nedir bu lazarus?

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
nitro
Üye
İletişim:

nedir bu lazarus?

Mesaj gönderen nitro »

siz başlığa bakıp beni hepten cahil zannetmeyin. :lol: GOOGLEda falan arattım, 1 saattir siteleri dolaşıyorum. ama bi de sizden duyayım dedim. artıları nedir? nedendir bu lazarus'un türemesinin nedeni?
Kullanıcı avatarı
nitro
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nitro »

İNDİRDİM LAZARUS'U kurdum.
açılır açılmaz "e bu delphi gibiiiiiiiiiiii" dedim.
bu konuda açıklamalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
hakkaten ücretsiz mi?
neler yapılabilir?
gelişecek mi daha?
Akin_Delphi
Üye

Mesaj gönderen Akin_Delphi »

nitrokonat yazdı:İNDİRDİM LAZARUS'U kurdum.
açılır açılmaz "e bu delphi gibiiiiiiiiiiii" dedim.
bu konuda açıklamalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
hakkaten ücretsiz mi?
neler yapılabilir?
gelişecek mi daha?
Lazarus'a bir süredir ben de ilgi gösteriyordum. Ancak işlerden güçlerden bir türlü fırsat bulamıyordum.

İsterseniz sitenin Lazarus hakkında kısmını özetleyeyim, oldukça ipucu içeriyor:
Lazarus nedir?
Lazarus Delphi'yi emüle eden Free Paskal sınıf kütüphaneleridir. Free Pascal Linux, Win32, OS/2, 68 K(bu nedir hiç duymadım) ve daha fazlası üzerinde çalışan GPL lisanslı bir derleyicidir. Free Pascal yukarıdaki bütün platformlarda Delphi benzeri programlar geliştirmenizi sağlamak içindir.... vs. vs. falan filan
Yani işin özü adamlar bir derleyici geliştirmişler ve bir IDE geliştirmişler, bu IDE ile kod yazıyor ilgili platforma götürüp orada derliyorsunuz, ve ancak platforma özgü şeyler kullanmadıkça (mesala OCX'ler vs.), her bir platformda çalışıyor. Oldukça iddialı bir laf.
Evet peki görsel kullanıcı arabirimi nasıl, hangi araçları kullanıyorsunız?
Bu kısım en güzeli. Siz karar veriyorsunuz. Lazarus tamamen API'den bağımsız bir şekilde geliştirilmiştir. Kodunuzu yazdığınızda, bunu seçtiğiniz API aracı setiyle link ediyorsunuz. Eğer GTK+ kullanmak istiyorsanız siz bilirsiniz, eğer Gnome'a uyumlu olmasını istiyorsanız, yine siz bilirsiniz, arabirim kodu seçtiğiniz araçla uyumlu oldukça bu araca linkleyebilirsiniz, vs. vs. falan filan.
Dolayısıyla bu Delphiye benzer bir RAD (Hızlı Uygulama Geliştirme) aracı mıdır?
Kesinkikle!. Tamamlanmış mıdır? Henüz değil. Yardım gerektiğini ima eden pek çok cümle, vs. vs. vs. falan filan.
Mevcut Delphi kodumu kullanabilirmiyim?
Bir kısmı için evet. Eğer Delphi içerisinde bulunan standart bileşenleri kullanıyorsa, cevap evettir. Eğer bazı özel veritabanları, OCX ya da DCU kullanıyorsa, cevap hayırdır. Windows'a özel kalemler yalnızca Windows üzerinde çalışacaktır. vs. vs. vs.
Aslında umut vadedici bir proje, en azından denemeye değer diye düşünüyorum. Saygılarımla,
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Akin_Delphi yazdı:
Lazarus nedir?
Lazarus Delphi'yi emüle eden Free Paskal sınıf kütüphaneleridir. Free Pascal Linux, Win32, OS/2, 68 K(bu nedir hiç duymadım) ve daha fazlası üzerinde çalışan GPL lisanslı bir derleyicidir. Free Pascal yukarıdaki bütün platformlarda Delphi benzeri programlar geliştirmenizi sağlamak içindir.... vs. vs. falan filan
Bu 68 K Macintosh'un 68xxx serisi işlemcileri kastediyor olmasın :?:

Ayrıca aşağıda da biraz daha farlı bir anlatımı var; http://ceviz.net/index.php?case=article&id=440&page=2
Onlar bizi kaynak göstermiş biz de onları gösterelim :wink:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

ben uzun zamandır lazarus ile ilgileniyorum.. gelişimi çok hızlı.. her geçen gün yeni özellikler ekleniyor..

delphiyle yapabileceğiniz bir çok şeyi yapabilirsiniz ( şu ana kadar delpliyle yapabildiğim herşeyi yapabildim lazarus ile )

tabi bileşen setleri delphi kadar zengin değil. ama her gün yeni bir bileşen seti çıkıyor..

daha önce bileşenler ile ilgili bilgi vermiştim..

viewtopic.php?t=12146

ve

viewtopic.php?t=13442

bunlardan bazıları..

birde lazarus hem windows dışında linux ve diğer işletim sistemleri üzerindede çalışıyor.. ben linux da hiç bir sorun yaşamadım..

veri tabanı desteğine gelince oldukça iyi.. firebird, mysql, postgresql ile denedim hiç bir sorun yaşamadım.. harika çalışıyor..

özellikle linux altında kylix in saçmalamalarından bıkanlar, ve sorunsuz bir programlama ortamı arayanlar için mükemmel diyebilirim..
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Lazarus'un şu ana dek saçmaladığı tek şey UTF-8 karakterler. IDE editor'u ve key event'ler UTF8 desteklemiyor. Aslında bu GTK1 in sorunu ancak, GTK2 ile derlendiğinde de pek umut vaadetmedi.

ISO yerel altında sorun yok.