Location Sensor-Konum GPS mi, Mobil İnternet mi, adsl mi

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
nehirnehir
Üye

Location Sensor-Konum GPS mi, Mobil İnternet mi, adsl mi

Mesaj gönderen nehirnehir »

Merhaba.
Halen delphi programını çözebilmek için denemeler yapıyorum.
Locationsensor kullandığımda konum bilgileri otomatik algılanıyor. Mobil interneti açıyorum gsm den alıyor, adsl ye bağlanıyorum ordan alıyor, GPS açıkken ordan da alıyor.
Ama doğrulukları aynı değil.
En doğru bilgi GPS den geliyor. Sonra da sabit ADSL modem en doğru bilgiyi gösteriyor. En farklı bilgilerde mobil internetten geliyor. (Konumu değil, baz istasyonlarını gösteriyor)

Ben bir filitre yapmak istiyorum. Gelen konumları zamanlarına göre sorgulayarak, uzaklık hesaplarıyla doğruya en yakını bulmak istiyorum. Konum değiştiğinde, bunun GPS mi, mobil internet mi, adsl mi olduğunu nasıl anlayabilirim.

LocationSensor1.sensor.sensortype diye bir şey var. Ama nasıl kullanılacağını anlamadım.

Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim....
nehirnehir
Üye

Re: Location Sensor-Konum GPS mi, Mobil İnternet mi, adsl mi

Teknik destek eksikliği ve çok fazla hata çıkarması nedeniyle delphiden uzaklaşmıştım epeydir. Belki bir çok şey düzelmiştir diye tekrar inceliyorum. Burada sorduğum sorunun çözümünü halen bulamadım.
Diğer uygulamalarda tek satırla ulaşabildiğimiz bir bilgiye delphide ulaşamıyor olmamız, ya da nasıl ulaşılabileceğini bulamıyor olmamız sorunların halen devam etttiğinin bir göstergesi galiba....
mfidan
Üye

Mesaj gönderen mfidan »

Ben de bu tip denemeler yapıyorum.
GPS ( location sensor ) sensörünün hassasiyeti o anda bağlandığı uydu sayısı ile alakalı
2 uydu := x,y
3. uydu := +z
4 ve sonrası := + hassasiyet
diğerleri ADSL ( eğer adres bilgileri işlenmişse sadece adsl çevresinde iken net bilgi olabilir )
Mobil internet ise size sadece mobil cihazınızın anteni ile baz istasyon arasında bir yol verebilir. Bataryanın durumuna göre anten gücünden mesafe hesabı yaklaşık olarak da yapılabilir. ( Mobil "data rooming" ile 2 ve 3 baz istasyonu ile kestirme ile nokta tespiti mümkün ama bunu Delphi'nin olanakları ile kullanabilmek mümkün mü bilmiyorum ayrıca izinlere ihtiyaç duyabilir.) Arama ve Kurtarma işlerinde sık sık başvurlur ama Servis sağlayıcılardan destek almadan imkansız.

Sonuç olarak;
Eğer Uydu firmasına aylık ciddi bir bedel ödemez iseniz, (görünen ) en iyi şartlarda 3m hassasiyetin altına inemezsiniz bana göre reel bu 10 civarı. Arazide çalışacak bir program için oldukça yeterli ama sınırlı bir alanda çalışması için bir program düşünüyorsanız ( extra hardware ile yer istasyonları kurmanız gerekir. )
nehirnehir
Üye

Hassasiyet benim için yeterli. Benim tek istediğim OnLocationChange eventi içinde, bildirilen yeni konumun kaynağını bulmak.
Yani bu konum GPS den mi geliyor, WIFI den mi, yoksa mobil hat üzerinden mi?