Delphi 2005

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
ademcicek
Üye

Delphi 2005

Mesaj gönderen ademcicek »

Herkese merhaba.
Geçenlerde delhi 2005 satın aldık.orjinal cden kurdum delphiyi.daha açılırken hata verdi. sonra büyük bir heyecanla açtım web uygulaması geliştirebilirmiyim diye.daha doğrusu 2005 ile database bağlanmak.neyse araştırırken orada bir nesne gördüm bdpconnection ve bdp nesneleri.bir tane web grid ekledim.ve sonunda oluşturduğum tabloyu açtım web ortamında. ama bir türlü kayıt ekleyemedim.yani epey bir yabancı geldi bana.delphi 2005 ile hiç uygulama geliştiren varmı(web uygulaması).nasıl öğrenecez bu 2005. ama epey bir hoşuma gitti.
sonra dedim bir kitap alayım. gittim alfa yayınlarının bir kitabı vardı delphi 8 diye ona baktım biraz ama ilk 3 güne göre epey bir ilerleme kaydettim. en azından tabloyu açtım.ama yakında küçük bir uygulama geliştirecem.
Sizde de varsa öyle deneme maksatlı yaptığınız uygulama paylaşırsanız benimle sevirim.

kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
kefukar
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kefukar »

Sorması ayıp kaça aldınız ve anladığınız kadarıyla neler yeni veya destekli...
ademcicek
Üye

Hocam tam olarak delphi 8 i incelemedim.onun için farkını bilemiyorum.normal uygulam geliştirmeyi hiç denemedim. web üzerinde uğraştım.hoş olan kısmı delphiye benzemesi kod yazarken.ama hala çözmüş değilim fiyatı 3150 dolar + Kdv ye aldık.2005 hataları var. yani anlayacan borland bu web olayını tam olarak hala oturtamadı.yani delphi 2005 te hatalar var.bdp diye bir şey koymuşlar o çok güzel.sen bağlantıyı oluşturuyorsun sonra projeye hiç birşey eklemeden tabloyu görüyorsun.sonrada oradan webforma sürükleyip bıraktığında kendisi connectionu ve adapter (dataset ) gibi bir şeyi ekliyor.çok fazla ram yiyor.en az 512 mb ram kullanmalısın 2005 çalıştırabilmekk için.

kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

delphinin tum surumleri icin fiyat tektir.
mesela delphi5 professional ile 2005professional fiyatı aynı.
bimeksten telefon ile ogrenebilirsiniz ayrıca
professional surumu 1150 $ varolan delphi surumunden upgrade galiba 600 $ yada 550$ gibi birseydi
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
ademcicek
Üye

Bizim Aldığımız sürüm delphi 2005 artichet
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Adem hocam Delphi açılırken şu hatayı alıyormusun;
vede hatayı verdiğinde OK butonuda gözükmüyor.
Hata mesajı şu;

Kod: Tümünü seç

Failed to load IDE add in 'c:\program files\borland\bds\3.0\Bin\dclIntraweb_72_90NET.dll'.
Exception has been thrown by the target of an invocation.
Additional Information: The type initializer for "IWRegister.Units.IWRegister" threw an exception.
Bendede 2005 artichet var.
Kolay gelsin;
;)
ademcicek
Üye

evet selman hocam.aynı hatayı bende alıyorum.
zaten oradan gıcık oldum.ben lisanslı kullanıcıyım.update indirdim.kurdum .o update neyin update ti bilmiyorum.hiç bir değişiklik görmedim.sen hiç database uygulaması yaptın mı selman hocam 2005 te.ekleme,kaydetme,silme gibi.
Kolay gelsin
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Ben Demo Versionu kullanıyorum Update bende indirdim hocam ama bi değişiklik yok hata halen daha devam ediyor. Web uygulaması geliştirmeye bir kaç kere teşebbüs eetim ama her defasında

unable to attach to ASP.NET worker process (typically aspnet_wp.exe or w3wp.exe)
Hatasını alıyorum buda canımı sıktığı için bıraktım;
sendede böyle bir hata varmı hocam;
;)
ademcicek
Üye

bende run ettiğimde çalışıyor.ama arkadaşımda aynı sorun oluyor.ama sorunu derledikten sonra localhostan çalıştırırsan o sorun gidiyor.yani normal bir delphi projesi yaparken compile edip sonra exe den çalıştırıyoruz ya aynen o şekil.
zaten delphi 2005 te çalışabilmek için IIS(İnternet İnformation Server) olması gerekir.yani oradan projeyi çalıştırabilirsin.tabi derleyebilirsen.
Kolay gelsin
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

tabiki İnternet İnformation Server'ım var ama delphide çalışırken RUN dediğimde o hatayı verince canım sıkılmıştı.. yoksa localhost çalışıyo proje.
Peki sende böyle bir problem varmıydı hocam.
;)
ademcicek
Üye

Bende böyle bir sorun olmadı.Ama bir arkadaşımda hala o sorun devam ediyor.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

anlaşılmıştır.Veritabanı olarak ne kullanıyordun :?: hocam.
Kolay gelsin
;)
ademcicek
Üye

hocam şuan projelerde Firebird ve sql server kullanıyorum.yalnız 2005 ile firebird bağlantı kuramadım.sql servere rahat bağlanıyor.
valla kafayı yiyecem.bir hafatadır full uğraşıyorum bu işle (web işiyle) ama yok kardeşim tabloya bağlandık.ama br commit edemedim verileri.adamlar navigater falan koymuşlar. ekle sil falan filan yapıyon ama commit çekemedim.
internette araştırıyon kitap arıyorsun ama yok hiç bir kaynak yok. genel olarak internette olan bilgiler database bağlanma.zaten 2005 bağlanma işlemini otomatik yapıyor.ben sonrasında hiç bir ilerleme kat eddemiyorum.ama çözecem bu işi.şuan ki işlerin büyük bir çoğunluğu web e geçti.eğer bu teknoloji öğrenilmezse 5 yıl sonra bitmiş bir delphi programcısı olarak kalınır.yani hiç bir zaman bitmezde iş bulmakta zorlanılır.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

5 yıl sonra bitmiş bir delphi programcısı olarak kalınır
delphi için buna katılmıyorum hocam... 5 yıl çok uzun bir zaman..
Web teknolojileri ile normal delphiyi karıştırmamak lazım.
şimdi gelelim firebird'e hocam Firebird .Net Data Provider ve Firebird ODBC Driver kurarak denedinizmi hocam?

birde o şekilde denerseniz..

Kolay Gelsin.
;)
darkshadow
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen darkshadow »

Failed to load IDE add in 'c:\program files\borland\bds\3.0\Bin\dclIntraweb_72_90NET.dll'. 
Exception has been thrown by the target of an invocation. 
Additional Information: The type initializer for "IWRegister.Units.IWRegister" threw an exception.
Bu hatayı almamak için makinanın dilini "İngilizce",bulunduğunuz bölgeyide "United States Of America" olarak değiştirin sorun düzelecektir.

Unable to attach to ASP.NET worker process (typically aspnet_wp.exe or w3wp.exe)
Bu hata Borland tarafından biliniyor fakat pek akılcı çözümler getirilemiyor.
Birkaç forumda Cassini Web Server kullanılması tavsiye edilmiş fakat ben bu çözümü denemedim.