Delphi.Net ,Firebird,ve El Terminali Sorunsalı

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Metinx
Üye

Delphi.Net ,Firebird,ve El Terminali Sorunsalı

Mesaj gönderen Metinx »

Merhaba Arkadaşlar ;
Malum bir çoğumuz yazılım konusunda uzun yıllara dayanan emeklerimiz ve gayretlerimiz ile kazandığımız tecrübelerimizin geleceği konusunda endişeliyiz. M$ un girişimleri ve piyasa yönlendirmesi bizleri delphi,pascal,firebird gibi yapılar üzerinde uzun dönemler çalışmış ve hala çalışan arkadaşları kısıtlı destek ve demode olma noktasında sıkıntıya sokuyor.

Şimdi bende bu anlattığım profillere tamamen uyan yada uydurulan biriyim. Örneğin ben el terminaline yazılım yapmak istiyorum fakat ne dil ne veritabanı hiç biri iş görmüyor. Soruyorum şimdi size değerli arkadaşlar ;

Ben delphi veya rad studio ile vcl.net yapısını kullanarak el terminaline yazılım yapabilirmiyim? Firebird veritabanını el termimallerinde kullanablirmiyim? 1D barkod okuyuculu ve online offline çalışabilen hangi el terminalini önerebilirsiniz?

Bu konu eminimki diğer arkadaşlara da yol gösterici ve fikir verici niteliği taşıyacaktır. Emekleriniz ve yorumlarınız için şimdiden tşk. ederim.
orhancc
Üye
İletişim:

Re: Delphi.Net ,Firebird,ve El Terminali Sorunsalı

Mesaj gönderen orhancc »

Her zaman bir çözüm vardır. Buna bir bak. Firebird mobile desteği var mı bilmiyorum ama SQLite tavsiye edebilirim tek dll ile çalışıyor.

http://wiki.freepascal.org/WinCE_port

Sürekli mobil programlama yapacaksan vb.net veya c#'a geçebilirsin çoğu şey daha kolay. Dil bağımlı olmaya gerek yok. Projeye en uygun dil ve platform ne ise onu kullanmalı.
doga
Üye

Re: Delphi.Net ,Firebird,ve El Terminali Sorunsalı

Mesaj gönderen doga »

Merhaba Metinx;

Bahsettiğin demode oldu korkusunu bende yaşadım bir süre. Hatta baya baya dokunsalar ağlayacak kadar strese girmiştim. Uzunca süre çalış anca öğren işi sonra artık demode oldu desinler. :)
Fakat emin ol işin aslı öyle değilmiş. Bana birisi geldi elterminali istedi açıkhat (online) çalışacakmış. Olur dedim gittim delphide yazdım. Kullanıcıya server programını sattım. Sonra el terminallerinden uzak masaüstüne otomatik bağladım. Buyur sana el terminali. Hemde manyak hızlı oldu.
Tabi her işi böyle çözemeyiz. Ben sadece ufkunun açılmasında yardımcı olmak istedim.
Sonra başka biri daha geldi ve webden çalışmak istediğini söyledi. Abi delphi7 de ocx dosyası hazırladım ve webden güzel çalışıyor.
Son olarak başka bir kullanıcıda elterminali istedi. Offline çalışacak. C# da başladım yazmaya ve gördümki korkacak kadar bir fark yok. Fakat delphiden vazgeçmedim. Arkaofis programınıda delphide yaptım. Yani çok korkacak strese girecek birşey yok
.
Ben henüz o aşamada değilim ama buradaki çoğu insanın işi fikir üretmek. Fikir üreten için zaten herşey vız geliyor.

Birde şunu ileteyim. Çok araştırma yapmadım ama o senin bahsettiğin programlarla el terminalinde dataları .txt ye kaydettirebiliyorsak, .txt ye el terminalinde yazılır. Senkranizasyon sırasında ana makinedeki programla bu .txt dosyalarını çekersin. Ordan sonrasında sql vs..

Cihaz içinde önerebileceklerim;
Metrologic SP5701 WİFİ,WAN,BLUETOOTH,LASER (Yaklaşık 1600usd civarıdır. Sağlamlığıyla ünlüdür.)
CASIO IT-3100M53E - (Termal yazıcılı ve GPRS modeldir. 1.2 Mt. Düşmeye dayanıklıdır. Barkod yok. Yazıcısı 28 Satır/Sn. 128MB RAM, 96MB F-ROM3.5 inch TFT Renkli LCD)

PIDION 1300 El Terminali + GPRS + Yazıcı (WLAN+Printer+Manyetik kart okuyucu+Gprs+ Smart kart okuyucu+2MP Kamera standart)

Opticon PHL-8144 Wifi+Bluetooth+GPRS+Barkod Ok. IP65 Standartı ( 1.5 Metreden Düşmeye Dayanıklı ) - (1300 Usd Civarı)
Mobile Compia M3T El Terminali Wifi+Bt+Barkod Ok (900Usd civarı)
Asus Garmin M10 PDA Wifi+3G+Gps+Bt (600USD CİVARI)
Sewoo Lukhan LKP-20 Mobil Printer USB/Wifi (Bele bağlanan) EL TERMİNALİ İÇİN YAZICI