Dosya Aç

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Ahmed Sabri Biruni
Üye

Dosya Aç

Mesaj gönderen Ahmed Sabri Biruni »

merhaba arkadaşlar delphide databasede dosya açma (access kullanıyorum) ve açılan dosya üzerinden işlem yapmak istiyorum... yardımlarınız bekliyorum teşekkürler.
örnek: klasörde met.mdb adlı dosyaya bağlanıyorum
ama her yeni proje başladığında met.mdb yi boşaltmam gerekiyor bu da mantıksız...

AÇILIŞ:yeni proje ile başaldığımda met.mdb boş gelmesini istiyorum ... ortak kullanlan sistem dosyalarının içine bu dosyayı atmayı orda yer vermeyi düşünüyorum... program her yeni dosya veya proje başlangıcında default değerli dosyamızdan başlamış olur böylece... burda sorun yok burayı çözüyorum

KAYIT (SAVE) :örneğin çalıştık yükledik bilgileri proje sonunda kayıt yapalım diyelim yaptım dosya farklı isim ile kayıt oluyor kod:

var
fileSource, fileDest: string;

begin
fileSource := ExtractFilePath(Application.ExeName)+data.ADOBinaDosyaAdi.Value+'.mdb';
fileDest := ExtractFilePath(Application.ExeName)+Data.adobinaDosyaAdi.value+'.mdb';
CopyFile(PChar(fileSource), PChar(fileDest), False);
end;

DOSYA AÇ(FİLE OPEN): mevcut bir dosyayı açıp bunun üzerinden çalışma yapmayı başaramadım ilgileriniz için çok teşekkür ediyorum..
iyi çalışmalar diliyoru...
Ahmed Sabri Biruni
Üye

Re: Dosya Aç

Mesaj gönderen Ahmed Sabri Biruni »

Bu kadar zormuydu soru ya:
ben belki de soramadım
öğrenmek isteyenler için cevap:

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.Button16Click(Sender: TObject);

var
dosya:string;

begin
OpenDialog1.Filter:='mdb|*.mdb';//filtre için
OpenDialog1.InitialDir:= ExtractFilePath(Application.ExeName);

if opendialog1.execute then
data.ADOConnectMet.close;
dosya:=opendialog1.filename;
edit1.text:=ExtractFileName(OpenDialog1.FileName);
data.ADOConnectMet.ConnectionString :='Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source='+dosya+';Persist Security Info=False';
data.ADOConnectMet.open;
//  adoconnect  bağlantıları aktifleştirmek için ;
data.ADOmet.Active:=true;
data.ADOmat.Active:=true;