delphi 8 ve query kullanımı

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
calvan
Üye

delphi 8 ve query kullanımı

Mesaj gönderen calvan »

s.a.

table kullanarak sql server ve access ile çalışabiliyorum. ekleme, silme,düzeltme gibi.

ancak sorgulama mantığını çözemedim. mesela

edit box ve yanında buton olsun, edit box a girdiğim değeri database de aratıp sonucu aynı sayfadaki grid de göstermek istiyorum.

bu konudaki görüşlerinizi almak istiyorum.

ayrıca win32 de ki gibi farlı ekranlar oluşturmak istediğimizde farklı webform lar mı oluşturacağız, evet ise her form için yeni bir int. exp. mu açacak, işlemleri tek bir int. exp. içinde yapamaz mıyız.

herkeze iyi çalışmalar
doganzorlu
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: delphi 8 ve query kullanımı

Mesaj gönderen doganzorlu »

Selam,
calvan yazdı:s.a.

edit box ve yanında buton olsun, edit box a girdiğim değeri database de aratıp sonucu aynı sayfadaki grid de göstermek istiyorum.

ayrıca win32 de ki gibi farlı ekranlar oluşturmak istediğimizde farklı webform lar mı oluşturacağız, evet ise her form için yeni bir int. exp. mu açacak, işlemleri tek bir int. exp. içinde yapamaz mıyız.
Grid ve textbox ı aynı form üzerine koyacaksınız. Butonla formu submit edecek, sayfanın yüklenirken çalışan event ı içine de sorguyu yazacaksınız.

İkinci sorunuzun cevabı evet farklı webformlar yapacaksınız ama herbirini ayrı exp larda açmanız gerekmez. Target olarak hep aynı explorer ı kullanabilirsiniz. MasterPage uygulaması henüz olmadığından genel mizanpaj diye birşey yok. Her sayfada yeniden yapılacak.

Kolay gelsin,
Doğan Zorlu, İzmir

------------------------
"Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun." (NAHL 64)
Kullanıcı avatarı
calvan
Üye

Mesaj gönderen calvan »

formlar arası geçiş te Response.Redirect komutu kullanıldığını buldum ancak sorgulamanın nasıl yapılacağını küçük bir örnekle açıklayabilir misiniz? Mantığını oluşturuyorum ama nerden başlayacağımı keşfedemiyorum.

teşkkürler