if use lazarus project

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

if use lazarus project

Mesaj gönderen freeman35 »

On 13-08-2014 13:00, Mattias Gaertner wrote:
> I never use it. Maybe this dialog can be removed.

If you trust to lazarus project after this answer, this is just your own risk.

Bu alaman, rutinini bozamazsınız, mal benim diyor, keyfime kalmış istediğimi silerim istediğimi yaparım, siz anlamazsınız ben bilirim sadece kafasındadır, e nede olsa alman, bunların sayesinde adolf u anladım, adam bunlara zıt mantıkta olsaydı okadar yükselemezdi, lafa geldimi o ruh hastasıydı deyip çamur atarlar. neyse
yukarıdaki cevap mesajının çıkış sebebi şu:
Project inspector, proje içinde ki dosyaların tamamını göstermez oldu, bunu yazdım:
> 1-)Not show all files of project, only lpr uses files is showing. I have
> inherited some files, base files and other used some files not showing
> in project inspector.
bu da almanın cevabı:
The project inspector shows only the files that you added to the
project.
alman olduğundan ilgilizce yazmamak için kelime hesabı yaptığınada eminim.

bu gelen mesaja benim yazdıklarım:
I was write "only lpr uses files is showing."
"View project units " has that code, no need rewrite code for get list of project'S ALL files.
some notes for "View Units":
default short cut is [Ctrl +F12] this key combination conflict with dashboard in "KUBUNTU (kde)" maybe in ubuntu aswell, I was add [Alt +F12] . Maybe can change default key to this, this can be useful for other users too.
ve onun cevabı:
> I was write "only lpr uses files is showing."

I'm not sure what you mean with "I was write". Do you mean "I wrote"? -->> en komik yerde burası, bir alman bana ingilizce dersi veriyor. ben çok iyi biliyorum demiyorum, bunlar hala birbirlerini sevmemin ötesinde nefret ederler, yaşadığım yerde çok örneğini gördüm, neyse

> "View project units " has that code, no need rewrite code for get list
> of project'S ALL files.

The "View project units" has become almost obsolete by the project
inspector. I never use it. Maybe this dialog can be removed.
Şahsi fikrim:
malesef lazarus dan başka yaygın cross platform yok. typhon var, ama oda lazarus dan devşirme, ve ekip yunanlı bir eleman, lazarus la farklı IDE arayüzünü değiştirmiş ve bir sürü component ı port edip pakete dahil etmiş, ve cross platform compile etmek grafik arayüzle biraz daha görsel hale getirilmiş okadar, kubuntuda big ide çalışmamıştı yazdım cevap gelmedi bende vazgeçmiştim, bence gerekte yok. 500mb indir compile et kur gereksiz yayıntı bence.

Bu lazarus ise tek olduğu için artık şüphelenmeye başladım, mayki bunu satın alamaz, çünkü lisans buna müsait değil, ama bu alaman vei diğer elemanları besleyip, projeyi süründürmeside olasılık dahilinde, gavurların bir lafı vardır, bir isnsanı bir milyona alamayabilirsin ama bir milyon 1 e satın alabilirsin.

Sözün özeti: lazarus şimdilik idare eder bir proje, projelerde geliştirmek mümkün henüz. Bitecek anlamında değil, almanın kafasına uymaz bizim düşünce yapımız (çok şükür)

Lazarus ne demek ? :
Laz'a Rus :D :D haçan bizim uşaa rus gelin da :D :D :D
aslı ise şudur: Hazreti İsa mesih aleyhisselamın Allah'ın izniyle gerçekleştirdiği mucizelerinden olan, ALLAH'ın emrettiği üzere, Allah için kesilen kurbanın butu ile ölmüş kişiye vurarak, ölmüş kişiyi diriltmiş gerçeğinden yola çıkarak verilmiş isim, (Bu Kuran dada yazan (sure ve ayet şimdilik aklıma gelmedi gelince buraya ekliyeceğim, ezberinde olan haber edebilir) )
Ölüp yeniden diriltilen kişinin adı lazarus diyorlar.
Almanlar katoliktir, yani aşırı dinci, merkel in partisinin adı "hrıstiyan demokratlar" dır mesela. Hem katolik hrıstiyan olacaksın hemde demokrat olacaksın :D :D papa ları yada papazları olmaz dedimi bir halt edemezler. neyse bu kısım siyaset oluyor, kapatalım :)
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: if use lazarus project

Mesaj gönderen Battosai »

Fazla unit sayısına ulaşmadığım için bende kullanmadım diyebilirim bu pencereyi... Fakat gereksiz bir işlev değil. Bu işlevi ekleyen Mattias ise kızdırmamak lazım :) Ben kullanmıyorum diye kaldırabilir yeni sürümlerde :)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: if use lazarus project

Mesaj gönderen freeman35 »

onu kaldırırsa projendeki file ları bulacağın yer kalmayacak, project inspector sadece lpr ın uses ına eklediğin file ları gösteriyor, inherited kullanıyorsan, yada benim gibi inc file lar kullanıyorsan bunları hep lpr a da yüklemen gerek ne anladım bu işten ? proje diyorsan kullandığın tüm dosyalar buna dahil değil midir? yani ben öyle düşünüyorum. Bende fazla dosya var, IDE de açık tutmak zorunda değilim ki, hadi diyelim bir procedure yada function kullandın, ctrl left click le açtırdın dosyayı, ama bir formda yada bir unitte bir şeyi hatırlamadın, nasıl açıcam ? OS un her hangi bir editörüyle açıcaksam IDE bana ne sağlar? esas işi yapan compiler zaten fp den lazarusun class larını kullanırım
Bak buna ne dersin :D
In project option,
Target file name (-0): apps/Myproject_$(TargetOS) result is "Myproject_linux"
In code:
...
S := Format('%s_%s.zip', ['Myproject_', {$I %FPCTARGETOS%}]); result is "Myproject_Linux"
os linux is case sensitive, so first char "L" is different and lazarus macro and fpc variable
/opt/lazarus/components/codetools/definetemplates.pas 2780:8
function GetCompiledTargetOS: string;
begin
Result:=Result:=lowerCase({$I %FPCTARGETOS%});
end;

why lazarus change to lowerCase fpc constant ?
cevap:
The TargetOS macro is used for file paths. To avoid case sensitivity problems the
macro is always lowercase.
Mattias
bunu bulmak 6 saatime patladı, "L" "l" bide bunu font ile birbirinden nekadar ayırt edebileceğini düşün. Aklına geliyor muydu senin sabit lerin değiştireleceği.
Bu zavallılar sura üflendikten sonra, ateşin sıcağını hissedince, kumsalla geldiklerini sanıp para veripte cennetten aldıkları sandıkları tapuyu göstermek için zebanileri ellerini uzatıpta, türkçemizdeki şiveli söylenişi ile nah bu anlamındaki işareti görünce kesin "ooooo tezzeeeekkkk" diyecekler :D :D :D sansürle ancak bukadar açık yazabildim alınan arkadaşlardan genede özür dilerim.
valla kızan, kızan yerine buz koysun, mabadı irtifa kazanmış zavallıya ben ne üzülür nede acırım :)
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!