lazarusta küçük bir program ve büyük bir boyut

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
omerdurmus
Üye

lazarusta küçük bir program ve büyük bir boyut

Mesaj gönderen omerdurmus »

ya arkadaşlar bu lazarusu kurduk. iyi güzel adamlar delphiye benzetmiş arabirimi. fakat bir deneyelim diye forma iki edit attık b, de buton yerleştirdik. butonun click eventine messagebox fonksiyonunu da ekledik. bir derleyelim kaç mb çıkıyor bi bakalım dedik. o da ne? derle babam derle bitmiyor. sonunda bi dosya çıkardı 6.5 megabayt. delphide o kadar proje yaptım onlarca komponent kullanıp yaptığım projelerin ortalama boyutu birkaç megabayt. fazla resim kullanmaz isem 2mb yi pek geçmiyor. olmamış diyorum lazarusa olmamış. Ama iyi yoldalar. Gelecek günlerde iyi olabilir...
...
Kullanıcı avatarı
kefukar
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kefukar »

Evet dediğiniz gibi Lazarus un bazı problemleri var. Özellikle derleme açısından. Fakat Lazarus ile Delphi yi kıyaslamanında çok doğru olmadığı kanaatindeyim.

Herşeye ragmen hızla gelişen bir geliştirme aracı. Tabi Free ve CrossPlatform (pascal) olarak düşündüğümüzde. :wink:
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

Bu lazarusun değil, Linux'un sorunu. Linux'da kesin bir kütüphane yok ki şunu kullanılım diye. Bütün sorun bundan kaynaklanıyor. Çünkü bir kah Gta ve bunun versiyonları var, kah bir Qt var bunun versiyonları var, kah başka bir şey var bunun versiyonları var. ÜStelik bu versiyonlar arasında da çok farklılık ve kopukluklar mevcut. Halbuki ortak bir kütüphanede birleşseler ve Win API gibi, tekil Linux API yapsalar ne iyi olur. O zaman da böyle büyük boyutlarda ve yavaş sonuçlarla karşılaşmamış oluruz. Çünkü lazarus her linux sürümünde çalışabilmesi için bir çok şeyi derlenen dosyay ekliyor.

vesselam.
Kaptan
Üye

Mesaj gönderen Kaptan »

fatihtolgaata yazdı:Bu lazarusun değil, Linux'un sorunu. Linux'da kesin bir kütüphane yok ki şunu kullanılım diye. Bütün sorun bundan kaynaklanıyor. Çünkü bir kah Gta ve bunun versiyonları var, kah bir Qt var bunun versiyonları var, kah başka bir şey var bunun versiyonları var. ÜStelik bu versiyonlar arasında da çok farklılık ve kopukluklar mevcut. Halbuki ortak bir kütüphanede birleşseler ve Win API gibi, tekil Linux API yapsalar ne iyi olur. O zaman da böyle büyük boyutlarda ve yavaş sonuçlarla karşılaşmamış oluruz. Çünkü lazarus her linux sürümünde çalışabilmesi için bir çok şeyi derlenen dosyay ekliyor.

vesselam.
Arkadaş lazarusun windows sürümünden bahsediyor sanırım.aynı sorunu ben windowsta yaşadım.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Kaptan yazdı:Arkadaş lazarusun windows sürümünden bahsediyor sanırım.aynı sorunu ben windowsta yaşadım.
Linux sürümünde sadece forma bir button ekliyorum. Yaklaşık 10sn sonra derleme işlemi bitip açılıyor. Ve sonuçta 5.6mb'lık bir dosya oluyor. Normal Delphi projelerimi mac, linux'de çalışabilrmesi için lazarusa attığımda en az 3-4 kat dosya boyutu büyüyor.
Kullanıcı avatarı
kefukar
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kefukar »

fatihtolgaata yazdı:..................
ÜStelik bu versiyonlar arasında da çok farklılık ve kopukluklar mevcut. Halbuki ortak bir kütüphanede birleşseler ve Win API gibi, tekil Linux API yapsalar ne iyi olur. ................
vesselam.
Naparsınız GNU/Linux un doğasında var ÖZGÜRLÜK. Alternatifiniz çoook. Win gibi sadece Tek bir şeye mahkum edip tekelci olmak yakışmaz zaten.. :lol:

Lazarus u tek başına değerlendirin. DELPHİ ile kıyaslamayın. Evet sorunlar çok.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

evet arkadaşlar lazarus ile ilk derlediğinizde exe boyutu fazla oluyor..
bunun nedenide kullanmadıklarınıda derlenen dosyaya dahil etmesi..
lazarus ile gelen iki küçük programcıkla bu olay hallediliyor..

şöyleki..

1) strip --strip-all program.exe

bu örnekte program.exe adındaki 25 mb lık bir exe yaklaşık 5 mb a kadar düşebiliyor..

2) upx --best program.exe

ile strip ile 5 mb düşmüş olan exe yi 1 mb ın dahada altına düşerebilirsin.

selamlar
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

derlemede hiç bir sorun yaşamadım şu ana kadar..

compenentleri düzgün kurduktan sonra hiç bir sorun çıkmıyor.. firebird ile iletişimde çok iyi..

geçenlerde kendim için ufak bir kodbank örneği yaptım.. lazarus + firebird..

isteyenlerin mail ine gönderebilirim..

exe boyutu 1 mb altında..
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

hocam eger kaynak kodları ile gonderebilirseniz
paket programlar forumuna bir baslık altına link verilebilir.
dosya boyutu cok buyuk degilse Mustafa hocama danısarak siteye de konulabilir. Bu sekilde bu konuda denemek isteyen, acemi olan bir cok kisinin de ufkunu acmıs olursunuz.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

derlenmiş hali + kaynak dosyaları + fdb dosyaları sıkıştırılmış halde
toplam 700kb civarında..

nasıl gönderebilirim..
Kullanıcı avatarı
omerdurmus
Üye

yaptığınız programı incelemek isterim. Tabii herkesin ulaşabileceği bir konumda olursa daha iyi olur.
...
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

http://www.hemenpaylas.com/download/465 ... K.zip.html

ufak bir program .. fakat lazarusla ilgilenen arkadaşlara yardımcı olabilir..

lazarus ve fb kullanılmıştır..

+ component olarak fibl seti kullanılmıştır..
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

selimr yazdı: 1) strip --strip-all program.exe
bu örnekte program.exe adındaki 25 mb lık bir exe yaklaşık 5 mb a kadar düşebiliyor..
2) upx --best program.exe
ile strip ile 5 mb düşmüş olan exe yi 1 mb ın dahada altına düşerebilirsin.
Çok akıllıca ve şaşırtıcı bir teknik. Bunu Exe değil de, ELF'lerde de yapabiliyor muyuz? Yani linux ve mac programlarında ? strip'i bilmiyorum ama upx'in linux versiyonu mevcut.
Kullanıcı avatarı
omerdurmus
Üye

program için teşekkürler. sormak istediğim bir şey daha var bu lazarus ile program yapıp satan var mı? Bir de bu lazarus open source gpl lisansı ile geliyor sanırım. bildiğim kadarıyla gpl ile yapılmış kodları kullanıp yaptığınız programı satabilirsiniz ama kodlarını da temin etmek zorundasınız. bu zorunluluk lazarusta da varmı?
...
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

lazarusla program yapıp satanlar olduğunu duydum..

ama nasıldır, şartları nedir bilmiyorum..

ben tamamen hobi olarak programlamayla ilgilenen biriyim.. yani bu işten para kazanmıyorum.. sadece zevek..