Freepascal 64 bit derleme

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
PROGRAMADOR
Üye

Freepascal 64 bit derleme

Mesaj gönderen PROGRAMADOR »

Merhaba,

Freepascal'ın web sitesinden fpc-2.6.4.i386-win32.exe dosyasını indirip kurdum ve daha sonra fpc-2.6.4.x86_64-win64.exe dosyasını kurdum. 32 bit exe oluşturma konusunda problemim yok. Ancak 64 bit exe derleyemiyorum.

Freepascal ile 64 bit exe nasıl oluşturuyoruz?
In dubio pro reo...
Şüpheden sanık/özgürlük yararlanır...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Freepascal 64 bit derleme

Mesaj gönderen freeman35 »

http://www.lazarus.freepascal.org/index ... =downloads
Addons kısımlarından
http://sourceforge.net/projects/lazarus ... s%201.2.4/
Bu linkten kurmayı dene, crosscompile bazen baya bir sinir bozucu oluyor. Ben x64 linux kullanıyorum w32 ve w64 compilerlarda sorun çıkmadı, ama wince kanser etmek üzere :)
daha önce kurduklarını tamamen sil, uninstall ettikten sonrada kontrol et, eklenmiş path olabilir onlarıda. ondan sonra kurulumda hiç bir ayarı değiştirmeden kur.
Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
PROGRAMADOR
Üye

Merhaba,

Cevap için teşekkür ederim. Aslında ben crosscompiler'ı kastetmemiştim. Kullandığım işletim sistemi win7 64 bit. Direkt 64 bit program yazmak istiyorum ama olmuyor.
In dubio pro reo...
PROGRAMADOR
Üye

Söylediğinizi yaptım. 32 bit IDE'ye 64 bit için cross compiler kurdum. Ancak bu sefer de "unit1.pas(8,22) Fatal: Can not find FileUtil used by Unit1, ppu=C:\lazarus\components\lazutils\lib\x86_64-win64\fileutil.ppu, package LazUtils" hata almaya başladım. Dosyayı kontrol ediyorum yerinde. Ancak bu hatayı alıyorum.
In dubio pro reo...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

.ppu unitlerin compile edilmiş halidir. ..lib\x86_64-win64\..
genelde compiler options da output dir "lib/$(TargetCPU)-$(TargetOS)" şeklindedir, bu sayede aynı source lar, farklı os ve cpu larda compile edilir. Sen x64 sisteme, x64 kurulumu yaptıysan IDE x64 tür ve default cpu ve os x64 tür. Sen compiler options tan değiştirmediğin sürece default budur. x32 sistemden x64 e compile edebilirsin ilk yazdığın o anlamda,
"fpc-2.6.4.i386-win32.exe dosyasını indirip kurdum ve daha sonra fpc-2.6.4.x86_64-win64.exe" 2 compilerı aynı anda sadece kurmakla kullanamazsın, bazı ayarlar yapmak gerek, uğraşmayada gerek yok bence. sadece x64 os üzerine x64 kur. IDE neyse default fpc ve lazarus o olmalı. bunun haricine compil edilecekse, bazı şeyler kurmak gerek, şeyler dedim çünkü bir sürü seçenek var.
İlk önce fpc ve lazarus kur (IDE), os ve cpu doğru seç. win7 x64 üzerindemi yoksa linux x32 mi? sonrası senin yazdıkların hangi os ve cpu da çalışacak onu seçip compile edeceksin, buna crosscompile deniyor, buda cpu ve os a göre fpc ye ek ilaveler kurmak ayarlar yapmak gerekiyor, buda birsürü opsiyon. yüce gugıl bu konuda oldukça bilgili :)
Kolay gele
FreeMan 35.5

PROGRAMADOR
Üye

lazarus kullanmadan doğrudan freepascal ile bu işi nasıl yapabiliriz? bu FileUtil uniti yüzünden bazen hata veriyor bazen vermiyor. Uniti açınca sorun çıkmıyor.
In dubio pro reo...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

path lerinde sıkıntı olabilir, Tools altında "ReScan FPC source directory" var onu kullan birkere.
"freepascal ile bu işi nasıl yapabiliriz?" Şİmdi, FreePascal ı iki parça düşün, ilki fpc FreePascal Compiler yani derleyici kısmı, diğeri ise eski söylemi ile editör, yenisi IDE. Lazarus ise FP ekibinden ayrı birilerinin yaptığı Grafik arayüz desteği olan IDE sadece diyebilirsiniz.
Delphi ile benzerliği, eski tp yani Turbo Pascal dan grafik arayüze transfer olması gibi. Tek fark TP editör ve compiler ı aynı idi ayrı değildi, delphide öyle, dccxx delphinin compiler ı dır, kurulum sırasında kendisi bunu yükler. Çoğu programcı! bunu bilmez, dcc konsol dan windows da dos prompt tan direk çalıştırabilirsiniz, ama kurduğunu delphi trail ise compile etmez, e nede olsa adamlar kendini korumak zorunda :)
Lazarus içine bir sürü GUI (Graphical User interface) classlar da var, tlabeli tgrid tedit vs gibi. Bunları da compile etmelisin, bunlar fpc ye gönderilen parametrelerle ki yurdum cedayının dediği gibi "zilyon tane" parametre oluyor :) en güzeli elleşmemek bana göre, lazarus bunları kendi ayarlıyor. alaman gavuru yapmış :)
Senin karışıklık tahminim üst üste kurduğun fpc ler. tümünüü uninstall et, win de sanırım root a lazarus diye bir folder açıp oraya kuruyor, uninstall dan sonra bu folder ıda sil, sonra dos path lerini kontrol et, yanılmıyorsam konsol da path yazarsan veriyordu, burayı fpc ve lazarus la alakalı olanları sil, ve yeniden temiz bir kurulum yap. Eğer karışıklık devam ederse, son çare, proje dosylarını, pas lfm haricinde kileri, lpr lpi vs gibi proje ye ait bilgilerin olduğu dosyaları sil, yeni bir proje oluşturup, kendi unit ve formlarını tekrar ekleyip yeni bir proje oluştur.
Denemedim, ama sanırım menülerde proje için "makefile" oluşturabiliyorsun, bunu da konsol dan kullanabiliyorsun, ama ne denedim nede detaylı araştırdım, IDE yi açıp ordan yapmak bana daha mantıklı geliyor.
Kolay gele
FreeMan 35.5

PROGRAMADOR
Üye

Teşekkür ederim. Rescan ile çözüldü sorun. Şimdi cheksum hatası alıyorum. Her şeyi silip tekrar kuracağım.
In dubio pro reo...
PROGRAMADOR
Üye

Tekrar aynı hatayı alıyorum:
unit1.pas(8,22) Fatal: Can not find FileUtil used by Unit1, ppu=C:\lazarus\components\lazutils\lib\i386-win32\fileutil.ppu, package LazUtils

Ne yaptıysam çözemedim sorunu? Bazen derliyor bazen de bu hatayı veriyor. C:\lazarus\components\lazutils\lib\i386-win32\ adresine bakıyorum fileutil.ppu dosyası mevcut.
In dubio pro reo...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

benzer şey benimde başıma geldi dün :) osx de. matyas efendi "The -Fu /usr/lib/fpc/3.1.1/units/x86_64-darwin/* is missing." yazmıştı. bende fpc dahil herşeyi silip tekrar yükledim.
bazen böyle saçmalıyor.
FreeMan 35.5

PROGRAMADOR
Üye

Tekrar merhaba,

Pathleri kontrol ettiğimde iki ayrı yerde fileutil.ppu olduğunu gördüm. Bunlar:

C:\lazarus\components\lazutils\fileutil.ppu
C:\lazarus\components\lazutils\lib\i386-win32\fileutil.ppu

Yaptığım araştırmalarda birden fazla ppu dosyası olduğunda bu hatayı verirmiş. Hangi dosyayı silmeliyim?
In dubio pro reo...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

C:\lazarus\components\lazutils\fileutil.ppu
bunu silmen daha mantıklı çünkü hangi target_cpu için compile edilmiş belli değil. compiler da lib altındakilere bakıyor.
FreeMan 35.5

PROGRAMADOR
Üye

Dediğinizi yaptım fakat sorun devam edince artık pes ettim. Eskiden de kullandığım Codetyphon'u kullanayım dedim.

BigIDE'yi kurdum ve sonuç harika. Hiçbir hata vermeden derliyor.
In dubio pro reo...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Sağlam sabır istiyor, codetyphon da lazarusun biraz modifiyelisi, ekstradan bir sürü componentları port edilmiş. Benim çımdan tek sıkıntısı, şunuda kur dedin mi disk katili :) herşeyi sil baştan kuruyor. sık sık kurup kaldırmayacaksan ki bigIDE içinde herşey var, (suyundanda koy) olmuş hali :)Tek tavsiyem mecbur kalmadıkça 3.parti component kullanma, kullanacaksan planladığın platformları desteklediklerinden emin ol.
Mesala bgra serisi osx de denenmemiş, carbon widget set te sıkıntı çıkarıyor, ama daha detaylı test etme şansım olmadı ama qt de sanırım düzgün çalışıyor.
FreeMan 35.5

PROGRAMADOR
Üye

Aslında ben bir raudus projesi hazırlamak istiyorum. Lazarus ile hazırlarken componentleri yerleştirdiğimde bug nedeniyle komponentler çoğu zaman kitleniyor, görünmez oluyor. Lazaruz windows'ta gerçekten çok sıkıntılı. OSX ve linux'ta nasıl bilmiyorum.
In dubio pro reo...