Html5 Builder

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
nehirnehir
Üye

Html5 Builder

Mesaj gönderen nehirnehir »

Merhaba.
Html5 Builder ile yeni program yazmaya başladım. Bir kaç sorum olacak.
1) Google aratmalarında bir kaç sayfa dışında kaynak bulamıyorum. Html5 Builder ile ilgili kaynak öneriniz olabilir mi? (kendi sitesi dışında. Çünkü metotlar ve özellikler dışında örnek yer almıyor)

2) Nesnelerin özelliklerine Javascript üzerinden nasıl erişebilirim? Örneğin bir MPanel ekliyorum. Javascript eventlerinden "Active Layer" değerini değiştiremiyorum. Bu erişim için illaki PHP kodu mu yazmam gerekiyor? Bu durumda çok basit işlemlerde dahi sunucuya gidilmesi mantıklı mıdır? Ya da client uygulamalarda nasıl olacak bu erişimler?

3) Nesneleri daha etkin bir şekilde kullanabilmenin bir yolu var mıdır? Örneğin bir MList ekliyorum. Veritabanından kayıtları bu MList içine çağırıyorum. Ama bu kayıtların başına Checkbox ekleyemiyorum. Bunun bir çözümü var mıdır? Yani JqueryMobile de yapılmış her şey Html5 Builder da yapılabilir mi?

4) Son sorum. Çalışma anında ekrana nesneler ekleyebilir miyim? Yani kod bölümünde, bir butonun click eventine kodlar yazarak ekrana textboxlar, labeller gibi nesneler ekleyebilir miyim?

Belki bir çoğunuz için basittir bu sorular. Ama kaynak bulamadığım için sormak zorunda kaldım. Teşekkürler...
gaus
Üye
İletişim:

Re: Html5 Builder

Mesaj gönderen gaus »

HTML5 Builder ile mobil uygulamalar geliştirmek çok zor.
Fakat tam olarka kafanızda nasıl birşey var neler yapmak istiyorsunuz?
nehirnehir
Üye

Aslında PHP ve javascript bildiğim için biraz kolayıma geldi. Ama yukarıda sorduğum gibi, çok basit şeyleri yapamadım. Html5 Builder da client uygulama yaratıyorum ama Panelin "Active Layer" özelliğine kod kısmından ulaşamıyorum.

Host üzerindeki MYSQL'e bağlanıp data çeken ve değiştiren bir uygulama olacak. Yukarıdaki client örneğini olay anlaşılsın diye verdim. Server uygulama yazıyorum.
gaus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gaus »

Direk firemonkeye geçin derim istediğiniz herşeye ulaşabilirsiniz.Mobil değil site yapmak istiyorum da derseniz size unigui componenti var onu tavsye ederim
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Sublime-text ve browser web uygulaması geliştirmek için yeterli. Htmlbuilder, Dreamweaver kullanan uzman geliştirici bulmanız biraz zor. Kaynak bulmanız için ilk önce bunları kullanan bir topluluğun oluşması lazım. Hem kendinizi geliştirme açısından text arayüzden çalışmak lazım. Size lazım olanlar Sublime-text,mySQL yönetim aracı,jQuery veya başka bir kütüphane. Mobil için uygulama geliştirmek için jQuery mobile ile birlikte birkaç framework var. İnceleyip kendiniz seçiminizi yapabilirsiniz. Bunların yanında bootstrap gibi bugün her sitede görmeye başladığımız bir framework var. İncelemeni ve kullanmanı tavsiye ederim. Bu imkanlar varken IDE'lere para vermek web geliştiricisinin tercihi olamaz. Zaten bu yüzden daha önce çıkardıkları radPHP gibi buda başarısız olacak gibi.
nehirnehir
Üye

Cevaplarınız için teşekkürler...
nehirnehir
Üye

Ben halen bir taraftan Html5 Builder ile uğraşmaya devam ediyorum.
Günlerdir çözemediğim problem halen devam ediyor.
Server mobil sayfasına eklediğim bir MPanel var. Bunun activelayer özelliğini JAVASCRİPT içerisinden nasıl değiştirebilirim? Php içinden değişiyor ama çok basit bir işlem için server üzerindeki php dosyasını çağırmasını istemiyorum.
Javascript üzerinde bunu nasıl yapabilirim?