Delphi 10.1 Berlin Derleme Hatası [Çözüldü]

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Delphi 10.1 Berlin Derleme Hatası [Çözüldü]

Mesaj gönderen codder71 »

Merhabalar Arkadaşlar

Kullandığım delphi sürümünü yükseltmeye karar verdim ve Delphi 10.1 Berlin kurdum fakat boş bir formu win 32 - 64 te derleme yapabilmesine rağmen android için apk derlerken aşağıda belirttiğim hatayı alıyorum. Sebebi ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Kod: Tümünü seç

Checking project dependencies... Compiling Project1.dproj (Debug, Android) [Exec Error] The command "PATH C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_71\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_71\bin & "C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\build-tools\24.0.2\dx.bat" --dex --output="C:\Users\W8 Sanal Pc\Documents\Embarcadero\Studio\Projects\Android\Debug\classes.dex" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\android-support-v4.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\apk-expansion.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\cloud-messaging.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\fmx.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-analytics-v2.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-billing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-licensing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-services.dex.jar" " exited with code 1. Failed Elapsed time: 00:00:00.9
En son codder71 tarafından 21 Eyl 2016 01:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
10.Köy
Üye

Re: Delphi 10.1 Berlin Derleme Hatası

Mesaj gönderen 10.Köy »

Burada ki sayfada bulunan hata buna sebeb oluyor olabilir. SDK manager kısmında uyarı işareti varsa siz de ki yüklü olmayan api numarasını değiştirip yüklü olan api numarasını örneğin android-22 değilde 19 yüklüyse 22 yi 19 yapın sorununuz çözülecektir diye tahmin ediyorum.

Burada ki dizinden siz de ki yüklü api numarasını görebilirsiniz
C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\platforms
Resim
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

10.Köy yazdı:Burada ki sayfada bulunan hata buna sebeb oluyor olabilir. SDK manager kısmında uyarı işareti varsa siz de ki yüklü olmayan api numarasını değiştirip yüklü olan api numarasını örneğin android-22 değilde 19 yüklüyse 22 yi 19 yapın sorununuz çözülecektir diye tahmin ediyorum.

Burada ki dizinden siz de ki yüklü api numarasını görebilirsiniz
C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\platforms
Resim
Merhabalar hocam dediğiniz gibi yaptım ama bir değişiklik olmadı. Başka bu tür hataları neden yapar yardımlarınızı bekliyorum.
10.Köy
Üye

Mesaj gönderen 10.Köy »

Bende sizin yaşadığınıza birebir benzer sorun yasamistim xe8 den seattle'a geçişte ve sorunu o şekilde cozebilmistim. Buna ek olarak yaptığım ikinci şey ise internet tarayici icin parola yönetici kullaniyordum onu kaldirmistim yalnız sizin için geçerli olacağını sanmıyorum. Sticky password adlı programı kaldirdigimda sdk yükleme hatası kalkmisti onda da öyle hatırlıyorum.

Sdk manager kısmında ünlem kalmadı veya zaten yok muydu?
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

merhabalar

Hocam sorun bendeymiş hatayı sayenizde çözdüm yalnız başka bir sorun çıktı şuan sorunsuz derliyorum ama cihaza apkyı gönderdiğim zaman uygulama yüklenemedi hatası veriyor aynı zamanda derlerken de class.dex not found şeklinde bir hata görüntülüyor ama bu hatayı atlayıp derlemeye devam ediyor. Bence sorunda bunla alakalı bu sorun sizde de oldu mu nasıl çözebilirim bu sıkıntıyı acaba ?
10.Köy
Üye

Mesaj gönderen 10.Köy »

Ben XE8 den seattle'a gecmistim. Berlin sürümünde @fesiharslan yorumlarindan anladigim kadariyla berlin sürümünde java kodlarini doğrudan okuyabiliyor diğer sürümler gibi clases.dex ' ten okumuyor o yüzden derlerken bulunamadı hatasi vermesi normal sanırım .

Benden çok ileri mobil geliştiriciler var, gerçekten bildiğim kadar yardım etmek istiyorum. Cihaziniza yuklenemesinin sebebi daha önce ayni programin yüklü olması olabilir kaldirmak gerekebilir, dogrudan derleme sonrası gonderiyorsaniz usb hata ayıklamayi tekrar pasif aktif etmeniz gerekebilir ki bir defa karşılaştım umarım basit bir sorundur belki bunlar çözüm olabilir. Zaman geçtikçe çözüm yolları aklıma geldikçe veya nette bulabilirsem buraya yazmaya çalışırım. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

10.Köy yazdı:Ben XE8 den seattle'a gecmistim. Berlin sürümünde @fesiharslan yorumlarindan anladigim kadariyla berlin sürümünde java kodlarini doğrudan okuyabiliyor diğer sürümler gibi clases.dex ' ten okumuyor o yüzden derlerken bulunamadı hatasi vermesi normal sanırım .

Benden çok ileri mobil geliştiriciler var, gerçekten bildiğim kadar yardım etmek istiyorum. Cihaziniza yuklenemesinin sebebi daha önce ayni programin yüklü olması olabilir kaldirmak gerekebilir, dogrudan derleme sonrası gonderiyorsaniz usb hata ayıklamayi tekrar pasif aktif etmeniz gerekebilir ki bir defa karşılaştım umarım basit bir sorundur belki bunlar çözüm olabilir. Zaman geçtikçe çözüm yolları aklıma geldikçe veya nette bulabilirsem buraya yazmaya çalışırım. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Merhabalar hocam uygulamayı silip tekrar yükleyip sdkları bastan yükleyeceğim bakalım bir değişiklik olacak mı yarın bir kaç test daha yapacağım inş. sorunu çözerim yardımlarınız için çok teşekkürler.
10.Köy
Üye

Mesaj gönderen 10.Köy »

Sdk lari silip tekrar yuklemenize bildiğim kadarıyla gerek yok. 4.3 ve 4.4 ikisi şimdilik benim çoğu zaman işimi gördü. Telefonunuzda ki apk yı silip tekrar kurmanız belki sorununuzu cozebilir.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

10.Köy yazdı:Sdk lari silip tekrar yuklemenize bildiğim kadarıyla gerek yok. 4.3 ve 4.4 ikisi şimdilik benim çoğu zaman işimi gördü. Telefonunuzda ki apk yı silip tekrar kurmanız belki sorununuzu cozebilir.
Hocam telefonda apk zaten kurulu değil zaten hiç kurulmuyor. Aynı zaman uygulamada da kod yok boş form bir adette buton ekledim ama dediğim gibi derliyor ama telefona attığım zaman uygulama yüklenemedi hatası veriyor. Bir kaç kere yeniden derledim ama olmadı yine aynı hatayı verdi ama en azından su çıkan hatayı yardımlarınızla önledik bu sorunu da çözeriz galiba :bravo:
10.Köy
Üye

Mesaj gönderen 10.Köy »

Telefonunuz Zenphone ise de yüklemiyordu intel işlemciye sahip olduğu için, telefonunuz zenphone veya intel işlemciye sahip ise yüklenmemesi telefon modelinizden de olabilir.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

10.Köy yazdı:Telefonunuz Zenphone ise de yüklemiyordu intel işlemciye sahip olduğu için, telefonunuz zenphone veya intel işlemciye sahip ise yüklenmemesi telefon modelinizden de olabilir.

Merhabalar

Hocam sorun çözülmüştür. Sorunun cihazla bir alakası yok zaten diğer sürümlerde denemelerde kullandığım cihazım. Hata bendeymiş delphiyi ve sdkları silip yeniden kurdum sdkları yükleyip sdk manager dan yeniden dosya yerlerini belirledim sorun kendiliğinden ortadan kalktı yardımlar için çok teşekkürler.
10.Köy
Üye

Re: Delphi 10.1 Berlin Derleme Hatası [Çözüldü]

Mesaj gönderen 10.Köy »

Merhabalar size de.Sevindim sizin adınıza, çalışmalarınızda başarılar.