String Grid Repaint Problemi[ÇÖZÜLDÜ]

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
sheshman
Üye
İletişim:

String Grid Repaint Problemi[ÇÖZÜLDÜ]

Mesaj gönderen sheshman »

Merhaba,

Android uygulamam içerisinde stringgrid veya Barış'ın hazırladığı component olan GridHelper'ı kullanıyorum, Grid'in sütunlarını ekrana tam sığacak şekilde aşağıdaki kodla yeniden boyutlandırıyorum;

Kod: Tümünü seç

var i:integer;
begin
Stringgrid1.ShowScrollBars:=True;
for i := 0 to Stringgrid1.ColumnCount -1 do
  begin
     Stringgrid1.Columns[i].Width:=(Stringgrid1.Width/Stringgrid1.ColumnCount)-2;
  end;
Stringgrid1.ShowScrollBars:=False;
ancak sütunlara ver yüklediğimde sütun başlıkları herhangi bir hücreye tıklayana kadar refresh olmuyor, yani sütun genişlikleri değişiyor ancak sütun başlıkları(Header) genişlemeden önceki pozisyonlarında kalıyor, herhangi bir hücreye tıkladığınızda sütuna göre hizalanıyor. Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi;
Resim

Resim

boyutlandırma işleminden sonra repaint,InvalidateContentSize,focus,update gibi komutları denedim ancak sonuç değişmedi.

Çözümü veya fikri olan arkadaşlar :)
En son sheshman tarafından 12 Kas 2015 10:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: String Grid Repaint Problemi

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba.

- Doldurma işlemi tamamlandığında veya doldurma sırasında belirli periyotlarda OnSelectCell veya OnClick eventlerini çalıştırarak kendin tetiklemeyi bir dene istersen.

Hazır bileşenler konusunda sıcak değilim ama arada Barış var onun için olmadı bu bir bug ise Barış'a yaz düzeltme yayınlar. :D
Resim
Resim ....Resim
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Bu tarz işlemleri yapmadan önce BeginUpdate metodunu kullanabilirsiniz. Hedef platform Windows olsa idi; LockWindowUpdate, RedrawWindow yada WM_SETREDRAW'a bakın derdim.
sheshman
Üye
İletişim:

mrmarman yazdı:Merhaba.

- Doldurma işlemi tamamlandığında veya doldurma sırasında belirli periyotlarda OnSelectCell veya OnClick eventlerini çalıştırarak kendin tetiklemeyi bir dene istersen.

Hazır bileşenler konusunda sıcak değilim ama arada Barış var onun için olmadı bu bir bug ise Barış'a yaz düzeltme yayınlar. :D
ben de hazır component konusunda çok istekli değilim ama henüz android için düzgün bir grid yok, TMS'nin gridi tam bir baş belası,devexpress mobile girmek istemiyoruz diyor,durum böyle olunca mecburen stringgrid :) Diğer yandan hem barışın componenti hem de stringgrid aynı sorunu yapıyor, sorun sadece ikisinden birisinde olsa component sorunlu diyebilirdim ama ikisi de birebir aynı sorunu yapıyor, zaten barışın componenti de stringgrid'in daha kolay renklendirileni :D
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
sheshman
Üye
İletişim:

thelvaci yazdı:Bu tarz işlemleri yapmadan önce BeginUpdate metodunu kullanabilirsiniz. Hedef platform Windows olsa idi; LockWindowUpdate, RedrawWindow yada WM_SETREDRAW'a bakın derdim.
Windows ortamında da aynı sorun var ancak, scrollbars seçeneğini enable-disable yaptığınızda sorun çözülüyor, muhtemelen gridin refresh edilmesi gereken bir durum var ama bakalım uğraşıyorum üzerinde :)
sheshman
Üye
İletişim:

olay tamamen "BeginUpdate" ve "EndUpdate" ile alakalı, bu komutları kullanmadığınız sürece string grid veya barışın componenti olan GridHelper Header olayında saçmalıyor.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

sheshman yazdı:olay tamamen "BeginUpdate" ve "EndUpdate" ile alakalı, bu komutları kullanmadığınız sürece string grid veya barışın componenti olan GridHelper Header olayında saçmalıyor.
Keşke size mesaj attığım zaman denemiş olsa idiniz, 6 gün kaybetmezdiniz ;)
sheshman
Üye
İletişim:

thelvaci yazdı:
sheshman yazdı:olay tamamen "BeginUpdate" ve "EndUpdate" ile alakalı, bu komutları kullanmadığınız sürece string grid veya barışın componenti olan GridHelper Header olayında saçmalıyor.
denemeyi ben o gün yapıp uygulamayı derleyip teslim ettim, sadece çok yoğun olduğum için foruma yazmam zaman aldı ;)
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

sheshman yazdı:
thelvaci yazdı:
denemeyi ben o gün yapıp uygulamayı derleyip teslim ettim, sadece çok yoğun olduğum için foruma yazmam zaman aldı ;)
İyi o zaman; zaman kaybetmemenize sevindim ;)