Nedir şu Delphi.Net ??

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
cenap_b
Üye
İletişim:

Nedir şu Delphi.Net ??

Mesaj gönderen cenap_b »

S.a. arkadaşlar...
öncelikle şunu belirtiyimki forumu baştan sona aradım ve sorumun cevabımı bulamadım..Soruya gelince...
Şu delphi.net olayını iyice çözmek istiyorum!
Şahsım olarak orta düzey delphi programcısıyım..ancak delphi bilgimi web programlamada da kullanmak istiyorum..sanırım şu delphi.net dene n şeyle bunu yapmak mümkün..
başlamak için gerekli olan malzemeler nelerdir...nerden bulurum?
nasıl kullanırım? bu ve bunun gibi soruların cevabını arıyorum..
delphi.net ile ilgili tr dokuman nerelerden bulunabilir...ve daha da onemlisi orta halli bir delphiciye önerebileceğiniz bir kitap varmı?
bişeyler öğrenelimki bizde birilerine yardımcı olalım:) hem sormakla olmuyor:)...
hrekese iyi çalışmalar...bol kazançlı gunler:)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Bu adresten ücretsiz Turbo Delphi .Net ve Prerequest CD ISO'sunu indirip kurarak başlangıcını yapabilirsin.
Kullanıcı avatarı
Murat DİCLE
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Murat DİCLE »

Merhabalar,

.NET bir mimari (framework) diyelim..

.NET'in en ilginç yanlarından biri, yazılım dilinden bağımsız olabilmesidir. Yazılım dili derken: PASCAL, VB, C#, PYTON vs. vs. Çıktımı çıkmadı mı bilmiyorum ama ileride PHP.NET bile çıkabilir.

Buradaki amaç, JAVA ile olan rekabeti agresifleştirmekten başka birşey değil. .NET için hiç kimse kullandığı dili değiştirmek zorunda kalmaması, .NET'e geçişi kolaylaştırıyor.

Tabi .NET için PASCAL ya da benzeri dilleri kullanbdığımızda ek bilgilerede sahip olmamız gerekiyor. Ama Delphi ortamı her zamanki gibi bir adım öne giderek, VCL.NET diye birşey geliştirip, biz Delphicileri .NET ile daha sağlam buluşturuyor.

.NET yada Delphi.NET ile hem WEB uygulamaları hem Windows uygulamalrı geliştirebilirsiniz. Elbette mobil uygulamalarda geliştirilebilir. Ancak şimdilik Delphi.NET, Visual Sutudio.NEt gibi Mobil uygulamalar gelşitirmek için kullanışlı araçlar sunamıyor. Sanırım bu Delphi.NET'e olan ilgi ile alakalı birşey.

.NET ile geliştirilen WEB uygulamaları neredeyse, bir delphi uygulaması geliştirmek kadar kolay diyebilirim. .NET ile yazılmış bir WEB uygulaması ile ASP ya da PHP ile yapılmış bir WEB uygulamasını karşılaştırmamak gerekir.

ASP ve PHP, script dilleridir ve sıradan okunarak işlevlerini yerine getirirler. Ama .NET'de durum farklıdır. O derlenir ve sonuçta bir DLL çıkar ortaya. Kodlarınız kapalıdır. Herşey DLL içindedir.

Sadece HTML tarafı malum görünür ama kod tarafı derlenmiş olarak sunucuda durur.

Buradan da şunu anlıyoruz, HTML tarafı ve kod tarafı uygulamalarda ayrı ayrıdır. Tasarımcı işini yapar, kodcuda kendi işini yapar. Komin bir işbirliği söz konusu olduğunda büyük kolaylık olur.

Burada söyledikklerim basit söylemler, elbette daha detaylıdır .NET, ayrıca bir makale konusu olacak hatta daha derin incelenecek bir konudur.

Windows'un hakimiyetini göz önünde tutarak .NET'e bir an önce geçmenin doğru olacağına inanıyorum. Gelecek olan Vista da .NET standart olarak yüklü olacak. Ve Vista ile yazılan uygulamaların .NET formatında olma payı artacaktır. Çünkü epeyce büyük olan .NET framework yüklemesi çok caydırıcı olmaktaydı. Bu nedenle genelde WEN uygulamalarında düşünüldü .NET,

Windows ticari bir ürün olduğunu ve bu işlerden para kazandığını düşünürsek, karşımızda yıkılması çok zor bir şirket olduğunu söyleyebilirim. Hele hele ücretsiz vb. yazılımların mikrosofta rakip olduğu halde neredeyse yara bile almadığını düşünürsek; .NET şimdilik iyi bir tercih gibi görünüyor.

Delphi.NET ile bir uygulama yazmak çok kolaydır. Ve bu uygulama için yazılan kodlar hem WEB hemde Winform içinde kullanılabilir. Tabi yapılacak uygulamaya göre değişir.

Diyelim ki, bir WEB uygulaması yazacağız. Hemen bir proje açalım delphi.net ile, ve karşımıza bir form gelecek. aynı delphideki TForm gibi. Onun üstüne bir iki label ve button koy, sonra button'u çift tıkla ve kodlarını yaz. İşte bu kadar basit. Açacağın projece, önemli olarak iki dosya oalcaktır. biri .ASPX diğeri ise .PAS uzantılı iki dosya. .ASPX içinde HTML kodları ve label button gibi şeylerin yerleri belirtilecektir. .PAS içinde ise, yazacağın kodlar bulunacaktır. CTRL-F9 ile derliyorsun.

Zaten bildiğimiz delphi ile de aynı mantık var. .ASPX denilen şey aslında .DFM olarak saklanıyor. .DFM de ne var. Form üstündeki bileşenlerin dizilimleri yerleri vs. .PAS içinde ise, bildiğimiz kodlar.

Delphi.NET ile ilk günlerini saymazsak inan çok fazla zorluk çekmeyeceksin. Bilindik şeyler gibi gelecek sana.

Windows uygulaması yazan birinin Windows API'leri hakkında bilgi sahibi olma zorunlupu gibi, .NET içinde framework hakkıunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü framework (.NET) bize nelerin yapılacağını nelerin yapılmayacğı konusunda kütüphaneler sunuyor. Bu kütüphaneler ile uygulama çıkıyor ortaya. Tabi EXE olara kderlenen bir uygulama bu nedenle küçük boyutlarda oluyor. .NET framework kütüphanesi zaten sistemde yüklü olduğundan.

Bu böyle uzar gider. Dediğim gibi bu yazdıklarımı bir ön tanıtım gibi algıla. Umarım işine yarar.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
cenap_b
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cenap_b »

yardımlarınız için çok teşekkür ederim..gerçektende işime çok yarayacak bana yon verecek dokuman niteliğince bir cevap..çok teşekkür ederim...
sercankubat
Üye

Teşekkürler

Mesaj gönderen sercankubat »

.net ile ilgili zihinsel karmaşıklığımızı çözen oldukça faydalı bir metindi. Tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
tears
Üye

Mesaj gönderen tears »

mükemmel bir açıklama. tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen huseyinkucuk »

Çok güzel bir açıklama... Teşekkürler...
29.04.2005 tarihi itibariyle Delphi öğrenmeye başlayan yeni bir kullanıcı sayılabilirim.
kahraman1285
Üye

Mesaj gönderen kahraman1285 »

güzel bir bilgilendirme ... Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye
İletişim:

Re: Nedir şu Delphi.Net ??

Mesaj gönderen metemete »

.NET yada Delphi.NET ile hem WEB uygulamaları hem Windows uygulamalrı geliştirebilirsiniz. Elbette mobil uygulamalarda geliştirilebilir. Ancak şimdilik Delphi.NET, Visual Sutudio.NEt gibi Mobil uygulamalar gelşitirmek için kullanışlı araçlar sunamıyor. Sanırım bu Delphi.NET'e olan ilgi ile alakalı birşey.
Delphi her zaman öndeyken mobil konusunda neden zayıf kalmış :(

ben el terminalleri üzerinde sql alanında proje calısması yapmak istiyorum qbasic,pascal, delphi ve sql dilelrini biliyorum şimdi benim Visual Studuio mu calısmam gerekecek :(

hiç arastırma yapmadım ama bildiğim kadarıyla el termınallerınde Windows C var delphi de yaptıgım uygulama direk calısırmı acaba?*
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: Nedir şu Delphi.Net ??

Mesaj gönderen aslangeri »

olmaz çalışmaz.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
metemete
Üye