Delphi 2006.Net Firebird Bağlantı Sorunu

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Metinx
Üye

Delphi 2006.Net Firebird Bağlantı Sorunu

Mesaj gönderen Metinx »

S.a öncelikle herkesin ramazan ayının hayırlı ve mübarek olmasını dilerim. Uzun zamandır Delphi 7 ile uygulama geliştiriyordum bundan 3 ay önce artık .Net ortamına geçmek için ilk adımları atayım dedim ama bir türlü *.aspx ile firebird bağlantısını sağlayamadım. Bazı kaynaklardan yardım aldım ve Firebird .NET Data Provider’ı indirdim. Delphi 2006 'ya ekledim ne bdp ile ne de Firebird .NET Data Provider ile bağlantı sağlayamadım genelde aldığım hata ;

Kod: Tümünü seç

Ambiguous field name between table RDB$RELATION_CONSTRAINTS and table RDB$RELATIONS 
RDB$RELATION_NAME. 
şeklinde. Data Explorer dan interbase den denedim hatta tabloyu sürükle bırak şeklinde yapmayı denedim yine olmadı. Çok araştırdım lakin sonuç alamadım.

Burdaki bilgileri baz alarak ta yaptım yine olmadı.

http://www.diyezon.com/2007/04/21/delphinet-ve-firebird-baglantisi/
Bu konuda arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Metinx
Üye

Re: Delphi 2006.Net Firebird Bağlantı Sorunu

Mesaj gönderen Metinx »

Tüm forum üyelerinin ve takipçilerinin bayramını kutluyorum. Arkadaşlar bu konuda kimsenin bilgisi olmadığına inanmak istemiyorum...
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
kullandığınız veritabanının versiyonu ile firebird ve providerların versiyonlarını kontrol edin derim.
"Ambiguous field name" ile başlayan hatalar genelde select yaptığınız iki tabloda aynı isimde bir alan var ve select ifadesinde bu alanın hangi tablodan alınacağı belirtilmemiş demek oluyor. hata mesajındaki tablolar sistem tabloları olduğu için ya bağlantıdan sonra vt bilgilerini alırken bu hata oluyor yada sizin select ifadenizi bir gözden geçirmeniz gerekiyor. tabi versiyonlarda bir karışıklık yoksa.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
Metinx
Üye

Mesaj gönderen Metinx »

s.a ilginiz için teşekkür ederim ama temel bir bağlantı şeklinde bile hata veriyor görünürde her hangi bir hata gözükmüyor. rica etsem sizden nasıl bağlantı sağlayacağımı anlatırsanız çok minnettar kalırım sizlere
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lost Soul »

Ambiguous field name between table RDB$RELATION_CONSTRAINTS and table RDB$RELATIONS
RDB$RELATION_NAME. 
aslangeri yazdı:s.a.
kullandığınız veritabanının versiyonu ile firebird ve providerların versiyonlarını kontrol edin derim.
"Ambiguous field name" ile başlayan hatalar genelde select yaptığınız iki tabloda aynı isimde bir alan var ve select ifadesinde bu alanın hangi tablodan alınacağı belirtilmemiş demek oluyor. hata mesajındaki tablolar sistem tabloları olduğu için ya bağlantıdan sonra vt bilgilerini alırken bu hata oluyor yada sizin select ifadenizi bir gözden geçirmeniz gerekiyor. tabi versiyonlarda bir karışıklık yoksa.
kolay gelsin.
aslangerinin de dediği gibi eğer sorgu esnasında aynı alana sahip iki veya daha fazla tablo üzerinden veri çekiliyorsa bu hatayı verir.

örneğin
ILLER tablosunda ILADI alanı var
ve ILCELER tablosunda ILCEADI,ILADI alanları var

select ILADI,ILCEADI from ILLER left join ILCELER on ILCELER.ILADI=ILLER.ILADI 
deyimi bu hataya sebep olur
çünkü burada ILADI her iki tabloda da vardır hangi tablodan alınacak belirlitlmemiştir.
doğrusu

select ILLER.ILADI,.ILCELER.ILCEADI from ILLER left join ILCELER on ILCELER.ILADI=ILLER.ILADI 
şeklinde yazılabilir.

Buradan yola çıkarak

RDB$RELATION_CONSTRAINTS
RDB$RELATIONS
RDB$RELATION_NAME tabloları sistem tablolarıdır ve içlerinde bazı bilgiler tutarlar.
Veritabanına bağlanıldığında bağlanan provider bu ve diğer system tablolarından user tabloları, procedureleri, sabitleri, exceptionları vs... gibi bilgileri okur ve vritabanını buna göre yönetir.

Sonuç olarak kullandığınız provider da bug olabilir.
Kullanıcı avatarı
Metinx
Üye

Mesaj gönderen Metinx »

Arkadaşlar ne yaptıysam stabil bir bağlantı kuramadım bu konuda lütfen yardımcı olun. Bağlantı nasıl sağlanır ? Nasıl veri ekleme ve silme işlemleri yapılır. Lütfen detaylı olarak açıklamaya ihtiyacım var.