Rad Studio XE Mobil Tasarım Nasıl Yapılır?

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
İbrahim
Üye

Rad Studio XE Mobil Tasarım Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen İbrahim »

Selamün Aleyküm;
Rad Studio XE 10.1 Berlin C++ Builder/Delphi'de mobil tasarım nasıl yapılmalı? Yani ben Style kısmını Android, View kısmını Master seçip tasarım yapıyorum ama Android görünümde hizalama benim tasarladığım gibi olmuyor. Mesela butonun birini sola birini de sağa hizalamak istiyorum, bunu nasıl yapmalıyım? Teşekkürler!
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Re: Rad Studio XE Mobil Tasarım Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen brs »

Butonu sağa ve sola yaslamak için butonun properties den aligni left right gibi işlemler yaparak butonu bir tarafa yaslanır...
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
Öncelikle şunu belirteyim, Delphi 10.1 Berlin sürümünde FireUI Live Preview özelliği bu kapsamda işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Bu özellik Master formda yaptığınız tasarımın, tasarım anında Multi-Device Preview penceresinde eş-zamanlı olarak görünmesini sağlıyor.
En son fesiharslan tarafından 25 Nis 2016 10:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Nesnelerin, yerleştirmiş olduğunuz konumlarda sabit kalması, her cihaz çözünürlüğüne uygun olması ve kullanılabilirliği açısından son derece önem taşır.
Tabi bunun için Alignmrent, position, margin, padding ve layout stratejileri ve nesnelerin birbirlerine göre konumunu (iç içe yerleştirme, padding, margins) iyi bilmek gerekiyor.
Örnek vermek gerekirse;
3 adet button'un formun en üst kısmında sabit kalması ve aralarında sabit bir mesafenin olmasını isterseniz. Form üzerine 1 adet Layout nesnesi yerleştirmeli ve Align özelliğini MostTop seçmelisiniz. Daha sonra 3 butonu Structure penceresinden seçerek Layout'un içerisine yerleştirmelisiniz. Daha sonra button1 Align MostLeft. Button2 Right ve Button3 Center seçerek kendi içerisinde sabit yerleșmelerini sağlayabilir, butonların margins ve paging özellikleri ile de Layout ve birbirlerine göre mesafelerini zorlayarak sabitleyebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Arkadaşlar çoğu şeyden bahsetmişler. Ben ek olarak Listbox'ları panel gibi kullanıyorum. Transparan sitili olduğu için listbox iyi bir seçenek oluyor. Örneğin en üste bir şeyler yerleştireceksem, bir listbox koyup align özelliğin alTop yapıp, onun içine yerleştiriyorum. Align ve margin ile biraz test yapıp mantığını çözerseniz, her ekran çözünürlüğünde rahatça çalışırsınız.

Kolay gelsin.