada kapatıldığında silinir. Buda oradaki tüm bilgilerin kaybedilmesi demektir.
**-) Her seferinde download işlemi yapmaz, yani ram drive kullanıcaksanız, önce "macintosh HD" "/opt/" altına svn server dan indirir ve ardından ramdrive a rsync ile senkron eder. rsync çok hızlı çalışır. Ram drive ınız diyelim uçtu, sadece "make" işlemlerini yapmanız yeterli olacaktır. isterseniz make işleminden sonra lazarus için build işlemini çalıştırabilirsiniz, bu lazbuild i seçili parametrelerle çalıştırır.

*-) stable versiyon fpc kurulumu için sourceforge.net ten dmg dosyasını indirir, attach eder, dpk yı kurar ve dmg yi deattach eder. Yayıntı bırakmaz :)
*-) /Bin folder içine yada başka bir yere dosya kopyalamaz, fpc için mecburen, kopyalamak yerine link atar.
*-) fpc için her make çalıştırıldığında, bin folder içindeki linkleri silip, stable versiyon olan (bin ve lib folder) ları gerektiğinden bu işlem tekrarlanır.
*-) Bende win32 ve win64 cross platform compile işlemleri sorunsuz çalıştı, eğer diğer platform ve cpu lar için kod ve dosya yada nereden bulunabilecekleri hakkında bilgi verirseniz, script e eklemeye çalışırım.

***-) Terminal de "zsh" kullanıyorum, text rengi lime ve backraound biraz transparandır. (merak edenler için)

aşağıda script in sabitlerini açıklamaya çalıştım:
# set defaults values
LCL_PLATFORM=carbon
laz_make_aftersvnDwn="yes" --> lazarus u svn update yada svn co.... işlemi bittikten sonra make işlemini yapması için, yes harici make işlemini yaptırmaz.

User_Name="write here your username" --> login olduğunuz kullanıcı adını buraya girin
Group_Name="staff" --> kullanıcı adınızın dahil olduğu grup adı

tarih=$(date +"%Y-%m-%d %H:%M:%S") --> ekrana basılacak ve süre hesaplamalarında kullanmak içindir. "değiştirmeyin" !
start=$(date +"%s") --> ekrana basılacak ve süre hesaplamalarında kullanmak içindir. "değiştirmeyin" !

stbVer="2.6.4" --> !!! stable versiyon bilgisi, formatı öenmli, dosya ve klasör adları bununla oluşturuluyor
svnVer="3.1.1" --> !!! svn versiyon bilgisi, formatı öenmli, dosya ve klasör adları bununla oluşturuluyor
prefixVolume='' --> !!! "" olması gerekir, "" anlamı Macintosh HD kullanılacak demektir, ram drive path eklemek için kullanılır.

fpc_folder="/opt/freepascal/" --> fpc nereye kurulacaksa
fpc_prefix=$fpc_folder"$svnVer" --> fpc ye kurulduğu yer bilgisini göndermek ve path bilgisi olarak kullanmak için
laz_prefix="/opt/lazarus/" --> lazarus için

DownFolder="/Users/"$User_Name"/Downloads/" --> wget yada curl ile download pathi bu osx de default olan, buradan dosya kontolü yapıp yoksa download eder.
dwnlink="http://sourceforge.net/projects/lazarus/files/"
dwnOSX="Lazarus%20Mac%20OS%20X%20i386/Lazarus%201.2.6/"
fpc_stable_BIN_files="http://www.delphiturkiye.com/files/fpc-2.6.4-osx.7z"

fpc_stb_file="fpc-"$stbVer"-osx"
fpc="fpc-"$stbVer".intel-macosx"
fpc_dmg=$DownFolder$fpc".dmg"
fpc_pkg="/"$fpc".pkg"

fpcsrc_date="20140421" --> sourceforge.net teki dosyanın tarihi

fpc_src="fpcsrc-"$stbVer"-"$fpcsrc_date"-i386-macosx"
fpc_src_dmg=$DownFolder$fpc_src".dmg"
fpc_src_pkg="/fpcsrc-"$stbVer"-"$fpcsrc_date".pkg"

ram_disk_name="ram_disk" --> ram driver a vermek istediğiniz isim, boşluk vermeyin garanti olsun :)

0.9a 2015-02-12
-Script dosyasının adına versiyon numarası eklendi. (FreeMan_fpc_laz_svn_install-ver09a.sh)
- Show_menu içinde, eğer .svn folder yoksa hata vermemesi sağlandı
Dosya ekleri
FreeMan_fpc_laz_svn_install-ver09a.sh.zip
(6.49 KiB) 376 kere indirildi
FreeMan_fpc_laz_svn_install.jpg
FreeMan_fpc_laz_svn_install.jpg (167.9 KiB) 8918 kere görüntülendi
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
sheshman
Üye
İletişim:

Re: fpc & lazarus SVN install & update script on OSX

Mesaj gönderen sheshman »

Sanırım El Capitan ile uyumlu değil sürekli /opt bulunamadı hatası alıyorum.
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Hayır, el capitan da çalışıyor ben halen kullanıyorum. Eğer güncelleme yaptıysanız bundan kaynaklı olabilir. /opt klasörüne kullanıcıza yetki verirseniz sorun ortadan kalkacaktır. eğer /opt klasörü yoksa bunu kendiniz oluşturun bunu sudo ile yapabilirsiniz, ardından kullanıcıya yetki verin. Eğer kullanıcıya yetki vermez iseniz, opt altında açılan her klasöre bu işlemi yapmak zorunda kalırsınız. Bu bir sorun değil kullanma şeklidir.
/opt klasörünün olup olmadığını ve onwer ve permission larını kontrol edin.
FreeMan 35.5

AfterPost
Üye

Mesaj gönderen AfterPost »

merhaba, lazarus andiroid işletim sistemlerine uyumlu mu?
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

uyumludan kastettiğin, apk yada android uygulaması yazabiliyormuyum diye soruyorsan, evet, android uygulama yazabilirsin, ama ben hiç denemedim. sdk larını yüklemen gerek. lazarus forumda ve lazarus wiki de gerekenler ve kurulumları ile ilgili açıklamalar olacaktı
FreeMan 35.5

AfterPost
Üye

Mesaj gönderen AfterPost »

Evt firebird ile geliştireceğimiz bir mobil uygulaması tabi ki lazarus' u kullanarak demek istedim.
Cevap verdiğiniz için çok teş. ederim