Delphi.Netin Delphiden ne avantajları var?

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
mbt
Üye

Mesaj gönderen mbt »

memik bey winform ve vcl.net arasindaki farki tartisabilir miyiz sizlerle?
memiky
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen memiky »

mbt bunda tartışılacak birşey yok ki.. Winforms uygulaması hazırladığında karşına System.Windows.Forms'daki Form sınıfının örneği gelir. VCL.NET uygulaması hazırladığında ise karşına TForm sınıfının örneği gelir. Klasik Delphi uygulamasından farklı olarak VCL.NET uygulamalarında .NET ile gelen sınıfları kullanabiliyorsun. Hatta IDE'den yararlanmam derseniz başlangıç formunun System.Windows.Forms'daki Form sınıfı olabilir. Forumun makale kısmında yazdığım yazı var. O yazıda tespitlerimi sundum. Sizler de oraya veya başka yere VCL.NET'in daha iyi olduğunu vs. yazabilirsiniz.
mbt
Üye

Mesaj gönderen mbt »

Iste ben bu yuzden tartismaya actim.

Aynen soyle diyorsunuz:
Winforms uygulaması hazırladığında karşına System.Windows.Forms'daki Form sınıfının örneği gelir. VCL.NET uygulaması hazırladığında ise karşına TForm sınıfının örneği gelir. Klasik Delphi uygulamasından farklı olarak VCL.NET uygulamalarında .NET ile gelen sınıfları kullanabiliyorsun.

VCL.NET teki TForm nerden turetiliyor? Ayni. System.Windows.Forms turetiliyor... Yani fark yok. Yine .NET Framework kullaniliyor. Ayni seylerden bahsediyoruz aslinda.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

mbt yazdı:VCL.NET teki TForm nerden turetiliyor? Ayni. System.Windows.Forms turetiliyor
Bu ifade kesinlikle yanlış bir ifade. Doğru olsaydı bile System.Windows.Forms da PInvoke çağrımları ile Windows pencere sınıfından türetiliyor. Ama ikisi aynı şeydir diyor musun. O zaman .NET diye bir olgudan bahsedemezsin. Gerçi söylediğini doğru farzedersek bile böyle bir şey söylenebilir. Ama VCL.NET formu, System.ComponentModel.Component sınıfından türüyor. Ve aynen System.Windows.Forms gibi PInvoke çağrımları ile işlerini hallediyor.

vesselam.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

mbt yazdı:Codegearin 2007 Rad studio da neden Delphi 2007 icinde winforms applicationlari gelistirmedigini biliyor musunuz? Ihtiyac yok ondan. VCL.NET varken winforms a ne ihtiyac var? soruyorum?
Bu noktada haklısın ama Winforms bileşenlerini kullanamayacaksak neden delphi.net kullanacaz ki. Bunun için Winforms importer vardı ama bunu bile RAD 2007'den çıkardılar. Ama bunun eksikliği Codegear tarafından da hissediliyorki Nick Hodges'un bahsettiğine göre bu tool ile ilgili çalışmalar devam etmekte. Yani .Net 2.0 için şu an winforms bileşenleri kullanamasak da ileriki bir update'de ya da Tiburonda bu tool ile winforms bileşenlerini kullanabileceğiz. DevExpress'in XtraGrid'ini Delphi.Net'de kullanmayı kim istemezki :wink: