Linux ve Lazarus ile çalışmak

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Linux ve Lazarus ile çalışmak

Mesaj gönderen SimaWB »

Buradaki konu başlığında freeman35'la yaptığımız sohbet sonrasında Linux+Lazarus denemesi yaptım. Cevabı orada yazacaktım ama benim gibi ilk başta çekinenler varsa bilgi sahibi olsunlar diye yeni başlık açmanın daha uygun olacağını düşündüm.
1-2 saat içinde Ubuntu 14.04 ve Lazarus+FreePascal kurup "Merhaba Dünya" programımı yaptım :)
Açıkçası bu kadar kolay olacağını düşünmemiştim. Kesin bir takım sıkıntılar olur diye çekinmiştim ama herhangi bir sıkıntı olmadı.
Şimdi yavaş yavaş veritabanı, usb ve TCP/IP olaylarına girmeye başlayabilirim... Herkese tavsiye ederim :D
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Linux ve Lazarus ile çalışmak

Mesaj gönderen freeman35 »

lnet paketini incele, bende yeni başladım :) bende serverda yazacağım servis e komutları göndermek için tcp/ip haberleşme kullanıcam, windows daindy kullanmıştım, lazarus içinde var ama port edilmiş. 10 için denemeniz lazım 9 için stable diyorlar ama ben svn lazarus kullanıyorum, kurulumlarda path lerde sıkıntı çıkarttı onu hallettim kurdum bu seferde componentlarda çıktı, kullanmaktan vazgeçtim. lnet benim için yeterli olacak, lazarus ile gelmeside avantaj.
tcp/udp işleri için bunuda tavsiye ediyorlar, ama hiç denemedim. http://synapse.ararat.cz/doku.php/start
kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Re: Linux ve Lazarus ile çalışmak

Mesaj gönderen SimaWB »

INet'i inceleyeceğim, teşekkürler tavsiye için.
Synapse'yi uzun zamandır Delphi'de kullanıyorum. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Hantal Indy'den kat kat daha iyidir. Zaten TCP/IP, HTTP vs. alt seviye işlerde görsel bileşen kullanmak bana mantıklı gelmiyor.
Indy bu işleri kolay hale getiriyor gibi gözüküyor ama arka planda bir sürü thread oluşması, dolayısıyla benim kontrolüm dışında şeyler olması hoşuma gitmiyor.
Synapse'nin FreePascal'da kullanılabilmesi benim için üyük avantaj :)
There's no place like 127.0.0.1