Delphi android vakit kaybı mı?

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Dostk
Üye

Delphi android vakit kaybı mı?

Mesaj gönderen Dostk »

Herkese selam;

Berlin 10.1 kullanıyorum; İnanın xe7 den sonra keyfim tamam kaçtı, sürekli anlamsız ve zamansız hatalar alıyorum forumda da bir çok kişi benzer sorunlar yaşıyor.

Hata veren formu defalarca silip yeniden oluşturdum bir iki gün sorun çıkmıyor birden bire hata veriyor, hata veren formda kodlarla ilgili işlemde yapmamama rağmen, Konuda bilgisi olan arkadaşların yardımcı olursa sevinirim;

Saygılarımla

Hata:
[DCC Error] E2597 C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\PlatformSDKs\android-ndk-r9c\toolchains\arm-linux-androideabi-4.6\prebuilt\windows\bin\arm-linux-androideabi-ld.exe: C:\Users\Dostk\Desktop\Xyz SMS\Android\Debug\Grup.o:(__DATA,__data+0xe0): error: undefined reference to '__Login_init_record'

[DCC Fatal Error] F2588 Linker error code: 1 ($00000001)
mab88
Üye

Re: Delphi android vakit kaybı mı?

Mesaj gönderen mab88 »

Amannnn bırakıver hiç uğraşma bıktırdı hepimizi lanet şey en son java yazdım interfaceyle bağladım o safaya kadar geldim ama boş varsa yoksa native abeyyy
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen AliZairov »

İyi akşamlar. Hızlı bir şekilde uygulama yapmak mümkün ama performans sıkıntısı var birde her akla gelen olmuyor haliyle. Sizin hatanıza bakılırsa native derleme esnasında undefined reference to '__Login_init_record' Tanimlanmamis bir Login isimli bir değişkenden kaynaklanıyor. Bu sizin yoksa derleyici hatasıdır bilemiyorum. O isimde int türünde değişken ismi varsa ismini değiştirin bakınız yeni bir proje derleyip deneyiniz. Sorun yine veriyorsa NDK eksik ya ayarlarda bir ahata olmuş ola bilir.
Kullanıcı avatarı
kimimben
Üye

Mesaj gönderen kimimben »

@Dostk Taşıma su ile değirmen döndürmek gibi birşey olarak görüyorum.

Ayrıca IDE'nin problemleri ile uğraşmaktan, "hızlı uygulama geliştirme(RAD)" yapmaya zaman kalıyor mu merak ettim.

Android için kendi resmi programlama dili ve IDE'sini kullanmanın daha akıllıca bir seçim olacağını düşünüyorum.

Şahsen ben markete megabaytlar boyutunda,stabil çalışmayan bir uygulama yükleyip,kullanıcıların hunharca yorumlarına maruz kalmak istemem.
Kullanıcı avatarı
Serhat
Üye

Mesaj gönderen Serhat »

Açıkçası benimde çok fazla tereddüdüm var ufacık bir projenin çok fazla 10. mb gibi olması ve stabil olmaması gibi bir çok nedenden dolayı kafam karışık...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Ben bir kaç proje yaptım. Şimdilik memnunum. İhtiyaçlarımızı karşıladı.

Bir kaç ufak tefek sıkıntı var ama onlardan benden kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum. Araştırıp, koddaki sıkıntıyı düzeltmek ve bir kaç ilave yapmak gerekiyor.

Bence bir şans vermeye değer. Ancak ilk başlarda biraz öğrenme ve test süreci istiyor. Örneğin bir cihaz alıp, delphi'yle gelen tüm demoları derleyip kurun. Neler yapılmış, yapılabilir görün. Bu arada çıkan sorunları çözerken zaten olayın çoğu bitmiş olacak.

Kolay gelsin.
elixir_84
Üye

Mesaj gönderen elixir_84 »

Hata Hakkında;
Aynı hatayı ben XE8 De alıyordum. Çalıştırdığın kısa yolun sonuna " -rfoo" koydum. artık sorun yok
Örneğin : "D:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\16.0\bin\bds.exe" -pDelphi -rfoo
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

elixir_84 yazdı:Hata Hakkında;
Aynı hatayı ben XE8 De alıyordum. Çalıştırdığın kısa yolun sonuna " -rfoo" koydum. artık sorun yok
Örneğin : "D:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\16.0\bin\bds.exe" -pDelphi -rfoo
Merhaba;
Bahsetmiş olduğunuz Delphi IDE açılış parametresi registry'de yeni bir BDS (Embarcadero) çalışma bölümü oluşturur. Yani eski (BDS/18.0) registry bölümü yerine sizin belirtmiş olduğunuz yeni (BDS/foo) registry anahtar bölümü kullanılmaya başlanacaktır.
Sorunun asıl kaynağı registry olan bütün hatalarda, bu işlem bir çözüm olabilir.
Fakat şunu da unutmayın. IDE üzerine yaptığınız bütün tanımlamalar iptal edilmiş olur. Kurmuş olduğunuz tüm IDE eklentileri ve Component'leri yeniden kurmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca Library Path ve Browsing Path'de yeniden tanımlamalısınız.

Not: -r parametrelerinden sonra foo yazma zorunluluğunuz yoktur. Bunun yerine herhangi bir kelime de yazabilirsiniz. Örn; YeniIDE (C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\18.0\bin\bds.exe" -pDelphi -rYeniIDE)

İyi çalışmalar..