Mapview Hataları

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
beklentili
Üye
İletişim:

Mapview Hataları

Mesaj gönderen beklentili »

Merhaba, bir projemdemde Delphi XE8 üzerinden android için mapview componentini kullanıyorum. Daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum. Component bazı hatalar veriyor, sağlıklı çalışmıyor. Şöyle ki, kodla eklediğim markerin clik olayında işaretlenen konuma tıklandığında yeni bir form açtırmak istiyorum lakin ya uygulama kapanıyor yada form açılıyor lakin form mapview nesnesinin altında kalıyor. Zannedersem mapview componentinin parent özelliğinde bir sorun var. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
Delphi Android'de mapview componentini kullanıp bu sorunu aşan arkaşlardan yardımı rica ediyorum. Saygılarımla
[/size]http://www.componentler.com | Türkçe component sitesi
sheshman
Üye
İletişim:

Re: Mapview Hataları

Mesaj gönderen sheshman »

uygulamanın kapanma hatasına bir şey diyemem onu çözmek için Catlog ile log alıp paylaşman gerekli ki tam hatayı görebilelim, ancak formun altta kalması olayını ;

Kod: Tümünü seç

Screen.ActiveForm:=Formunun_Adı;
şeklinde çözebilirsin.
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
beklentili
Üye
İletişim:

Hocam ilginiz için teşekkürler . Önerinizi denedim lakin netice alamadım. Hatanın neden kaynaklandığını bulmak için hata aldığım yere hata yakalama kodları yazdım ama onlarda çalışmıyor. Onlar çalışmadan uygulama kapanıyor. Mapview nesnesinde yaşadığım sorunu tms firmasının mapview nesnesinde de yaşıyorum.
Aslında hatanın temelinde benim anladığım kadarıyla mantık olarak mapview nesnesinin parent olayının sağlıklı yapılmamış olması yatıyor.
Şöyle ki, uygulamada 3 adet form olsun. 1. form ana form, 2. form harita formu, 3. form konum bilgisi formu. Uygulama senaryosu şu şekilde; ana form aracılığıyla harita formu açılır, harita formu açılır açılmaz show olayı ile o anki konum haritada işaretlenir (marker eklenir). işaretlenen konum üzerine tıklandığında mapview nesnesinin markerclik olayı çalışır ve 3. form açılır.(Marker'e tıklandığında mapview tıklanan yeri ortalamak için yükleme işlemi yaptığı için timer nesnesi ile bunun bitmesini bekliyorum ve bitince 3. formu açtırıyorum.) Sorunda burada 3. form açılıyor ama mapview bu formun üstünde kalıyor. Buradaki ayrıntı şu, mapviewin bulunduğu 2. form değilde sadece mapview nesnesinin gözüküyor olmasıdır. Bu sorunu aşmak için 3. formu açtığımda mapview nesnesinin visible'sini false, 3. form kapatıldığında ise true yapıyorum ancak bu durumda da mapview nesnesi sıfırlanıyor ve üzerndeki tüm markerler gidiyor.

İşin ilginç yanı ise ana form ile mapviewin olduğu formu açıp , mapview'e hiçbir işlem yaptırmadan tekrar formu kapatmak istediğimizde aynı sorunla karşılaşıyoruz.

Özetle mapview nesnesi bir dialog nesnesi gibi yapılmış gibi. Nerede olursa olsun bir kere gözüktüğünde tüm formların üstüne çıkıyor.

Umarım bir neticeye ulaşırım. Tek dileğim compenentin değilde benim hatalı olduğumdur. :)
sheshman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sheshman »

Catlog uygulaması Delphi içerisinde kullanabileceğin tüm hata ayıklama komutlarından daha etkindir, Catlog sistemin veya bir uygulamanın yayınladığı tüm Debug,Idle,Trigger ve Error mesajlarını yakalayabilir, bu mesajlar direkt olarak android.debug.deamon nesnesine iletildiği için Delphi içerisinde kullandığın hata ayıklama yöntemleri ile zaten yakalaman mümkün değil. Günlerce uğraştığım bir sorunu Catlog sayesinde sorunu görüp çözebilmiştim, sana tavsiyem ücretsiz olan o uygulamayı cihaza kur, Catlog'u çalıştır ve Debug veya Error moduna al, ardından uygulamanı çalıştır,uygulamanın yakaladığı hata mesajları gerçekten işe yarayabiliyor, en azından sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını kesin olarak görebilirsin.
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
beklentili
Üye
İletişim:

Hocam öneri için teşekkürler. Hemen deneyeceğim.