ASP.Net konusunda tavsiye

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
serbek_tr
Üye

ASP.Net konusunda tavsiye

Mesaj gönderen serbek_tr »

S.A. arkadaşlar;
Öncelikle delphi olsun yada ilgilendiğim diğer konularda olsun en güzel yardımları burdan aldım. Şimdi bir konuda hoş görülerinize sığınıraktan belkide çok klasik ve yersiz bir soru olacak ama. Sağda solda hep aynı cevaplar var. Öncelikle PHP mi ASP.Net mi diye baya bir araştırdım ama herkes ne kullanıyorsa ona iyi diyor gibi bir durum var. Ama Türkiye piyasında MS sin tekelciliğini ve bir çok kurumunda belkide karşılarında bir muahatab bulabilmek adına MS ürünlerini tercih etmesinden dolayıdır ki (Belkide gerçekten başarısındandır bilmiyorum) anladığım şu iş imkanları göz önünde bulundurulursa ASP.Net

Ama şimdide şu soru geliyor aklıma. Öyle yada böyle uzun zamandır delphi bilen biri olarak. ASP.Net için delphi mi yoksa Visual Studio mu diye sormak istiyorum size. Yani delphi tarafında web programlamanın geleceği nedir. İlerleyen zamanlarda yarı yolda kalınırmı. Delphinin web yolundaki ilerleyişi konusunda pek bir bilgim yok. Bu konuda bilen ve deneyen arkadaşların fikrini ve yorumlarını almak isterim. Artık hangisi yada neyle diye düşünüp vakit kaybetmektense bir an önce içime sinecek bir şekilde devam etmek istiyorum.

Saygılar;
Procedure Forum.Imza(Sender: TObject)
Begin
ShowMessage('Her türlü fikire, Her zaman açığım')
End;
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: ASP.Net konusunda tavsiye

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
kendi adım web uygulamlarında c# kullanıyorum.
windows uygulamarında ise delphiyi bırakmam zor bir ihtimal gibi duruyor.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
serbek_tr
Üye

Mesaj gönderen serbek_tr »

Fikriniz için teşekkür ederim masa üstü uygulamarında bende aynı kanıdayım. Pek fazla yorum almadığıma göre delphi ile web uygulaması geliştirme konusunda pek uğraş veren yok galiba.
Procedure Forum.Imza(Sender: TObject)
Begin
ShowMessage('Her türlü fikire, Her zaman açığım')
End;
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

S.a, Konu açılalı baya zaman olmuş, yine de sormak istedim. Bu web servisleriyle başım dertte, c# kullanmıyorum şuan, ancak patron gidip gelip söyle bi webservis yapabilirmiyiz diyip duruyo. e bende bilmiyorum webservis kullanmayı. araştırdım uzunca ama hala ne işe yaradıgını anlamadım, Xml verisi dönderiyo geriye ama nedir ne degildir anlamadım. Webservislerde c# mı delphiyi mi tercih ediyorsunuz? Web servisleri windows uygulamalarında mı yoksa sadece web uygulamalarında mı kulllanılan bişeydir? Ve tavsiye edebileceginiz yol gösterecek bir kaynak varmıdır..
Teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

web servisini, internet üzerinden erişebildiğiniz bir dll yada bir kütüphane gibi düşünebilirsiniz... belli başlı kodlarınızı bir dll altında toplamaktan çok da farklı sayılmaz... artısı web servisinde tanımladığınız metodlar nete açılmış yani netten erişilebilir durumda olur... bunu illaki internet olarak da düşünmemek lazım aslında, yerel intranette kullanmak için de yazılmış olabilir sonuçta... genellikle farklı ortamlardan veri toplama yada farklı ortamlara veri gönderme amaçlı olarak kullanılır... veri iletişimi xml mesajlarıyla yapılır ve bu sayede web servisini kullanacağınız taraf için (client) istediğiniz dilde kodlama yapabilirsiniz... web servisinin hangi dilde yazıldığından bağımsız olarak aynı servisi (web servisinden bilgi almak yada servise bilgi göndermek için yazacağınız client uygulama için) php,asp.net,delphi ile kullanabilirsiniz...

başta da dediğim gibi olay aslında işinize uygun metodlar yazmaktan ibaret, ama tabiki dönen verinin xml olarak dönmesi, farklı ortamlara bilgi gönderilebilmesi vs dolayısıyla kodlamada bazı sınırlamalar söz konusu... örneğin c# tarafında yazılmış bir web servis metodu DataReader tipinde bir değer dönemez ama DataSet yada DataTable tipinde değer döndürebilir gibi...

genel olarak delphiyi tercih etsem de web tarafı için benim de tercihim c# olurdu... c# ile web için daha kolay daha etkin kod yazılabiliyor diye düşünüyorum...
bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
neu84
Üye

Mesaj gönderen neu84 »

unicorn64 yazdı:web servisini, internet üzerinden erişebildiğiniz bir dll yada bir kütüphane gibi düşünebilirsiniz... belli başlı kodlarınızı bir dll altında toplamaktan çok da farklı sayılmaz... artısı web servisinde tanımladığınız metodlar nete açılmış yani netten erişilebilir durumda olur... bunu illaki internet olarak da düşünmemek lazım aslında, yerel intranette kullanmak için de yazılmış olabilir sonuçta... genellikle farklı ortamlardan veri toplama yada farklı ortamlara veri gönderme amaçlı olarak kullanılır... veri iletişimi xml mesajlarıyla yapılır ve bu sayede web servisini kullanacağınız taraf için (client) istediğiniz dilde kodlama yapabilirsiniz... web servisinin hangi dilde yazıldığından bağımsız olarak aynı servisi (web servisinden bilgi almak yada servise bilgi göndermek için yazacağınız client uygulama için) php,asp.net,delphi ile kullanabilirsiniz...

başta da dediğim gibi olay aslında işinize uygun metodlar yazmaktan ibaret, ama tabiki dönen verinin xml olarak dönmesi, farklı ortamlara bilgi gönderilebilmesi vs dolayısıyla kodlamada bazı sınırlamalar söz konusu... örneğin c# tarafında yazılmış bir web servis metodu DataReader tipinde bir değer dönemez ama DataSet yada DataTable tipinde değer döndürebilir gibi...

genel olarak delphiyi tercih etsem de web tarafı için benim de tercihim c# olurdu... c# ile web için daha kolay daha etkin kod yazılabiliyor diye düşünüyorum...
Çokk teşekkür ederimm, inanın böyle bi açıklamayı bulamamıştım nette, çok sagolun. Peki bu webservis de tanımladıgımız methodlar nete açılmış dediniz, internet üzerinde mi olacak, nerede olacak? mesela bi asp.net ile websayfası yapınca hosta atılıyorya herşey, bu da öyle bişey mi?

Sizi yoruyosam kusuruma bakmayın, tam mantıgını ögrenmeye çalışıyorum. Sürekli karşıma çıkıyo ve bocalıyorum.. Bi kaynakta bulamıyorum benim anlıycam dilde anlatan..