çıkmadımı delphi 2008 nerde kaldın :)

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye
İletişim:

çıkmadımı delphi 2008 nerde kaldın :)

Mesaj gönderen metemete »

Delphi 2008 64Bit + CF(Kodadı: Highlander)
2007'nin son çeyreğinde çıkması planlanan Highlander sürümü, herkesin uzun zamandan beri beklediği çok kilit özellikler barındırmakta. VCL'e tam Unicode desteği verilmesi, 64 Bit derleyici, Compact Framework(Mobil işlemciler için .NET), .NET 2.0 ve belki de WinFX(.NET 3.0), ve yine bir ihtimal VCL for Windows Mobile....
2007 in son çeyreği demişler ortalıkda bulamadım.

* * * * alışveriş sitesi hazırlamak için aspx yazmaya calıscağım(mssql 2005ile) delphinin hangi sürümünü tavsiye edersiniz?
* * * vede görsel anlatımı ağırlıklı olan bir kaynak kitabı tavsiyede bulunabılırmısınız yararlı olan?
* * ayrıca delphi nin suanda net 2.0 desteği olan sürümü varmı ?
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: çıkmadımı delphi 2008 nerde kaldın :)

Mesaj gönderen Battosai »

aspx ile yapacaksan vs2005 ile yaparsın delphi de özellik aramaktan kurtulursun.Sonuçta MS teknolojisini MS ile yapmak daha kolay ve sorunsuz olacaktır....Ayrıca şu an için en gelişmiş .NET sürümü bildiğim kadarıyla Delphi 2006.NET istersen desteklediklerine bakabilirsin...gerçi sen biliyondur ama...
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye
İletişim:

nası derler en iyi yol bildiğin yol :)
bende en iyi delphi biliyorum delphi birçok konuda herzamn mic.softu yarıda bırakmıstır:)
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Delphi7 ile yapılmış bir projem vardı. Bu programa web tabanlı bir şeyler ekledik. Web tanalı kısmı Delphi 2007 ile yaptım. (http://www.mozaikkitap.com) DataModule ümü oldoğu gibi Delphi 7'den Delphi 2007.Net e kopyaladım ve kullandım. Şu anda programın windows tarafı Delp 7 ile yazılıyor web tarafı Delphi 2007 ile. DataModule'de bir değişiklik olduğunda dosyayı copy/paste yapıyorum. Bunu sağlayan tek dil Delphi'dir. Bu olana bana inanılmaz zaman kazandırdı.

Gelelim diğer boyuta. Bir projeye daha Delphi 2007 ile başladım. Ama çok sorun yaşadım. Yardım istediğim herkes VS 2005 bildiği için ben de projeye sıfırdan VS 2005 ile başladım. Bu sayade C# a da geçmiş oldum. Visual Studio program kodlarına ve html kodlarına inanılmaz şekilde hakim. Diyelim ki Delphi'de html kodlarına girip aspx bileşenleri içeren bazı satırları kopyaladınız. Bu durumda aynı bileşen adından 2 tane olur ve Delphi saçmalar. Hatta bazen çöker. Halbuki VS 2005 otomatikman bu satırlardaki bileşen adlarını yeniden adlandırıyor. Bunun gibi daha bir sürü şey.

İkisini de kullanan Delphi ci bir programcı olarak Web programlama konusunda Delphi'yi tavsiye edemeyeceğim maalesef. Delphi 2008 konusunda da çok umutlu değilim. Çünkü Delphi 8, Delphi 2005, Delphi 2006, Delphi 2007 çıktığında hep aynı şey söylenmişti: "Bu sefer güzel olacak". Ama olmadı. Ve ben artık C# biliyorum.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye
İletişim:

öncelikle cevabım geç oldu biraz kusra bakma . siten çok güzel. bende ilk olarak delphi ile başlayıp ilerde c# gecmeyi düşünyorum çünkü kısa bir sürede koy sepete ile ilgili bişeler hazırlamam lazım ve hiç vt ile web calısmam olmadı. site nin grafiğe cok eğer sakıncası yoksa senın msn adresini alabilirmiyim.yardımcı olurmusun
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Msn adresim csunguray et hotmail.kom ve partyci et hotmail.kom . Beni ekleyebilirsin. Fakat sorularını buarada sormanı tercih ederim. Amaç zaten paylaşmak değil mi?
C. Sunguray
Net Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

csunguray yazdı:Bunu sağlayan tek dil Delphi'dir.

yanılıyorsun :wink:

şuan yaptığımız uygulamada aynı DAL'ı, hem web uygulaması, hem windows servisi, hem window application, hemde bu uygulamalara bağlı bir çok irili ufaklı Dll ler kullanıyor :mrgreen:

hemde tek satır copy/paste yapmıyoruz..

bu dilin bir özelliği değil, yapıyı uygun kurarsanız birçok dilde yapabilirsiniz..
Resim

..::|YeşilMavi|::..
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Aynı kaynak kodu hem Win32 hem de .Net platformunda mı derliyorsunuz? Eğer öyle yapıyorsanız dediğiniz gibi yanılıyorum demektir.
C. Sunguray
Net Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

tabiki hayır..
ben sadece .net library ile yazılmış kodlardan bahsediyorum..
malümunuz .net library ile yazılan desktop uygulamaları win32 üstünde çalışabiliyor, e aynı kodları web app. olarakda derlemeniz mümkün.

yanılıyorsunuz dediğim nokta ise yaptığınız copy/paste olayını zamanında vb 6.0 kullanan kişiler aynı işlemi VB.Net e geçerken yaptılar, yani sadece Delphi yapmıyor bunu, her iki platformu destekleyen diller yapabiliyor :wink:

ben hiç VB 6.0 yada VB.Net kullanmadım, hiç de Delphi 7.0 daki kodu delphi.net te kullanma ihtiyacı duymadım, ama duysaydım copy/paste yerine datamodule umu bir Dll içine gömüp hem D7 ye hemde Delphi.net e import edip kullanırdım

tabiki tercih meselesi, siz bahsettiğiniz şekilde uygun görmüşsünüz öyle kullanmışsınız başkası farklı şekilde kullanabilir..

kolay gele..
Resim

Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Eğer win32 projesi Delphi 7 değil de Delphi 2007'de yazılmış olsaydı bu copy/paste işlemine de gerek yoktu. Sadece derleme yapmam yetecekti. Tam incelemedim ama sanırım .dfm dosyalarında bir uyumsuzluk var. Copy/paste'in ilkel olduğuna katılıyorum ama hala etkili bir yöntem.

Eski delphi kodlarının olduğu gibi (veya küçük değişikliklerle) .Net platformunda derlenebilmesi sayesinde Indy bileşenlerini Visual Studio.Net içerisinden de kullanmak mümkün.
Indy.Sockets (VCL)

Indy.Sockets (VCL) is an open source socket library that supports clients, servers, TCP, UDP, raw sockets, as well as over 100 higher level protocols such as SMTP, POP3, NNTP, HTTP, and many more. Indy.Sockets is written in Delphi but is available for C#, C++, Delphi, Visual Basic.NET, any .NET language, and Kylix. Indy.Sockets (FCL) build is a managed assembly and is compatible with the Microsoft .NET framework, and Mono.
Bildiğim kadarıyla Visual Basic 6 programlarını Visual Basic .Net e geçirmek için bir convert işlemi yapmak gerekir.
C. Sunguray
Net Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

csunguray yazdı:Bildiğim kadarıyla Visual Basic 6 programlarını Visual Basic .Net e geçirmek için bir convert işlemi yapmak gerekir.
proje olarak çevirmek isterseniz evet convert işlemi gerekiyor ancak sizin yaptığınız gibi datamodule kısmında yani database bilgi okuyup bilgi yazan kısım için bir çevirme yapılması gerektiğini sanmıyorum sonuçta her ikiside aynı ADO nesnesini kullanıyor..
Resim

darkslordd
Üye

Mesaj gönderen darkslordd »

metemete yazdı:
Delphi 2008 64Bit + CF(Kodadı: Highlander)
2007'nin son çeyreğinde çıkması planlanan Highlander sürümü, herkesin uzun zamandan beri beklediği çok kilit özellikler barındırmakta. VCL'e tam Unicode desteği verilmesi, 64 Bit derleyici, Compact Framework(Mobil işlemciler için .NET), .NET 2.0 ve belki de WinFX(.NET 3.0), ve yine bir ihtimal VCL for Windows Mobile....
2007 in son çeyreği demişler ortalıkda bulamadım.

* * * * alışveriş sitesi hazırlamak için aspx yazmaya calıscağım(mssql 2005ile) delphinin hangi sürümünü tavsiye edersiniz?
* * * vede görsel anlatımı ağırlıklı olan bir kaynak kitabı tavsiyede bulunabılırmısınız yararlı olan?
* * ayrıca delphi nin suanda net 2.0 desteği olan sürümü varmı ?
Maalesef bu yol haritası Codegear firmasının son yol haritası değil,

Son yol haritasına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
http://dn.codegear.com/article/36620

Ayrıca Highlander kod adına sahip versiyon RAD Studio 2007 olarak zaten release edildi, uzun süredir de satışta.
Aşağıdaki linkten ona da ulaşabilirsin.
http://www.codegear.com/products/radstudio

Şu anda ise kod adı "tiburon" olan Delphi 2008 için çalışmalar yapılıyor,

Herkese iyi çalışmalar...
Ferruh Köroğlu
http://www.teksdata.com/fkoroglu
kissoid
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kissoid »

Valla arkadaşlar.. Ben de yıllarca delphi ile kod yazdım. Delphi 7 nin Delphi.NET e dönüşmeye başladığı yıllarda baktımki delphi iyice .NET'in boyunduruğu altına giriyor. Visual studio kullanmaya başladım. Bir tarafta da adam gibi IDE si olmadığını düşündüğüm Java vardı. O sıralarda kazara tamamen Sun microsistem tarafından support edilen OPEN SOURCE ve BEDEVA Netbeans IDE si ile tanıştım. Bir yandan VS ve .NET, bir yandan java derken java ya ısındım. Sonunda farkettiğim şey şu oldu.
Ben Java kullanmadan önce kendimi programlama yapıyor sanıyomuşum.
Modülerlik açısından mükemmel. Delphi modülerlik açısından çok katı denilebilir.
Ayrıca, java da öyle geniş bi teknoloji dünyası varki....
Delphiyle çalışırken bırakın bu teknolojilerle kod yazmak, adını bile duymanız mümkün olmaz.
Ne delphi, ne C#, ne .NET teknolojisi....
Tercihim java.
IDE olarak Netbeeans kullandığım en esnek ide. Tek sorunu fazla ram istemesi.
Geri kalan şeylere bakarsanız, hiç bu kadar esnek ve kod yazmayı ve genel değişiklikler yapmanızı (refactoring) kolaylaştıran bir IDE ile çalışmadım.
Ayrıca müthiş bir geriye dönük desteği var. Microsoft veya diğerleri gibi birden bire artık eski yok, önümüzdeki maçlara bakacağız demiyor.
Tek IDe altında java (mobile,web,desktop), C/C++,php,ruby and rails groovy and grails, python gibi birçok dil ile de program geliştirebiliyorsunuz.
Ne varsa Java da var....

Delphi ye de her zaman saygım vardır. Yıllarca kahrımı çekti.
Ama şimdi dışarıdan bakan bi göz olarak söyleyebilirim ki, çok ama çok kısıtlı.