lazarus pardus

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

lazarus pardus

Mesaj gönderen selimr »

pardus üzerinde lazarus 0.9.20 kurdum.. gayet güzel çalışıyor..

görünümün xp tarzında ( buttonların vs ) olması için compiler options seçeneğini gtk2 olarak ayarladıktan sonra derleme yapıyorum ve sonuç da xp görünümü elde ediliyor..

fakat dbgrid üzerinde firebird verilerini gösterdiğimde satırlar karışıyor..

daha önce bu tür bir olayla karşılaşan oldumu.. neden olur acaba..

derleme seçeneği gtk ise bir sorun yok..
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

aynı olayı fedora6 da denedim.. bir sorun çıkmadı.. yani gtk2 ile derleyince xp görünümü veriyor.. sorun pardus den kaynaklanıyor..

pisi paketindemi bir sorun var diye düşünüp, kaynak kodundan derleyerek lazarus u kurdum... fakat pardus de yine gtk2 sorunu var..
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

bu seferde şöyle bir yol izledim..

firebird kullanan ufak bir programı lazarus/fedora6 ile yazdım.. ve fadora6 üzerinde derleyerek çalıştırılabilir kodu elde ettim.. bu durumda gtk2 şeklinde derlemede bir sorun çıkmadı ve grid üzerinde veriler düzgün şekilde görülmüş oldu..

daha sonra bu çalıştırılabilir dosyayı pardus e kopyaladım.. fakat yine sonuç aynı.. pardus de grid üzerinde veriler karışıyor..

yani sorun lazarusta değil..

büyük ihtimalle sorun pardus üzerindeki gtk2 de..

bu konuda bilgisi olan varmı acaba..
doganzorlu
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doganzorlu »

Selam,

Bilgi olarak değil ama hislerim ve geçmişteki deneyimlerim iki sistemdeki font benzeşmezliğinden sorun yaşadığınızı söylüyor..
Doğan Zorlu, İzmir

------------------------
"Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun." (NAHL 64)
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

hocam hislerinde yanılmamışsın.. söylediğin gibiymiş fontlarda oynama yapınca sorun düzeldi..

çok çok teşekkür ederim...