Mobil Programlama

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
tuna
Üye

Mobil Programlama

Mesaj gönderen tuna »

Merhaba arkadaşlar.

Mobil programlamaya başlamak istiyorum. Ama nereden başlayacağım ne kullanacağım neler yapmam gerekir ve neleri öğrenmem gerekir.
Mobil programlamada yapacağım işlemler daha çok mssql server üzerinden işlemler. Veri kayıt sorgulama. Şirket dışındayken pda cihazına kayıt yapma.
Merkeze veri aktarma vs. Ama dediğim gibi mobil programlamayla ilgili hiçbir bilgim yok Sql ve Delphi konusunda bilgi seviyem iyi durumdadır.
Ertugrul
Üye

Re: Mobil Programlama

Mesaj gönderen Ertugrul »

Kullanilacak PDA'ler Windows CE ya da Mobile mi? Oyle ise onunuzde 3 secenek var;

1) Delphi.Net (2007) + CF (compact framework) compiler.
2) Delphi Prism + .NetCF Compiler, aslinda ismi delphi ama delphi ile o kadar da bir alakasi yok, syntax degisik.
3) C# ogrenip Visual Studio ile kodlamak.

ise yarar notlar;
- Yanilmiyorsam Visual Studio C# Express'te mobil kodlama yapilmiyor.
- Ayni agdaki bir SQL Servera baglanmak icin SqlConnection objesi kullaniliyor.
- Mobil bilgisayarda yerel bir SQL Server veritabani icin SqlCeConnection objesi kullaniliyor (internet baglantisi olmadigi zamanlarda bunu kullanabilirsiniz).
- Bilgisayariniza ucretsiz MS Virtual PC 2007 kurun, visual studio da pocket PC emulatorda network karti secin yoksa kendi aginizdaki sql servera yazilim yaparken baglanamazsiniz.
- SQL Server'in TCP portunun kesinlikle acik olmasi gerekiyor ve mobil bilgisayarda connection string'de sql server instance'i yazilmiyor. `Server=10.0.0.5,1433;UID=kullanici;PWD=s;` gibi.
En son Ertugrul tarafından 05 Haz 2009 11:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Bunlara ek olarak ücretsiz olan Lazarus kullanabilisin aşağıdaki linki bir incele...
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Windows_CE_Interface
ibrahimcoban
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ibrahimcoban »

Fazla maceraya gerek yok Windows tabanlı mobil cihazlarda en iyi geliştirme araçları
Microsoft ürünleri. C++ biliyorsanız zaten bedava. .Net temelli yazılım yapacaksanız Microsoft bedava
vermek için elinden geleni yapıyor. :)
Delphi .Net ve CF ye girmeyi hiç önermem boşuna çalışma olur, sağlıklı değil veya beklediğiniz RAD
nimetlerinden yararlanamıyorsunuz.
Başka bir seçenek Lazarus ve Kol-Ce, klasik pascal sytnax sında programlar ve tasarım için IDE sunuyor.
Tek dezavantajı sadece ARM tabanlı işlemciler için compile edebiyorsunuz.
Şu http://ibrahimcoban.com/ benim siteye göz atabilirsiniz. Lazarus ve Kol-Ce ile ilgili birşeyler
anlatmaya çalıştım. Gerçi bu günlerde pek ilgilenemiyorum ama yaz tatilinde bayağı yazacağım şeyler
birikti. :)
http://ibrahimcoban.com/
Lazarus, Kol-Ce,Delphi ve C#
Ertugrul
Üye

Mesaj gönderen Ertugrul »

5-6 ay önce araştırırken karşıma lazarus çıksa büyük ihtimalle şuan C# ile uğraşıyor olmazdım :)
Kullanıcı avatarı
tuna
Üye

Mesaj gönderen tuna »

Lazarus ile ilgili döküman kaynak bulabilirmiyim peki.