elinde kylix olan var mı?

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

elinde kylix olan var mı?

Mesaj gönderen sarp_halit »

Merhaba arkadaşlar,

bugüne kadar çalıştığım windows platformundan şimdi açık kaynağa bir geçiş aşamasındayım. delphi ile geliştirdiğim projelerime linux altında devam etmek istiyorum. pardus ve ubuntu üzerinde lazarus konusunda deneyimlerim oldu; ancak yaptığım araştırmalarda kylix'in bu konuda daha profesyonel çözümler ürettiği ve delphi ile yapılan projelerin dönüşümünde en az hata oranı olduğunu öğrendim. borland kylix desteğini çekmiş. internette arattırdım ama dosyayı bulamadım. elinde olan arkadaşlar paylaşmak isterler mi acaba?

teşekkür ederim.
Fethiye den herkese sevgiler ...
X))@:>
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: elinde kylix olan var mı?

Mesaj gönderen Battosai »

Desteği kalkmış geliştirilmeyen bir programla yola devam etmek iyi bir tercih değil. Biraz bekleyip delphi 2011 ile devam etmeniz uygun olur...Yada tüm platformlarda çalışan diğer yazılım geliştirme araçlarına yönelmeniz lazım...
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

aslında c# üzerinde çalışmalarım oldu. bunun için de monodevelop kullandım. ama delphi ye biraz daha yatkınlığım var. bir de frameworkü linux a uyarlamaya çalıştıklarından bir de onu yeniden öğrenmek gerekcek.

linux üzerinde c# kullanılarak geliştirilmiş güzel yazılımlar var, hatta paket olarak dağıtılıyor bile. ama ne bileyim işte dedim ya delphi ye olan özlem ve biraz yatkınlıktan dolayı istedim. yoksa yapacak bir şey yok. ya pyhton öğrenicez ya monodevelop ile yolumuza devam edeceğiz ya da c++ geliştiricez.

bunları neden istemediğime gelince: kullandıklar kütüphane dosyaları içerisinde farklar var. yani bir paltformda işlemi farklı bir şekilde yapıyor diğer platformda gereksinimler değiştiğinden daha farklı oluyor. linux ortamında geliştirdiğim bir yazılımı ( ufak kod parçacıkları diyelim) windows ortamında çalıştırdım. çok güzel bir şey ama sınırlı.

kylix ile bu sıkıntıları yaşamayacağımı düşünürek kullanmak istemiştim.

sağlık olsun diyelim :D
AhmetNuri
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen AhmetNuri »

Bu durumda size Lazarus u tavsiye ederim. DElphi kodları ile platform bağımsız açık kaynak ide.
Ahmet DENİZ
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

lazarus kullandım ama delphi projelerini çevirken birkaç sıkıntı yaşadım. bir de veritabanı bağlantısında sorunlar veriyor. zaman buldukça değişik yöntemlerle sıkıntıları gidermeye çalışıyorum.

aslına bakarsanız önemli olan bir şeyi yapmayı istemek ve buna inanarak çalışmak. ondan sonra sorunlar ne kadar çok olursa olsun bir şekilde çözülüyor. hem bizim için önemli olan algoritma değil mi zaten. evrensel olan algoritmayı takip yöntemi tamamen bize kalmış :D

teşekkürler.
AhmetNuri
Üye
İletişim:

lazarus ta veri tabanı için zeos 6.6 yı tavsiye ederim birçok veri tabanına bağlanabilirsin. Delphi projelerinin çevrimi biraz sorunlu olduğu doğru
Ahmet DENİZ
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

zeos u hiç denememiştim, bilmiyordum da üstelik. çok teşekkür ederim. muhakkak deneyeceğim.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

dün gece bilgisayarımın tam da önemli bir noktada windows kaynaklı olarak çökmesinden sonra bir hışınla pardus işletim sistemini kurdum. ilk işim de lazarus paketini edinmek oldu tabi :)

zeosu da indirip derledim her şey sorunsuz gözüküyordu ki, delphi ile geliştirdiğim projede msssql kullandığım aklıma gelinceye kadar :D burada zeos ile denedim olmadı dll hatası verdi. lazarusun içinde ve sistemde dll arattım ama herkesin bildiği üzere linux dll kullanmaz. sistem de bulamadı zaten. lazarusun kendi veritabanı bileşenlerini kullanayım dedim onda da connectortype denilen bir olay canımı sıktı. ne yaptıysam bulamadım şu mssql bağlantısını. meğersem olmuyormuş da zaten. free-tds falan bir şeyler diyorlar ama o da bir noktaya kadar.

ben internette araştırdım ve hala da araştırmaya devam ediyorum. acaba bu konuda ( yani mssql e bağlanma konusunda) deneyim sahibi olan var mı?

teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Geliştireceğiniz windows ortamında kullanılacaksa siz yine windows'a dönün yoksa başınız ağrır. Lazarus gelişmiş projeler için uygun değil hala sıkıntıları fazla...Gerçi yakında IDE de köklü bir değişiklik olacak diyorlar ama yinede çok bişey beklememek lazım. Nasıl bir uygulama geliştireceksiniz bilmiyorum ama Linux da da çalışsın diyorsanız farklı diller ve IDE lere yönelmeniz lazım. Neyse Lazarus da windows üzerinde MsSQL bağlantısı için Zeos tan daha iyi bir alternatif yok. Bende MySQL için Zeos kullanıyorum şimdiye kadar bir sıkıntısını görmedim MsSql kullanmadığım için Zeos ile arası nasıldır bilemiyorum....
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

mysql için ben de denedim şimdi. linux ortamında da mysql veritabanına sorunsuz bir şekilde bağlanıyor. ama sql server için neden dll hatası verdi anlamadım. program linuxta da çalışsın istiyorum çünkü windows lisanslarıyla giderleri arttırıyor. bir de compiler soracaklar şimdi nerede derledin nasıl yaptın? bunların sıkıntısından dolayı linux kullanıyorum. bana kalsa sorunsuz bir şekilde mysql kullanacağım ama verilerin hepsini sql serverda saklamışız. tabi bu sistem kurulduğunda linux bu kadar yaygın olmadığından ve destek sıkıntısından dolayı kimse el atmamış duruma. şimdi yeni bir bilgisayar dediniz mi hemen itiraz ediyorlar :( neyse sağlık olsun canım. ne diyelim. ben ufaktan yine windows kurmaya başlayayım.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

bir de compiler soracaklar şimdi nerede derledin nasıl yaptın?
Bu sizin çalıştığınız firmayı ilgilendiren bir durum mu pek bilmiyorum ama firma kullandığı yazılımdan sorumludur derleyicinin lisanslı olup olmaması firmaya bir yükümlülük getirmemesi lazım...Sonuçta bir firmaya yazılım spariş edildiğinde size verilen programın nasıl bir derleyici ile derlendiğini siz bilemezsiniz zaten aklınıza bile gelmez. Eğer mssql kullanmak zorunda değilseniz verileri mySQL e zahmetli de olsa aktarabilirsiniz ama tahmin ediyorum buna da itaraz ederler :) O vakit siz yine windows ortamında devam edeceksiniz demektir bu şartlarda. Yapmak istediğiniz program nasıl bişeydir bilmiyorum ama web tabanlı olarak kullanılabilecek bir şey ise php gibi bir dil ile mssql bağlantısı yapıp esnek bir program yapabilirsiniz tabi php ve web teknolojilerine biraz hakim olmak lazım....neyse kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

bir bakıma haklısınız ama çalıştığım hastanedeki programlar için bsa denetlemesinden sonra oldukça hassas davranıyorlar. ben kullandığımız hastane otomasyonuna entegre bir online randevu sistemi yazıyorum. internet ortamından kişiler randevularını alabiliyorlar. program da bu alınan randevuları otomasyona entegre ediyor. bir de dış ekranlar var, polikliniklerin üzerinde hasta isimlerini gösteren.

programı hem linux hem de windows ortamında tutuyorum ( virtualbox :D). o şekilde geliştirmeye devam edeceğiz artık. hoş delphi ile bitmek üzere olan bir şeydi de işte bu denetimler ve idarenin hassas olması :) neyse açık kaynak geleceği olan bir platform, ben çok sevdim açıkçası :D lazarusun oluşturduğu exenin boyutunun çok büyük olmasını saymazsak delphi ile yapılan her şeyi demeyelim de hemen hemen her şeyi yapıyor sayılırız ( MSSQL bağlantısı hariç :D ). kolayı herkes yapar önemli olan zoru başarmak değil mi?

ilginizden ötürü çok teşekkür ederim. iyi günler.
AhmetNuri
Üye
İletişim:

Delphi 2011 cros platform kod derliyebilecek bir kaç ay kaldı.. Lazarus olmuyorsa sık dişini :)
ama lazarusun formu çok hareketli oldukça kısa sürede cevap geliyor .
Ahmet DENİZ
Kullanıcı avatarı
sarp_halit
Üye
İletişim:

öyle bir şey olursa çok sevinirim. o kadar çok işime yarar ki. ama o zaman yine lisans sorunu ortaya çıkacak. neyse ona da bir çare buluruz artık.
tam çıkış tarihi belli mi biliyor musunuz?

ayrıca da bu güzel haber için teşekkür ederim
engerex
Üye

Mesaj gönderen engerex »

RAD Studio nun yol haritası şöyle:
------------------------------------
Çıkış tarihi - Sürüm - KodAd
İçerik
----------------------------------
Ağu/2010 - XE - Fulcrum
Win32 (delphi) Win32 (C++)
Q2 2011 - - Preview
Win64 (delphi)
Ağu/2011 - XE2 ? - Pulsar
Win32 (delphi) /Win64 (delphi) / Win32 (C++) / Mac32
Ağu/2012 - XE3 ? - Wheelhouse
Win32 (delphi) / Win64 (delphi) / Win32 (C++) / Win64 (C++) / Linux32 / Mac32
---------------------------------
Ağu/2013 - XE4 ? - Commodore
Win32 (delphi) / Win64 (delphi) / Win32 (C++) / Win64 (C++) / Linux32 / Linux64 / Mac32 / Mac64

Ayrıca yol haritasında Multicore, MultiThread, ek donanım desteği (ARM - hemen hemen tüm cep telefonları, akıllı telefonlar, PDAlar x86 hariç diğer Tabletler bu işlemciyi kullanıyor (IPhone, Andoid, Symbian, WinCE, WinMobile vs...)) gibi özelliklerden söz ediyor.

http://crosskylix.untergrund.net/ gibi birşey var, anladığım kadarıyla Windows ortamında delphi ile linux için derleme yapılıyor. Gerekenler windows+delphi+kylixCDsi+2MB lık sitede buluna bir araç.