kylix problemi

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
csyasar
Üye

kylix problemi

Mesaj gönderen csyasar »

sa;

kylix 2'yi linux redhat 6.2, mandrake 7, 9.2, gelecek 1 ve 2 versiyonlarda denedim hiçbirinde kurulmadı. mnd 9.2 de ise kısayollarını filan atıyo b. kylix 2 ye tıklayınca açılmıyo. acaba hangi versiyonda denememiz lazım? veya ayar yapılması gereken bi nokta mı var? :?: :?: :?:
mkarabulut
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkarabulut »

Kylix da sorunlar herkeste var galiba.

Yaklaşık bir ay önce - belki de daha eskidir - Kylix'i Linux'a kurmuştum (Mandrake 9). Kurulum dahil herşey yolunda gitti, çift tıkladım kısayollara ve açtım.

Formu tasarladım ve derle dedim.. Dedim ama ondan sonra olan oldu, program kilitlendi.

Bi fikri olan ?
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

hocam belki bu program linuxun daha alt versiyonlarına hitap ediyo. ben precopy'sini okudum. orada hangi linux versiyonlarıyla stabilize çalıştığını yazıyor. tek çare orada yazan linuz versiyonlarını kullanmak. glibc ve diğer kütüphanelerle uyum problemi var galiba
oguzozturk74
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen oguzozturk74 »

hocam kylix in hangi versiyonda / versiyonlarda sağlam çalıştığını keşfedebildin mi?

Ben hangi versiyondan başlayacağımı anlayamadım. :roll:
oguzozturk74
Kıdemli Üye

:?: :?:
mystic
Üye

Kurulum sorunu...

Mesaj gönderen mystic »

Merhabalar,

*nix tabanli isletim sistemlerinde program kurmanin en zor yani programin gerektirdigi yada kullanacagi bazi paketlerin kullanici tarafindan isletim sistemi kurulduktan sonra kurulmasinin gerektigidir. Bu nedenle kurulum sorununun en buyuk nedeni Kylix in aradigi paketleri isletim sisteminin icerisinde bulamamasidir. /var/log/messages icinde yazan mesajlar yada kurulmasi gereken paketlerin kurulmama sorunu yaratma ihtimaline karsi rpm olarak ve rpm -Uvh --force --nodeps *.rpm seklinde kurmaya calismak en iyisi.

Hatta bu gibi bir sorundan olduguna eminim cunku iki gundur linux uzerine kurmaya calistigim Oracle9i de bana benzer sorunlari yasatti...

Kolay gele...
Our Brain is Our Weapon!
doganzorlu
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doganzorlu »

Selam,

Bu konuda temel yaklaşım için bkz: viewtopic.php?t=4359

Kolay gelsin,
Doğan Zorlu, İzmir

------------------------
"Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun." (NAHL 64)
oguzozturk74
Kıdemli Üye

İlginiz için teşekkür ederim. :)
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbahadir »

Eğer Mandrake 10 ve aynı çekirdek sürümünü kullanan bir işletim sistemin var ise startdelphi scriptinin içine aşağıdaki satırı eklemek faydalı olur.

EXPORT LD_ASSUME_KERNEL=2.4.1

Kolay gelsin.
Hüseyin BAHADIR