Lazarus & freepascal SVN UPDATE script in kubuntu 13.04

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Lazarus & freepascal SVN UPDATE script in kubuntu 13.04

Mesaj gönderen freeman35 »

Bu script i, benim yazdığım yeni kurulum script ini kullanarak yapılmış kurulum için kullanabilirsiniz.
script i normal kullanıcı yetkisi ile çalıştırın. Yeni kurulum sorunsuz şekilde ve aynı kullanıcı ile yapıldıysa sorunsuz olarak yapacaktır. Remark ları bilerek silmedim, kaynak ve fikir verebilir

- Bu script freepascal ve lazarus svn lerini güncelleyip build eder
- lazarusu gtk2 ve bigide olarak build eder
- lazarus kullanıcı ayarlarını "~/.lazarus" altına kaydeder. bu gizli klasörü yedek almanız, tüm IDE ayarlarınızı yedek almanız anlamına gelir. bu script svn leri kontrol ettikten sonra, freepascal ve lazarusu yeniden build eder, ardından lazarusu mevcut IDE ayarları ve eklenmiş yada çıkarılmış component setleri ile tekrar build eder

Kod: Tümünü seç

#!/bin/sh
set -e
echo "********************************************************"
echo "*              Automated update v1.3                   *"
echo "*         for update Lazarus/FPC (SVN version)         *"
echo "*                                                      *"
echo "*            http://www.delphiturkiye.com              *"
echo "* http://www.delphiturkiye.com/forum/viewforum.php?f=6 *"
echo "*           http://www.lazarus.freepascal.org/         *"
echo "*    See the source of inspiration for this script:    *"
echo "*  http://wiki.lazarus.freepascal.org/Lazarus_Manager  *"
echo "********************************************************"
echo "WARNING: The update will take a while, please wait!"
echo ""
echo "Step 1: Updating FPC SVN..."
echo ""
cd /opt/freepascal/2.7.1/
svn update #/opt/freepascal/2.7.1/

echo ""
echo "Step 2: Compiling new FPC..."
echo ""
make clean all install INSTALL_PREFIX=/opt/freepascal/2.7.1 OVERRIDEVERSIONCHECK=1 #>/opt/freepascal/2.7.1/verbose.txt
sleep 3
echo ""
echo "Step 3: Updatting Lazarus SVN..."
echo ""
cd /opt/lazarus/
svn update #/opt/lazarus/
sleep 3
echo ""
echo "Step 4: Compiling Lazarus..."
echo ""
make clean all LCL_PLATFORM=gtk2 bigide #>/opt/lazarus/verbose.txt
#http://wiki.lazarus.freepascal.org/lazbuild
./lazbuild --pcp=~/.lazarus --build-all --recursive --build-ide=
#./lazbuild --pcp=~/.lazarus --add-package --build-all --skip-dependencies --quiet --recursive --build-ide=
echo "***********************************************"
echo "*            The automated update             *"
echo "*                     is                      *"
echo "*                 finished! :)                *"
echo "*                                             *"
echo "*     Open Lazarus in menu of your system.    *"
echo "*                                             *"
echo "*     Please, now follow see this thread:     *"
echo "***********************************************"
echo ""
echo "Enjoy!"
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Re: Lazarus & freepascal SVN UPDATE script in kubuntu 13.04

Mesaj gönderen SimaWB »

Sadece Update için mi kullanılır yoksa sıfırdan kurulum işini de görür mü?
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

bu sadece kurulmuş SVN sürümlerini update eder, ilk kurulum için diğerini kullanman gerekir, çünkü compile edilebilmesi için, önce compile edilmiş bir fpc nin kurulması gerekir. o yüzden iki farklı script var.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Teşekkürler.
Ben de Linux + Lazarus denemeye başlayacağım. Bakalım becerebilecekmiyim :)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Yeni başlıyacaksan svn yi tavsiye etmem, akşama cayarsın çünkü :)
http://www.lazarus.freepascal.org/ foruma üye ol, wiki üzerindende yardım ve açıklamalar var.
http://sourceforge.net/projects/lazarus ... rce=navbar
buradan kararlı sürümleri kurmanı tavsiye ederim, svn sana çok fazla bir şey katmayacak, sadece sorunlarını çoğaltıcak, ben uğraşarak öğrenmeyi sevdiğim için svn kullanıyorum. Başladığımın birinci yılında monitörü kıra yazmıştım :) ve az daha linux u dahi siliyordum.

http://svn.freepascal.org/feeds/ buradan rss leri ekleyip fikir sahibi olabilirsin
http://bugs.freepascal.org/view_all_bug_page.php burasıda bug tracker üye olup bug yada yazdığın patch leri buradan paylaşabilirsin, sadece adamların gavur olduklarını unutma :) yani katı ve dümdüz matıkları var, bazen delirtiyorlar :)

kolay gele
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Linux'ta çalışacak bir proje yazacağım. C++ yada Java da kullanabilirim. Ama yazacağım proje zaten Delphi'de daha önce yazılmış bir proje. Dolayısıyla Lazarus+FreePascal ile daha hızlı çözüme ulaşırım diye düşünüyorum.

Delphi'de (unicode desteğinden önceki versiyonlarda) yazılmış bir projeyi FreePascal'a taşırken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?
Proje oldukça detaylı bir proje. Daha çok performansla ilgili şüphelerim var. Çünkü gerçek zamanlı TCP/IP ve USB haberleşmesi yapacak, verileri ayrıştırıp gerekli olanları database'e, bazılarını fiziksel dosyalara yazacak, 7/24 çalışacak bir sistem.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

usb denemedim ama bunu linux a mount ettiysen zaten normal disk gibi işlem göreceğinde özel bir şey gerek mez, tcp için veri tabanı kastınsa inan mayki den çok daha hızlı olacak :) 10 sene önce yazdığım dental uygulamasını aktardım, hasta sayısı 11,000 satır, benim ağzım açık kaldı, arkadaşıma gösterdim, daha ilk başladığım sırada, o bile şaşırdı, bir an önce bitir deyip duruyor :) ince ayarları kaldı ve firebird için ir servis yazımı kaldı, e birde os x dede çalıştırmak istiyorum, o biraz daha vakit alacak.
Proje aktarmada IDE içinde converter bölümü var, ordan oldukça yardım alırsın, zaten bu iş component adlarını değiştirmekten ibaret denebilir, pas ve dfm içinden, dfm adlarını lfm ye çevirir. linux da kullanıcaksan linux zaten utf8, sadece Türkçe karakterlerde bozulma olur, çevirdikten sonra elle onlar tekrar düzeltilir.
Şu da var lazarus u illaki linux da kullanmak gerekmiyor windows da yazıp, crosscompile diğerlerine application compile edebilirsin. activex lerde ifdef kullanman gerekir, malum win haricinde yok. Linux a alıştıktan sonra windows dan nefret edenlere katılabilirsin bu arada.
Bir öneri daha, linuz a kurduğunda default kurulum gtk2 widget setinde kuruyor, önerim QT de kullanman, biraz daha fazla destek ve kolaylık var kanaatindeyim. os x içinde carbon widget seti, qt de var ma ile kurulacak ıvır zıvırlar sıkıntı olabilir.
performans konusunda azın açık kalacak kelimesi abartısız bir söylem olur :) heleki linux da üstelik, şiddetle tavsiye ederim herkese.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

TCP ve USB konusunu tam anlatamadım, kusura bakmayın.
Bunlardan kastım; TCP yada USB üzerinden bazı cihazlarla haberleşme yapıyorum. Cihazlardan aldığım verilere göre DBye ve dosyaya bilgi yazıyorum. USB cihazların zaten Linux driver'ları var. Geriye stabil/hızlı şekilde haberleşmek kalıyor.

Programı dönüştürmedeki korkum kesinlikle görsel bileşenler değil. Benim görsellikle hemen hemen hiç işim yok. Ben daha çok işin back-end kısmıyla ilgilendiğim için asıl endişem Delphideki unicode-ansi dönüşümlerindeki gibi sorunlarla karşılaşmak. Sürekli Pointer ve Buffer'larla uğraşıyorum.

Performansla ilgili de yanlış anlama oldu sanırım. Performans ve stabilite olarak Linux'la Windowsu kıyaslamam kesinlikle. Ben projenin C++, Java yada FreePascal'la yazılmasının performans farkından bahsediyorum. Söylediğim gibi alt seviye, sürekli cihazlarla iletişim altında olacak bir uygulama olduğu için performans önemli bir kriter bizim için.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

sorun çıkacağını sanmam, ama delphi alışkanlıklarınızdan dolayı bocalıyacaksınız, orası tecrübeyle sabittir, bahsettiğiniz performanslar , yani win ile linux arasından kaynaklı, yani olay sadece görsellik değil, mayki araya yüzlerce dll sokar, bir çoğuda terörist eylem, malum kendileride açıkladılar, herşeyi izliyorlar, linuxda böyle birşey yok denebilir, herşey, yani hemen hemen herşeyin kaynak kodu var. kernel de dahil.
http://sourceforge.net/projects/lazarus ... rce=navbar burada lazarus ekibinin componentleri var, ayrıca gugılda port edilmiş componentlarda mevcut, source u olduktan sonra sıkıntı çıkacağını sanmam. bu hiç uğraşılmayacak anlamına gelmesin. tarihlerin eski olduklarına bakmayın, win de hastalık hep yeni süsrüm olucak. Bir tavsiyemde delphi eski sürümlerini kullanmaya çalışın, ifdef lerde özellikle, malum yeni sürümlerde hala içine kanser hücresi gibi saçma sapan kod ekleyip duruyorlar
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Açıklamalar için çok teşekkürler.
Size son olarak hangi database diye soracağım ama forumdan takip ettiğim kadarıyla hemen FireBird diyeceksiniz :)
Çok büyük boyutlarda verilerle uğraşmıyoruz. Ama en azından Trigger, StoredProcedure özelliklerinin olduğu, yedeklemeyi kolayca yapabileceğimiz, aynı anda birden fazla kullanıcının işlem yapabileceği bir veritabanı seçmem gerekiyor.
İlk aklıma gelenler MySQL yada FireBird.
Sizce? :D
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

:) cevabım belli :) diğerleri yayıntı, firebird ün tek eksik tarafı ekibin enerjilerini yitirmiş olmaları, ama ölüsü bile yetiyor. kurmak kolay, ayar kolay herşeyi kolay. Ben fanatik değilim, nerede ne lazım, şartlar ne? bu soruların cevabına göre seç,m yapmaya çalışırım, ayrıca bildiğim bir şey varsa öncelik ondan yanadır hep, dğerini öğrenmek vakit gerektiriyor, linux ve lazarus 2,5 yıl oldu daha geri dönüşleride olmadı dahada süre gerekiyor gibi. mysql le proje yapmadım o yüzden birşey diyemem, ama ezelden beri firebird kullandığım için irili yada ufaklı hiç farketmez ben hep firebird den yanayım, çünkü sorun çıksada hemen müdahale ediyorum, birinci tercih sebebimde bu ;)
son sorum deme, daha başlamadın bile :D alet edavat bağlama işlerinden bilgilendirirsen sevinirim. bir kaç gün ide yi kurcala nerede ne var aklında kalmaya başlasın, ardından işin zor kısmınla yani cihazlarla haberleşmeden başla
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Evet bence de sorularımın devamı gelecek :)
Tekrar teşekkür ederim...