Delphi 10 Seattle - Android 5.X[Çözüldü]

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Delphi 10 Seattle - Android 5.X

Mesaj gönderen mrmarman »

Yukarıda ekran görüntüsü yolladığım 5.1.1 ile hem dikey hem de yatay olarak çalıştı.
Resim
Resim ....Resim
sheshman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sheshman »

mrmarman yazdı:Yukarıda ekran görüntüsü yolladığım 5.1.1 ile hem dikey hem de yatay olarak çalıştı.
Teşekkürler, o zaman %99 ihtimal sorun benim kullandığım ROm ile alakalı, orjinal ROM'u indirip kurayım :)
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Resmini ve Linkini gönderdiğim APK da çalışmadı mı ?
Resim
Resim ....Resim
sheshman
Üye
İletişim:

mrmarman yazdı:Resmini ve Linkini gönderdiğim APK da çalışmadı mı ?
Sizin uygulamanız çalışıyor ancak ben bu arada ROM değiştirdim, yeni yüklediğim ROM'da denedim.Güncellemeleri yükledikten sonra Delphi içerisinden yeniden proje derlemeyi deneyeceğim.

Bu arada SDK ayarlarımın ekran görüntüsü ekteki gibi, sanırım her şey olması gerektiği gibi.
Dosya ekleri
SDK.png
SDK.png (2.39 KiB) 2926 kere görüntülendi
And shepherds we shall be, For Thee, my Lord, for Thee. Power hath descended forth from Thy hand, That our feet may swiftly carry out Thy command. So we shall flow a river forth to Thee
And teeming with souls shall it ever be. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Bu arada bir Google Taraması yaptım. "Apps written in Delphi not working" şeklinde bir ticket açılmış. İçeriğini göremiyorum yetkim yok ama sen atmadıysan başkalarının da Venom ROM ile ilgili benzer sorunu var. :roll:

SDK içeriği resmi forumda küçük görünüyor algılayamayacağım kadar küçük ama güncelini zaten kurmuşsundur. Sondan başa doğru ben sadece 6.0 ve 5.1.1 için API23 ve API22'yi kurdum sadece

Resim
En son mrmarman tarafından 20 Eki 2015 04:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
sheshman
Üye
İletişim:

mrmarman yazdı:Bu arada bir Google Taraması yaptım. "Apps written in Delphi not working" şeklinde bir ticket açılmış. İçeriğini göremiyorum yetkim yok ama sen atmadıysan başkalarının da Venom ROM ile ilgili benzer sorunu var. :roll:
O ticket bana ait değil ama bunu bulmak çok iyi oldu :) Şimdi Alex'i daha çok sıkıştırabilirim :)
sheshman
Üye
İletişim:

mrmarman yazdı:Bu arada bir Google Taraması yaptım. "Apps written in Delphi not working" şeklinde bir ticket açılmış. İçeriğini göremiyorum yetkim yok ama sen atmadıysan başkalarının da Venom ROM ile ilgili benzer sorunu var. :roll:

SDK içeriği resmi forumda küçük görünüyor algılayamayacağım kadar küçük ama güncelini zaten kurmuşsundur. Sondan başa doğru ben sadece 6.0 ve 5.1.1 için API23 ve API22'yi kurdum sadece

Resim
mrmarman hocam çok başını ağrıttım teşekkürler :) Venom yerine "Android_Revolution_HD-One_M9_12.0_e18da5" ROM'unu kurdum, uygulamayı dikey ve yatay ekranda bir kaç kere denedim sorunsuz çalışıyor, Revolution methini çok duyduğum ama hiç kullanmadığım bir ROM'du ve daha önce hiç kullanmadığım için şu an yığınla güncelleme indiriyor :) Sanıyorum(ve umuyorum) güncellemeler delphi uygulamalarını etkilemeyecektir. Güncellemelerden sonra bir sorun ile karşılaşırsam yeniden haberdar ederim, tekrar çok teşekkürler.
Beybut
Üye

Mesaj gönderen Beybut »

mrmarman yazdı: 20 Eki 2015 02:25 Evet sonuç bildiriyorum.

- XE7'de yazığım bir proje buldum.
- XE10 ile derledim. Ekranda çalışıyorken ekranı çevirince EVET bahsettiğin sorun oldu ve program sonlandı.

- Sonra projeni klasöründeki dosyaların isimlerini sırasıyla değiştirerek hangi dosyanın bu sorunu yarattığına karar verdim.
- Cevap veriyorum sadece ve sadece AndroidManifest.template.xml isimli dosyanın adını değiştirip erişilmesine mani olduğumda sorun çözüldü. Yeni dosya kendiliğinden oluşturuluyor çünkü.
Dosya varsa eskisi kullanılıyor.

Sonra da XML içerisindeki hangi parametre sorun çıkartıyor sorunsalına odaklandım. O da kendini zaten bağıra bağıra gösteriyormuş :D ( screenSize )
Sorun: XE7'deki XML içerisindeki aşağıdaki satırın

Kod: Tümünü seç

android:configChanges="orientation|keyboardHidden"
XE10 için şu şekilde değiştirilmesi de yeterli oldu.

Kod: Tümünü seç

android:configChanges="orientation|keyboard|keyboardHidden|screenSize"
Dilersen önce böyle sadece bu satırı değiştirip projeyi ondan sonra yükle ve derleyerek dene.

Sonucu da bildir lütfen.
Merhaba hocam,

Ben bunu değiştiremiyorum. Çünkü her derlemede Andoridmanifest.xml tekrar oluşturuluyor. Bu nedenle değişikliklerim boşa gidiyor. AndroidManifest.template.xml diye bir dosya da yok.
cmkare
Üye

Re: Delphi 10 Seattle - Android 5.X[Çözüldü]

Mesaj gönderen cmkare »

XE7 için hotfix : http://altd.embarcadero.com/download/ra ... 010715.zip
bu hotfix'i kurduğunuzda XE7de Anroid 5 için uygulama sorunsuz çalışacaktır.
Sadece XE7 sürümünde bu sorun var sanırım. XE Üst versiyonlarda her android sürümünde çalışıyor.