Scroll refresh problemi

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
kadrikaya
Üye

Scroll refresh problemi

Mesaj gönderen kadrikaya »

Arkadaşlar selamlar,
Scroll yavaşlığı ile ilgili açılmış konulara baktım ancak benim soruma cevap olmadı onlar.
Aslında olay yavaşlıkta değil. Refresh problemi.

Vertscrollbox içinde 4 adet rectangle bileşeni var ve bunlar üzerinde grafikler yer alıyor. scroll kaydırma yaptığım zaman scroll takılarak, atlama yaparak akıyor. Veri çekme işlemi zaten önceden yapılıyor yani scroll esnasında işleyen bir kod yok. Ama grafikleri kaldırınca tabiri caizse yağ gibi akıyor.
Frame olarak 1-2-3-4 şeklinde akması gerekirken 1-3-4-6-8 gibi arada kayıplar yaşıyorum.
Buna çözü bulamadım.
Teşekkürler.
emre19
Üye

Re: Scroll refresh problemi

Mesaj gönderen emre19 »

bitmapların çok büyük, 100kb lık jpg i bitmap a yüklüyorsunda ekranda görünen 1cm 2cm civarinda bir gürüntü, haliyle bu boyutta bir bitmap
çok düşük yer tutar 2 3kb gibi, yani resmini timage lere yüklemeden önce resize etmen gerek, yüklüyorsun onlarca resmi dolduruyorsun telefonun belleğini, eğer bunu çözmez isen ileride resim arttıkça telefonda hafıza bitmeleri, programının kapanması vs kasıcaksın..

100kb bir jpg(jpg sıkıştırma formatıdır aynı rar zip gibi) açıldığında bitmap hali 300kb ise, tbitmap bu bellekde en az 900kb yer işgal eder.
kadrikaya
Üye

Cevabın için teşekkür ederim.
Grafik derken yanlış anlaşılma oldu herhalde. bitmap ten yani TImage den bahsetmiyorum.
Grafik (Chart) bildiğin raporlama da kullanılan grafiklerden bahsediyorum. Kullandığım bileşen RS Chart.
Delphi ile gelen Tee Chart Lite ile denedim ondada aynı problemi yaşadım.

Başka bir projede image içeren listbox ile çalıştım. yeri geldi liste sayısı 1000 lere ulaştı ama sorun yaşamadım.
Aşağıdaki gibi 2 tane panel var şu an, kaç tane olduğu fark etmez. scroll çıktığı zaman kaydırma frakansı atlayarak gerçekleşiyor.
Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı.PNG (5.1 KiB) 1263 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
egeven
Üye

Mesaj gönderen egeven »

kullandığın bütün bileşenlerin özellikle chartın hittest seçeneğini false yapmalısın çok ciddi performans artışı oluyor, deneyip sonucu paylaşabilir misin
kadrikaya
Üye

Merhaba,
söylediğiniz gibi tüm bileşenlerin hittest ini kaldırınca scroll yapamıyorum. kaydırmayı gerçekleştirebilmek için sadece tüm bileşenleri barındıran en alttaki panelin hittest i true kalacak şekilde yaptım değişen bir şey olmadı malesef.
Şöyle birşey denedim. en üstte grafiklerin yer aldığı paneli, hemen altına 3 tane grafiklerin olmadı ama tüm texr verilerin olduğu panel hemen altına tekrar grafik bulunan panel koydum. Ekrana grafik olmayan paneller geldiği zaman scroll bayağı akıcı en alttaki grafik ekrana geldiği an takılma tekrar başlıyor.
Teşekkür ederim.