Delphi.Netin Delphiden ne avantajları var?

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
sevturk
Üye

Delphi.Netin Delphiden ne avantajları var?

Mesaj gönderen sevturk »

S.A.arkadaşlar;
arkadaşlar askerden geleli bir hafta gibi az bir vakit oldu ve gördümki Delphi.Net kullanıcısı artmış bana Delphi.netin delphiden farkını anlatabilirmisiniz ve avantajlarını yani Delphi.net ile neler yapabilirim? Delphi.net ile web sayfası yapabilmem mümkünmü mesela..
ilginiz ve yardımlarınız için delphiturkiye.com'a ve tüm üyelerine teşekkür ediyorum.. Allaha emanet olun..
memiky
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen memiky »

Bu konuda fikri ve tecrübesi olan çok sayıda arkadaşın olduğu kesin. 2 cümle ile ön bilgi vermeye çalışayım: Delphi ile Web uygulamaları hariç 2 türlü .NET destekli uygulama söz konusu olabiliyor. Birincisi VCL.NET. Bu tür prolerde görsel olarak Component Palette'den alıp forma yerleştirdiğimiz kontroller VCL'e aittir. Temeli VCL olan bu projelerde .NET ile gelen sınıflardan yararlanmak mümkündür.

Adında Windows Forms Application denilen(ki bu tip uygulamalar artık Delphi 2007 for .NET tarafından desteklenmiyor) uygulamalarda görsel olarak kullanılan formlar ve kontroller .NET ile gelenler olmakla birlikte kod yazılarak VCL sınıflarından yararlanmak mümkündür.
sevturk
Üye

Mesaj gönderen sevturk »

memiky yazdığın şeylerden hiç birşey anlamış değilim sen herhalde başka arkadaşın sorusuna cevap veriyordun...
ben delphi.neti kullanabilmem için neler yapmalıyım nerelerde falan kullanılır diye soruyorum sen nelerden bahsediyosun.. yinede ilgin için sağolasın..
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

@memiky detaylı bir şekilde bahsetmiş zaten..
Delphi yi kullandığın platformlara artı olarak web ortamında da kullanabiliyorsun.
Resim

..::|YeşilMavi|::..
memiky
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen memiky »

Delphi'nin .NET uyumlu sürümü hakkında herşeyi anlatma iddiası ile size cevap vermedim. Hatta şöyle bir cümle kurmuştum: "2 cümle ile ön bilgi vermeye çalışayım" Birkaç gün önce Delphi'nin .NET uyumlu 2007 sürümü hakkında makale yazmıştım. Belki ilgini çeker diye linkini veriyorum.

viewtopic.php?t=21072
bgoktas
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bgoktas »

sevturk yazdı:memiky yazdığın şeylerden hiç birşey anlamış değilim sen herhalde başka arkadaşın sorusuna cevap veriyordun...
ben delphi.neti kullanabilmem için neler yapmalıyım nerelerde falan kullanılır diye soruyorum sen nelerden bahsediyosun.. yinede ilgin için sağolasın..
Arkadaşım siz bu cevabı yazarken espri yapıyordunuz herhalde değil mi?
Yoksa , sizin sorunuza cevap verme zahmetinde bulunmuş birisine bu şekilde bir cevap yazmanızın başka bir açıklaması olamaz :!:
sevturk
Üye

Mesaj gönderen sevturk »

arkadaşlar kalp kırdıysam kusuruma bakmayın hepinizden özür dilerim.. daha önceki mesajlarımda söylediğim gibi askerden geleli 10 gün oldu veya olmadı o yüzden herşeyden uzak kaldım bu aralar bocalama safhasındayım ne olur beni yanlış anlamayın.. herkesin ilgisi ve yardımlarını için teşekkür ediyorum Allaha emanet olun..
Kullanıcı avatarı
MakPRO
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MakPRO »

kimse yanlış anlamasın burda toplumsal bir eksikliğimizi dile getirmek istiyorum.

İletişim konusunda çok eksiğiz malesef. Toplumsal olarak bir oryantasyon eğitimi almamız gerekli diye düşünüyorum. Birbirimizi anlayamadığımız noktada ekip çalışması olması imkansız
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Askerden yeni gelenleri belirli bir süre muaf tutmak gerektiği görüşündeyim. Zira sosyal hayatın içine birden bire girince bünye kaldırmıyor :wink:
Şaban Şahin AKMAN
Üye

Mesaj gönderen vampir261 »

sevturk yazdı:memiky yazdığın şeylerden hiç birşey anlamış değilim sen herhalde başka arkadaşın sorusuna cevap veriyordun...
Evet bende sizi kınıyorum uzun süre yeşiller arasında kalınca insan daha kırıcı olabileceğini düşünüyor sanırım. Yanlış bilmiyorsam size cevap veren kişi memiky birçok konuda kitap yazmış biri olan Memik YANIK'tır. Hoşgörü ve Sevgi ayında daha kibar olalım lütfen saygılar.
Anlatırsanız unuturum,
Gösterirseniz hatırlarım,
Yaptırırsanız anlarım.
mbt
Üye

Mesaj gönderen mbt »

Ama Memik bey de karisik izah etmis arkadasa. Arkadasin tepkisi hakli.

Delphi ve Delphi.NET arasindaki fark?

Delphi win32 native exe kod uretir for windows icin
Delphi.NET ise managed exe kod uretir for .NET platformu icin

Delphi.NET .NET Frameworke gobekten bagli oldugundan onun cogu kabiliyetlerini kullanabilir. .NET Framework ise microsoftun yazdigi sinif kutuphanelerini barindirir. Siz de o sinif kutuphanelerini kullanarak kendi siniflarinizi ve kutuphanelerinizi olusturabilirsiniz. Borlandin yaptigi VCL.NET gibi. Iste delphi.net ile sadece .net framework sinif kutuphanelerini kullanarak uygulama gelistirebilirsiniz. (disaridan unmanaged dll kullanimi var ama ayri bir konu)

.NET platformunun sundugu tum imkanlar tum diller icin aynidir.

Delphi.NET ile asp.net kismi ile profesynel web sayfalari olusturabilirsin, cep telefonlarina program yazabilirsin(compact framewrok)... ve teori de .net frameworkun tasinabildigi tum platformlara Delphi.net ile yazdigin exe dosyasini tasayip calistirabilirsin. Javada oldugu gibi.

Ozetlersek Delphi ve Delphi.NET ikisi ile her sey yapabilirsin. Web sayfasi dahil. Delphi de intraweb ile yaparken web sayfalarini delphi.nette asp.neti kullanarak yapabilirsin. Farki sormusun. Fark konfor ve guvenilirlik farkidir. .NET daha fazla konfor sunuyor. Cogu seyi otomatik yapiyor(garbage collector gibi...) ama eksileri de var tabi. Oda hiz. managed kodlar daima nativelerden yavas oluyor.

Arti memik beye soruyorum,
Codegearin 2007 Rad studio da neden Delphi 2007 icinde winforms applicationlari gelistirmedigini biliyor musunuz? Ihtiyac yok ondan. VCL.NET varken winforms a ne ihtiyac var? soruyorum?
ibrahimcoban
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ibrahimcoban »

Sanırım Delphi de .net yazmanın pek anlamı yok. Delphi .net i 2 yıl geriden takip ediyor denebilir. Şu an .net framework 3. sürümü piyasada fakat delphi bunu desteklemiyor. Ayrıca .net compact framework var ve Delphi nin bunada resmi desteği yok. Daha doğrusu Microsoft .net compact framework lisansını kimseye henüz vermedi.
.Net kullanacaksanız Microsoft VS en uygunu ve çok güzel bir IDE Ayrıca Express sürümlerinde lisans derdi yok.
C# da delphi kullanıcıları içinde öğrenmesi kolay bir dil .net sizin için önemliyse C# ile başlamak en iyisi.
Delphi .net ile bir web projemiz için bayağı saç-baş yolmuştum IDE yüzünden. :)
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih! »

Delphi.Net'i farklı bir dil olarak da düşünebilirsiniz. Farklı bir teknolojinin adı. Bu teknoloji ile bildiğim kadarıyla win200 öncesi uygulama gelişttiremezsiniz, çünkü .net framework dediğimiz kütüphane minimum windows 2000 istiyor. Bunun dışında vista .net'i tamamlayıcı bir teknoloji ile geliyor. Bana göre bunun anlamı; .net'in vistaya daha fazla hakim olması anlamına geliyor. Delphi IDE'si bile yapılırken .neti kıullanma ihtiyacı duymuş.

.net uygulamalarının en büyük dezavantajı; koca kütüphaneyi de uygulamayı çalıştıracağınız sisteme kurma zorunluluğunuzdur, ancak bunu da microsoft, vista ile çözmüş. Bununla birliktee güncellemelerde bu eksikliği giderecektir.

Sırf .net kullanmak isteyenler, C#'ı tercih edebilir, ancak Delphi özellikle Veritabanı uygulamalarına daha fazla destek sağlıyor. Bunu Delphi .net içinde yapıyor. C#'ta ise, microsoft kendi ürünleri dışındakileri tıınlamıyor. Dolaylı olarak destek vermeyi yeğliyor. Bileşen kütüphanesi Delphi'de her zaman fazladır. Eleştirilebileecek tek nokta; ay'a geç basmaları :) Bunu da zamanla çözeceklerine inanıyıorum. yinede sadece .net için Delphi.net'i seçmezdim sanırım.

Not: Uygun dille anlatılsaydı, size hak verebilirdim; ancak hiç bir gerekçe hakareti haklı çıkaramaz. Uygun bir dille anlaşılamaddığı ifade edilebilirdi.
mbt
Üye

Mesaj gönderen mbt »

ibrahimcoban yazdı:Sanırım Delphi de .net yazmanın pek anlamı yok. Delphi .net i 2 yıl geriden takip ediyor denebilir. Şu an .net framework 3. sürümü piyasada fakat delphi bunu desteklemiyor. Ayrıca .net compact framework var ve Delphi nin bunada resmi desteği yok. Daha doğrusu Microsoft .net compact framework lisansını kimseye henüz vermedi.
.Net kullanacaksanız Microsoft VS en uygunu ve çok güzel bir IDE Ayrıca Express sürümlerinde lisans derdi yok.
C# da delphi kullanıcıları içinde öğrenmesi kolay bir dil .net sizin için önemliyse C# ile başlamak en iyisi.
Delphi .net ile bir web projemiz için bayağı saç-baş yolmuştum IDE yüzünden. :)
Arkadasim yanlis bilgilendirilmisin. .NET in icinde olmayan biri oldugun bello. Bu verdigin bilgilerin tamamen yanlis. Sag sogdan duydugun arkasi saglam olmayan bilgiler....

Bir kere .net te dilin onemi yok. Ne c# ne de vb.net. Delphi bilenin delphi ile devam etmesi yerindedir. Ayrica 2 hafta once cikan delphi surumu .net 2.0 ve 3.0 destekliyor. .NET Framework 3.0 zaten yenilik getirmiyor. Icinde vista icin wfc diye adlandirilan bir teknoloji ile geliyor. .NET 3.0 yuklersen bilgisayara goreceksin ki .net 2 yi kurup arti bir seyler daha ekliyor. Bu bilgiler isiginda bilgilerinin yanlis oldugunu soyleyebilirim.

Arti .net deki c# ve vb.net ile native exe kod uretilemiyor. Bu yuzden Delphinin yildizi gelecek icin native exe kodlarda cok parlak...

Lutfen bir konuda yazarken lutfen sag soldan duyma degilde kendi tecrube ve saglam bilgileri aktariniz...
memiky
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen memiky »

Aslında büyütülecek bir olay yok. Saygıdeğer bir delphiturkiye.com üyesi “Delphi.netin delphiden farkını anlatabilirmisiniz?” diye soru sormuştu. Ben de kendisine 2 cümle ile kısa bir açıklama getireyim demişim. Buraya kadar herşey normal. Ne ki soruyo soran arkadaş 2 cümlelik cevabımı beğenmemiş, tatmin olmamış. Sonradan baktım, acaba direk foruma yazdığım cümlelerde yazım hatası var mı, yanlış anlaşılmaya neden olacak bir şey var mı? Kişisel görüşüme göre yazdıklarımda ne anlaşılmaz bir şey var ne de mantık hatası. Olsaydı ilk fırsatta düzeltmeye çalışırdım. Tabi askerden yeni dönen arkadaşa cevap verirken VCL vs hakkında bilgi sahibi olduğunu varsaydım. Askerden yeni dönen arkadaşın tepkisi delphiturkiye.com’un prensiplerine uymadığı için bazı arkadaşlar tepki gösterdiler. Buraya kadar da herşey normal. Sonradan bazı arkadaşlar yazdıklarımı beğenmeyip, karışık yazdığımı ileri sürüp kendileri ek açıklamalar getirdiler. Biraz daha gayret etseler beni suçlu çıkaracaklar.