B2B B2C alişveriş sitesi Hk

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye
İletişim:

B2B B2C alişveriş sitesi Hk

Mesaj gönderen metemete »

delphi2006 ile aspx yazarak Alışveris sitesi hazırlamak istiyorum
aspxe yeni baslıyorum aspyi genel anlamda biliyorumve delphi ile bildiğim dil oldugundan,
c# yerine delphi ile daha kolay tasarım yapcağımı düşünüyorum(fatih küçükkelepce nin kıtabını aldım güzel anlatımları var güzel bir kitap, yalnız alısverıs sıtesı hakkında ornek uygulaamda yapsaymıs super olcakmıs)

ve şimdi arkadaşlar yardımlarını beklıyorum :)
ilşk aşamada aklıma gelen sorular bunlar
1.B2B ve B2C alısveris sitesi yapımı için her acıdan gerekli yöntem ve
teknikler neler mesela ndeki VT yapısı nasıldır.ne tür tablolar gereklıdır
2.güvenlik için netür önlemler asınmalıdır
3. örneğin Sepete ekle mantıgın gecici bir setet tablesi yapıp kullanıc sipariş verdiğinde sipariş tablosuna aktarım yaptırıp.sepet tablesini temizliceğimiz yoksa sepet tablesi yerine datasetmi ekleyceğiz
4.bu sistemde session mu kullanmılır
5.kişi siteden cıktığında siparis tablesini kontrol edip temizletceğizmi.yada ne tür kontroller yapmak gerekir.
6.kullanıcı aynı zaman üye almasına gerek kalmadanda sepet ekleyip k.kart ödemesi ile işlemi sonlandırmalı
bu ve buna benzer yöntemlerle alakalı gerekli teknik yontemler ve mantık bilgilerine ihitiyacım var
7.ürün resimlerini m database demi saklamak mantıklı yoksa resim dosyası olarakmı
yardımlarınız için şimdiden teşkkürler
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: B2B B2C alişveriş sitesi Hk

Mesaj gönderen Fatih! »

İnşallah bir dahaki sefere :oops:

Arama motorlarında "Alışveris sitesi yapmak" diye aratırsan birçok bilgiye ulaşabilirsin
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Alışveriş sitesi yapmayı sen ne sandın ki öle kitapta örneklendirilecek.Kendisi ayrı kitap olur onun.Detayı çok zor bir iş.Ama php ile yapılmış bolca örnek var onlardan faydalanabilisin.Uzunca bir vaktini alcaktır bu iş.Ayrıca öylesine para kazanırım diye yapıyorsan işin zor zira piyasada bolca kalitesini ispatlamış ve kullanılan php tabanlı siteler var.Ticari açıdan işin zor.Zaten bizim akıllılarda bu bedava siteleri böle paket havasına sokup pazarlıyolar kendi ürünüymüş gibi.Hatta 300-400 site yapan var neden? Çünkü kendisi yapmıyorda ondan...Bu işin bedeli kendin yapcak olsan 5000 YTL lerden başlar...işi öğrencem diyorsam tabiki iyi ve zorlu bir şeçim olur alışveriş sitesi.Hem yeni başlamışsın nasıl yapacaksın böyle detaylı bi işi.Bence biraz basit işlerle başla....
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen metemete »

Alışveriş sitesi yapmayı sen ne sandın ki öle kitapta örneklendirilecek.

:) valla hocam uygulama olarak yapmak gerekirse güzel bieşelr cıkartırım.ben zaten daha cok delphi yi kitaplardan ve bu site sayesinde kavramaya calıştım ve ticari olarak az da olsa para kazandım :) bence sen birazcık fazla abartıyosun gibi sonucda bir siparis tablosuna stokları ekleyip sonunda toplayıp sipariş alıyosun :) fatih küçükkelepce kitabında kullanıcak bilesenler hakkında örmekleme ve anlatım yapmıs örnek verim mesela stoklar gridde listeleme yaparız yanına ekle butonu koyarız ekledikce fonksiyonla siparis tablosuna session id ile kaydederiz siparis ver kısmındada siparis tablosunu ekrana dokeriz toplarız olmazmı:) .nette aktif calısan bir müşteriden aldım b2b b2c asp dosyalarını, sizin bahsettiğiniz kadar zor değil bence.inceledim gözüm kesiyor yapabilceğime tabii zamanla. yavas yavas olur yine sizlerinde takviyesiyle.

fatih hoca bile bidaha ki sefere demiş bir tek sen büyütüyosun gibi :)

diğer tarafdan sanmıyorumki hiçbir firma kendi bünyesinin dışında bir b2b b2c kiralaması yapsın.çünkü güvenirlilik açısından ve mevcut ticari yazılımıyla entegre olmasını isterler.

Kendi adıma şöyle diyebilirim ; kendi cevreme ve müşterilerime hitap etsem bana bu yeter. hem şöyle bir durum var ticari olrak firma kimden destek alırsa yine o firmadan destek almak ister ve ticari yazılmıyla entegre çalışan bir B2C yapmak artı bir avantaj bence :)
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Sen bi başla hele...bakalım bankalar sitene onay verecekmi pos için...keşke herşey öle anlattığın gibi yaparız ederiz ile bitseydi... ne diyeyim sana kolay gelsin.