Unidac - MsSQL - Stored Procedure - RPC name is invalid Hatası ve Çözümü

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
sheshman
Üye
İletişim:

Unidac - MsSQL - Stored Procedure - RPC name is invalid Hatası ve Çözümü

Mesaj gönderen sheshman »

Merhaba,

Tüm gün boyunca zamanımı alıp müthiş bir baş ağrısı yaratan bir sorunu ve çözümünü ileride ihtiyacı olabilecek arkadaşlar için paylaşayım dedim :)

Android ile Unidac kullanarak MsSQL bağlantısı yaptığınızda standart SQL komutlarını çalıştırmakta sorun yaşamıyorsunuz, ancak konu Stored Procedure olunca sıkıntılar başlıyor, Unidac componentini windows altında çalıştırdığınızda stored procedure çağırmak için;

Kod: Tümünü seç

sorgu.Close;
sorgu.SQL.Clear;
sorgu.SQL.Add('exec MyDatabase.dbo.Musteriler');
sorgu.Open;
kodunu kullanmanız yeterli, ancak aynı yöntemi Android için kullandığınızda RPC name is invalid şeklinde anlamsız bir hata döndürüyor, RPC hatası MsSQL Server 2008 R2'nin standart bir bug'ı normal şartlarda SP1 yüklediğinizde düzeliyor ancak SP1 yüklediğinizde bu defa da Unidac yordamlarında sorun yaşamaya başlıyorsunuz, Unidac'den aldığım destek sonucunda sorun şu şekilde çözüldü, kodunuzu aşağıdaki şekilde düzenliyorsunuz;

Kod: Tümünü seç

sorgu.Close;
sorgu.SQL.Clear;
sorgu.SQL.Add('execute MyDatabase.dbo.Musteriler');
sorgu.Execute;
ve sorun ortadan kalkıyor :)
En son sheshman tarafından 15 Ara 2015 06:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
tosturan
Üye

Re: Unidac - MsSQL - Stored Procedure - RPC name is invalid Hatası ve Çözümü

Mesaj gönderen tosturan »

unidac ile mysql e bağlanabiliyor musun ? ben basit bir raporlama ekranı hazırlıcaktım unidac ile design time da bağlanıyorum fakat device üzerinde çalıştığında bağlanmıyor.
sheshman
Üye
İletişim:

Re: Unidac - MsSQL - Stored Procedure - RPC name is invalid Hatası ve Çözümü

Mesaj gönderen sheshman »

Unidac ile neredeyse tüm veritabanlarına bağlanabiliyorsun, Android ve IOS üzerinde MySQL,MsSQL ve SQLITE ile aktif olarak kullanıyorum sorunsuz bağlanıyor.
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.