Aklıma takılan bir şey var yardımcı olursanız

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
emre308
Üye

Aklıma takılan bir şey var yardımcı olursanız

Mesaj gönderen emre308 »

Delphi de xe7 de mobil programlamaya bakıyorum eğitim seti satın aldım onu izliyorum . Sorum device yazan açılır liste de cihazları seçebiliyoruz fakat ben Windows platformun da çalıştırdığım da form ile alakası olmayan boyutta nesneler kaymış olarak çalışıyor normal mi ne yapmam gerekiyor . Bir de mobil programı yaptık tüm kullanıların kullanması için ekran ayarlarını filan nasıl yapıcaz sonuçta herkes aynı telefonu kullanmıyor . :( :(
kadrikaya
Üye

Re: Aklıma takılan bir şey var yardımcı olursanız

Mesaj gönderen kadrikaya »

Merhaba,
ilk soruna yani nesnelerin kayma problemi ile alakalı görmeden yorum yapamam ama 2. soruna cevap vereyim.
1. seçeneğin Delphi idesinde yukarıda View denen bir yer var default olarak Master seçilidir. Buradan istediğin ekran türünü seçersen form üzerinde yapacakların o boyuttaki cihazlar için geçerli olacaktır.
2. seçenek, aslında bu seçenek değil yöntem. Çok özel bir durum yok nesnelerin form üzerinde yerleşimleri yani aling larını uygun seçikilde kullanarak her ekranda aynı tasarımı, ekran boyutlarına uyacak şekilde kullanabilirsin.

Kolay gelsin.
emre308
Üye

Mesaj gönderen emre308 »

kadrikaya yazdı:Merhaba,
ilk soruna yani nesnelerin kayma problemi ile alakalı görmeden yorum yapamam ama 2. soruna cevap vereyim.
1. seçeneğin Delphi idesinde yukarıda View denen bir yer var default olarak Master seçilidir. Buradan istediğin ekran türünü seçersen form üzerinde yapacakların o boyuttaki cihazlar için geçerli olacaktır.
2. seçenek, aslında bu seçenek değil yöntem. Çok özel bir durum yok nesnelerin form üzerinde yerleşimleri yani aling larını uygun seçikilde kullanarak her ekranda aynı tasarımı, ekran boyutlarına uyacak şekilde kullanabilirsin.

Kolay gelsin.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim ama View den bulamadım :( burdan hangisi ?
Resim[/url]
kadrikaya
Üye

Merhaba,
XE7 idesi nasıl bilmiyorum ama bendeki ekran görüntüsü böyle.
Resim
emre308
Üye

Mesaj gönderen emre308 »

Hocam dediğiniz gibi öyle seçiyorum
Resim
Programı derlediğin de ise form ekranı telefon boyutunda açılmıyor
Resim
Bu şekilde çalışıyor böyle çalıştığı içinde kompanentler de kayma oluyor.Benim anladığım kadarı ile master sayfasını yüklüyor . Olması gereken bu mu ? Yani izlediğim video da adam çalıştıyor aynı telefonun boyutunda form açılıyor
kadrikaya
Üye

Programı windows 32 bit için run ediyorsun. İzlediğin video da muhtemelen ios veya android için emulatör çalıştırıyordur ve program emulator üzerinde run oluyordur. İos üzerinde programını test etmek istersen bir mac ile iletişim kurman, mac üzerinde xcode yüklü olması gerekir. Delphi ile bu mac ile sdk manager ile bağlantı yapıp mac ten sdk ları almasını sağlaman gerek.

android bağlantı kuracaksan en kolay yolu usb kablosu ile telefonu bilgisayar bağlamam ve delphi idesinde windows 32 yazan yerden androidi seçmen gerek.
Linklere gözat
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudi ... evelopment
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudi ... iOS_Device
kadrikaya
Üye

Şöyle bir yol izleyebilirsin,
1-wmvare kur
2-internetten wmvare için ios imaj bul ve wmware sanal makina tanımlarken bu imaja göre kur(imaj dediğim wmvare için hazır kurulmuş sistem var klasöü gösterdiğin gibi wmvare üzerinde ios sanal makinen olur).

3- yukarında ki linklerden yola çıkarak delphi ile ios arasında yapılması gerekenleri yap

Not : Senin 1. sorunun cevabı da burada zaten emulatör kurmadığın için run olan formun emülatör gibi davranması bekliyorsun.
emre308
Üye

Mesaj gönderen emre308 »

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun ama yine olmadı ios'u geçtim ona uğraşmadım çünkü androidi bi türlü yapamadım telefonu bağladım ama yine olmadı programı derliyorum hata veriyor derlemiyor
kadrikaya
Üye

Selam,
Telefonu bilgisayara bağladığında, telefonun usb bağlanma seçenekleri arasında usb hata ayıklama modu yoksa o telefon ile çalışamazsın ancak derleme yapar apk dosyasını telefonun içinde download klasörüne atarsın sonra telefondan doya yöneticisine girer apk dosyanı bulursun ve yüklersin.

hata ayıklama modu varsa zaten delphi idesinde derleme android seçimi yaparsan telefonunu otomatik görür.
emre308
Üye

Mesaj gönderen emre308 »

Yok olmuyor kafayı yedirtecek xe7 de olmuyor 10.1 berlini yükledim onda da sdk invalied number filan hata verdi ama telefonu gördü 10.1 de xe7 de bir türlü görmedi :evil: :evil: