Sqlite + Listviewde kesirli sayılar problemi

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
TRSoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Sqlite + Listviewde kesirli sayılar problemi

Mesaj gönderen TRSoft »

Arkadaşlar merheba,
Xe7 ile birlikte hadi şu mobil uygulamalara bir el atalım dedik. Ancak ilk denememde biraz zorlanıyorum açıkcası.

Sqlite veritabanımda numeric olan bir alanı listview üzerinde göstermek istediğimde "BCD overflow" taşma hatası veriyor. Ancak alanın değeri kesirli olmaz ise sıkıntı yok. Alanın tipini değiştirerek veya Displayformatını oynarayak denemelerimde başarılı olamadım.

Eminim basit bişey gözümden kaçıyor ama hayırlısı bakalım.
İlimle geçen bir gece,
ibadetle geçen bin geceden hayırlıdır.
HZ. MUHAMMED (S.A.)
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Sqlite + Listviewde kesirli sayılar problemi

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba.

Numeric alanı gösterirken kullandığınız kod parçası nasıldır bilemiyorum ama değeri numeric olarak değil de String olarak çekerseniz soruna daha yakından bakma imkanınız olur.

Bu hata database tarafından mı yoksa delphi tarafından mı geliyor anlamak için böyle bir deneyin. Bence Database tarafından geliyordur, çünkü AsInteger vb. son ekler database tarafından dönüşüm yapmaya zorlayan ifadelerdir. Ya veritabanı içinden sonuçları daha select aşamasındayken CAST edecek ve dilediğiniz bir field formatına dönüşütüreceksiniz, ya da string olarak çekip bunu Delphi yakasında yapacaksınız. Bu ikisi sağlıklı yollardır. :idea:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
TRSoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Sqlite + Listviewde kesirli sayılar problemi

Mesaj gönderen TRSoft »

Hocam sağolasın...

Veri girişinide uygulama üzerinden yapıyorum, SQlite Studio ile tabloya baktığımda girdiğim kesirli sayılar tabloda sorunsuz.

BindSourceDB ile direkt link vererek listviewe veri çekiyorum. BindingsList veritabanından çekerken numeric alanı string olarak çekmeye çalışıyor.. Bindinglist (TOutputConverters) ile ilgili olabilirmi bilemiyorum. Bağlantı için Firedac bileşenlerini kullanıyorum..

Birde alanı dediğiniz gibi CAST string olarak dönüştererek denediğimde sorunsuz çalışıyor.. Teşekkürler
İlimle geçen bir gece,
ibadetle geçen bin geceden hayırlıdır.
HZ. MUHAMMED (S.A.)