Component One ile ilgili

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
msahin
Üye

Component One ile ilgili

Mesaj gönderen msahin »

Merhaba,

Bende D8 Prof. var. Kayıtlı Kullanıcıyım.

Sanırım D8 'de uygulamları Windows Froms Application ile yazmak lazım.
Çünkü VCL Forms Application seçtiğimizde Component One'ı ve BDPAdaptor, ADO.NET gibi şeyleri kullanamıyoruz.

Oysa Windows Froms Application uygulaması seçtiğimizde Component One ve diğer .net tabanlı componentleri kullanabiliyoruz. Bundan çıkarttığım anlam (kendimce) VCL sanki geriye uyumluluk için eklenmiş ama resmen D7'nin birebir aynısı.

Gerçek anlamda .net tabanlı uygulama için Windows Froms Application uygulaması seçmek gerekiyor (Aksi düşüncede olanlar bana yazsın).

Component One'ı kullanan arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum. Ayrıca bunu PDF veya DOC şeklinde kullanım klavuzu varmı? bilen bildirsin.

Eğer Borlan Service Pack 2 ile mevcut bir çok bug gidermezse MS Visual Studio 2003 'ün çok gerisinde kalmış olacaktır. Örneğin MS Visual Studio 2003 Enterprise upgrade 800 $ iken D8 Arch. upgrade 2000$ . Kesinlikle bu fiyat çok pahalı ve karşılığını alamıyorsunuz. Çünkü MS VS 2003 içinde VB ce C# gibi iki farklı dil birden hizmetinize sunuluyor.

Ayrıca DBExpress bileşeni mysql ve Interbase destekliyor (prof. versiyonda) , MS SQL için olan desteği (ent. versiyonuna eklemiş. o da pahalı) .

Yani borland sadık kullanıcılarına iyi bir kazık attı diyebiliriz.

Eskiden Borland önde Microsoft geriden gelirdi. Şimdi ise galiba tersi oldu.

Microsoft'un Borland'ın yazılım geliştirme takımı üyelerinin büyük bir bölümünü transfer ettiği haberi doğru ise, bu kadar hayal kırıklığı ve bug ile karşılaşmamız normaldir.
Kullanıcı avatarı
ademiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ademiz »

Size aynen katılıyorum...

Bildiğim kadarıyla sadece Microsoft Borlandın elemanlarını trasfer etmekle kalmamış Borlandın çoğunluk hisselerini de satın aldığı söyleniyor.

İşte insanları yani Delphicileri ürkütmeden Delphi 8 deki VCL sisteminden herkesi alıştıra alıştıra .NET e geçirmeye çalışıyorlar. :x

Ayrıca ComponentOne kuruluysa Başlat > Programlar > ComponentOne > xxxxxx > Samples > Delphi den inceleye bilirsin.

iyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Delphi 8'i inceleyen programcıların temelde düştüğü bir hata var. Bunu ilk 7 sürümü çıkmış bir derleyicinin 8. sürümü sanıyorlar. Halbuki ilk 7 sürümden tamamen farklı bir ürün var ortada. Bence Delphi 1 for .net Framework gibi düşünmek yerinde olur.

Delphi 1 .net framework'te bir takım sorunlar var, olması da doğal. Bence Borland bir çoğunu kısa sürede tamamlayacaktır, inancım bu yönde. Ayrıca MS'un .net konusunda bir adım önde olması da normal. Geliştirenler onlar, ve hala da bir takım kısımları kendilerinde tutuyorlar. Kimseye vermiyorlar.

Bence hala Object Pascal ile .net programı yazmak ve Borland'ın şu ana kadar Win32'de sağladığı avantajları .net ortamında kullanabilmek fikri çok cazip geliyor :)

Kolay gelsin.