lazarus zeos sorunu

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
MercilessTurk
Üye

lazarus zeos sorunu

Mesaj gönderen MercilessTurk »

Zeosdb bileşenlerini sorunsuz şekilde linux da ve windows da lazarus a kurdum fakat ne linux da ne de windows da ZQuery bileşenin eventlerini kullanamıyorum. Örneğin AfterScroll eventini kullanmak istediğimde aşağıdaki hatayı veriyor.

Kod: Tümünü seç

unable to create new method. plz fix the error shown in the message window.
message window da şu hata yazıyor:

C:\lazarus\components\zeosdb\src\component\ZDataset.pas(38,6) Error: identifier not found: TDataSetNotifyEvent
sorunun çözümü hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
MercilessTurk
Üye

:lol: Bugün tekrar lazarusu yeniden kurdum ve kullandığım bileşenlerin son versiyonlarını indirdim yine zeos sorunu devam ediyordu. Tekrar zeos forumlarına gözattım ve sorunun çözümünün 3 hafta önce foruma yazıldığını gördüm. Aynı sorunla karşılaşanlar olursa
ZDataset.pas dosyasında uses kısmına

{$IFDEF FPC} DB {$ENDIF}
bu kodu eklemeniz yeterli olacaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Paylaşım için teşekkürler.. Pardus'la Linux'un yıldızı parladıkça kimse bizi Windows tarafta demir atmış sayamaz değil mi? Ne kadar çok ortam/platform o kadar çok özgürlük.. :wink:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

teşekkürler MercilessTurk
şu ikisi haricinde bütün eventlerdeki sorun ortadan kalktı..

AfterApplyUpdates ve BeforeApplyUpdates

eventlerinde aynı sorun devam ediyor.. bu konu hakkında bilgin varmı..

ikinci olarakta zeosla uğraşıyorsan acaba transactionları nasıl kullanıyorsun.. yani ikinci , üçüncü bir transaction gerekli olduğu zaman nasıl yapıyorsun..
her transaction için bir connection mu kullanıyorsun..
Kullanıcı avatarı
MercilessTurk
Üye

@selimr

AfterApplyUpdates ve BeforeApplyUpdates eventlerini denememiştim onlarda da TNotifyEvent i bulamıyor. TNotifyEvent in tanımlandığı uniti uses a eklemeliyiz. Biraz araştırdım ama sonuç elde edemedim. Çözüm bulabilirsem yazarım.

Diğer konuya gelince uygulamalarımda mysql myisam kullandığımdan dolayı transaction kulllanmıyorum. Siz sorunca biraz araştırma yaptım önce transaction nedir tam olarak öğrendikten sonra zeoslib-forum larına gözattım.
http://zeos.firmos.at/viewtopic.php?t=254 burada zeos 6.x versiyonlarında transaction ın TZconnection ın bir parçası olduğunu söylüyor ve ayrıca transaction kullanılması gerektiğinde yeni bir Zconnection oluşturulmalıymış.

Birde okuduğum kadarıyla zconnection ların autocommit özelliğinin true ve transactisolationlevel özelliğininde tiReadCommited olması en uygunuymuş.

Kolay Gelsin.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

teşekkürler MercilessTurk

AfterApplyUpdates ve BeforeApplyUpdates eventlerini bende bakayım bulabilirsem buraya yazarım..

eski zeoslarda transaction vardı ama yenilerde kaldırmışlar.. belkide component olarak değilde bir tanımlaması olabilir.. o şekilde bakıcam.. onuda bulursam yazarım..