Delphi 8 Service Pack 2 çıktı.

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
msahin
Üye

Delphi 8 Service Pack 2 çıktı.

Mesaj gönderen msahin »

Servis Pack 2 ve diğer upgradeleri yükledim. Fazla değişen birşey yok gibi.

Bölgesel ayarlardaki türkçe seçiminden kaynaklanan bug giderilmiş.

artık Windows app. forms seçilince form görülüyor.

vcl forms app teki tmemo componentinde lines tıklandığında aynı hatayı veriyor.

Başka inceleyen arkadaşlar varsa görüş bildirsinler.

Bu arada Windows Form app. uygulaması seçilince sanki Visual Studio .Net 2003 kullanıyormuş gibi hissediyorum kendimi (VB.Net).

Borland'ın hatalarını düzeltmektense MS Visual Studio.Net 2003'ün VB.Net veya C#.Net'i .Net uygulamları geliştirmek isteyenler için bence daha ideal.

Nasılsa delphi 8 deki kullanım ile vb.net'teki kullanım aynı.
nuhcan
Üye

Nereden bulabiliriz

Mesaj gönderen nuhcan »

nereden bulabiliriz?
Ne kadar yaşarsan yaşa bir gün koyacaklar soğuk taşa
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Borland'ın web sayfasından indirebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

update2'yi kurduktan sonra hiçbir problem ile karşılaşmadım. Tmemo.lines gayet iyi çalışıyor. Bu arada VS.NET kullanmış ve midesi bulanmış biri olarak, asla ve asla delphi 8'den şikayetçi değilim. İlk başta görünüm ve kullanım olarak pek hoşuma gitmese de, sonrada kullandıkça ne gibi artıları olduğunu gördüm. En basitinden Editor olarak bile VS'ye bin basar. Ben şimdi ikisini karşılaştırmayacağım ama tek şunu söölim VS, Delphi'nin kullanım kolaylığına yetişmesi için daha çok bir fırın ekmek yemesi lazım. Bu arada dediklerimi birebir yaşamak isterseniz, lütfen borland'ın sayfasındaki ECO ile ilgili olan "training"i yapınız.
Kullanıcı avatarı
ademiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ademiz »

Merhaba Arkadaşlar

Bir Delphi hayranı ve .net teknolojisiyle uğraşan birisi olarak, Delphi 8 ilk çıkınca tam bana göre bir program demiştim.Fakat Delphi 8'i kullanmaya başladığımdan beri hatalardan bir türlü kurtulamadım.

Malumunuz bu hataları düzeltmek için Borland Update 1 i çıkardı indirdim Hatalar devam ediyor, Update 2 yi çıkardı indirdim bu sefer daha çok hata vermeye başladı.

Şimdi Update 2 yi kurduktan sonra verdiği hatalardan bir kaç mesaj yazayım.

1 - Açılışta "Borlan Data Provider" başlığı altında "Specified cast is not valid" hatası.

2 - Yine açılışta üsteki hatadan hemen sonra "Error" başlığı altında "Objects reference not set to an instance of an object" hatası.

3 - Tool paletten Forma bir TMainMenu , TPopupMenu koyuyorum "Items" özelliğini açmak istiyorum "Resource T........... Builder not found" hatası.
Ayrıca TBitBtn "Glyph" dialog kutusu açma hatası veriyor.

Kısaca anladığım kadarıyla Imag içeren Dialog kutularını açmakta genel bir hata veriyor.

Şimdi bu veya buna benzer hatalar sizde de varsa bana bildirin, eğer yoksa bende neden hata verebilir diye lütfen bana yardımcı olun.

Hepinize saygılar
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Aslında açımadan önce denetim masasından bölgesel ayarları english ve United States yapılsa hiç bir sorun yok ama, ben update2'yi kurduktan sonra sorunlarım düzeldi. Ama ben update1'i kurmadım. Update2 kurulduktan sonra gelen hatalarla ilgili olarak şu news guruptan faydalanabilirsin:

[url]news://newsgroups.borland.com/borland.public.install.delphi[/url]
Kullanıcı avatarı
ademiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ademiz »

fatihtolgaata yazdı:Aslında açımadan önce denetim masasından bölgesel ayarları english ve United States yapılsa hiç bir sorun yok ama, ben update2'yi kurduktan sonra sorunlarım düzeldi. Ama ben update1'i kurmadım.
Delphi 8 i silip yeniden kurdum.
Dediğiniz gibi update 1 i yüklemeden 2 yi yükledim.
Daha önceden Toll Bileşenlerinin bazılarının verdiği hatalar kayboldu.

Fakat ilk açılışta üst mesajımda yazdığım hatayı yine aldım bunun nedenini söyleye bilirmisiniz.
ademiz yazdı: 1 - Açılışta "Borlan Data Provider" başlığı altında "Specified cast is not valid" hatası.

2 - Yine açılışta üsteki hatadan hemen sonra "Error" başlığı altında "Objects reference not set to an instance of an object" hatası.
Saygılar
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

eğer burada aynı sorunu yaşamış birisi yoksa çözümü zor bulursun. Çünkü bu bugları çözmek için delphi IDE'sinin kodlarını bilen kimseler lazım. Bu tür bugları direk TeamB yada Borland ekibine sormak daha uygun olur. Tam kesin bir cevap alabilirsin. Yukarıdaki mesajımda verdiğim newsgroup adresine ek olarak tüm newsgrouplara buradan erişebilirsin ve hata mesajlarını oraya iletebilirsin. İngilizce sorun olursa benimle fatihtolgaata@yahoo.com adresinden irtibata geçebilirsin.

http://info.borland.com/newsgroups/ng_delphi.html

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Immortal
Üye
İletişim:

UPDATEPACK 2 LINK

Mesaj gönderen Immortal »

warez link silindi. Lütfen forum kurallarını okuyun! - Admin-
Kullanıcı avatarı
Immortal
Üye
İletişim:

FTP.BORLAND...

Mesaj gönderen Immortal »

Allah aşkına bunun neresi warez!!!
Hayır hiç warezle işim olmazsa inanacam! pes doğrusu! Delphi.NET bu update pack olmadan adım bile atamıyor siz kalkmış hala basit ve bariz hatalarla dolu olan programın updatepack ini yine kendi üretici firması olan borlandın ftp adresine verdiğim linki warez diye silin PES DOĞRUSU!Burada bir çin sitesi adresi ya da torent dosyası ..vs gibi bi şeyin linkini vermiş olsam neyse ...lütfen elinizi vicdanınıza koyun!
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Borland updatepack'leri sadece lisanslı kullanıcılara veriyor. Aksi halde bunu almanız yasa dışıdır. Bu yüzden bu updatepack'e direk link vermek warezin âlâsıdır.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Borland daha önce update'leri serbestçe dağıtırken, Delphi 6'dan itibaren şifreye bağladı ve sadece lisanslı kullanıcılara vermeye başladı. Ayrıca dağıtımını da yasakladı. Dolayısıyla verdiğiniz link warez bir paylaşım oluyor.

Kolay gelsin.
msahin
Üye

Mesaj gönderen msahin »

fatihtolgaata 'ya cevaben,

delphi 8 de :

if treu then // true kelimesi mahsus yanlış yazılmış

gibi hatalı bir şey yazınca editor yazma anında altını çizip hatalı olduğunu belirtmiyor (VB.net 'te bu basit özellik var) ayrıca if , for ve venzeri blokları otomatik iç içe dizmiyor. Siz vs.net kaç gün / ay kullandınız? ki IDE nin dahi çok iyi olduğunu söylüyorsunuz, merek ettim.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Siz vs.net kaç gün / ay kullandınız? ki IDE nin dahi çok iyi olduğunu söylüyorsunuz, merek ettim.
tahmininden çok fazla. Şu an directX ile uygulama geliştirme işlemlerini VC++.NET üzerinden yapıyorum. Ve NEYAZIKKİ bu dandik arayüzlü VS'yi kullanmak zorundayim. BU yüzden araştırma yaptık ve VS:NET'in dandikliğinden dolayı millet Visual AsistX eklentisi olmadan VS'nin yüzünü bile açmıyorlarmış. Delphi ile DirectX uygulamaları dışında ki alanlarda kullanıyorum. Ve emin olun Delphi8'in hataları olsa bile Delphi 8'i kullanmayı yeğlerim.