hayal kırıklığına uğradım

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
csyasar
Üye

hayal kırıklığına uğradım

Mesaj gönderen csyasar »

s.a.
kardeşler delphi.net ile görsel olarak asp.net sayfaları yapacağım derken kod ortamında yapabileceğimi anladım(?) gerçekten bu böyle mi? sadece kolamı yapıyoruz? görsel olarak editler vs. ekleyemiyor muyuz? bir de dil olarak C# seçili. delphi'yi kullanamıyor muyuz?

bir de delphi deki gibi database desktop filan neden yok. yoksa delphi 7 ve daha altına bağımlı mı kalacağız.

hepinize kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

şuan delphi8 kurulu değil. Bu yüzden kesin olarak şuradan yaparsın diyemiyorum. Ama delphi8'de bu şekilde WYSWIG özelliği mevcut.
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

yok öyle bişi. ben göremedim. ayrıca bu özelliği varsa delphi kodları kullanabiliyo muyuz. bunu da yazarsan iyi olur
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

csyasar yazmış:
yok öyle bişi.

Bir şeyin yok olduğunu, yani olmadığını ispat edebilmen için tüm kainatı dolaşıp, her taşın altına bakıp, "bakın işte burada da yok" diyebilirsin. Ama bir şeyin varlığını ispat edebilmen için sadece gidip o şeyin yerini gösterirsin olur biter. Bu yüzden bir şeyin "yok" olduğunu söylemek, "var" olduğunu söylemekten bin defa daha zordur.

Şimdi gelelim cevaba: lisansız Architect versiyonlarında aspx'ler editlenemediği doğru. Ama bu tüm delphi 8'de olmayan bir şey değil. Eğer elinde bunun gibi HtmlDesigner'ı aktif olmayan bir Delphi 8 var ise (New menüsünde "ASP.NET Web Forms" yoktur) yapabileceğin tek şey başka bir versiyonu mesela enterprise versiyonunu bulmak. Daha sonra yeni bir ASP.NET Web Form aç. Project Manager'den hangi aspx dosyasını editlemek istiyorsan seç. Alttan design tabını aktifleştir.

kolay gelsin.