Android Control

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
yusuf
Üye

Android Control

Mesaj gönderen yusuf »

Merhaba arkadaşlar Haber7 Mobil uygulamasında olduğu gibi Listbox tan haber başlığını seçtiğimizde haberin detayına gidiyoruz bu detayda hem text hemde resim birlikte gelmekte acaba hangi control yada companenti kullanmışlar bende böyle birşey yapmak istiyorum hangi companenti kullanmamı tavsiye edersiniz bilgisi olan arkadaş varmı yardım ederseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Android Control

Mesaj gönderen mrmarman »

Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen barisatalay »

Bi ekran görüntüsü falan atsanız uygulama yüklü olmayanlar için.
mehmetantalya
Üye

Mesaj gönderen mehmetantalya »

Muammer Bey, sizin örnekte title ve author var bunlar alt alta iki satır seklinde. Bunlardan title sola yanasık author saga yanasik sekilde tek satırda nasıl gösterebiiriz acaba?
Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

mehmetantalya yazdı:Muammer Bey, sizin örnekte title ve author var bunlar alt alta iki satır seklinde. Bunlardan title sola yanasık author saga yanasik sekilde tek satırda nasıl gösterebiiriz acaba?
Teşekkürler.
ObjectOlustur Nesnesini incelerseniz X ve Y koordinatlarını ayarlayarak bu istediğinizi elde edebilirsiniz.
mehmetantalya
Üye

Mesaj gönderen mehmetantalya »

Merhabalar,
x,y koordinatlarını elle verdigim taktirde tablet veya telefonun boyutları degistiginde sıkıntı cikarmaz mı?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Sen bir dene.. Baktın sıkıntı çıktı o zaman buradan kod örnekleriyle birlikte sorarsın. :idea:
Resim
Resim ....Resim
yusuf
Üye

Mesaj gönderen yusuf »

Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

https://docs.google.com/file/d/0B5mw3Ek ... VkcWM/edit

Muharrem hocanın konusu ile buradakinden daha güzelini bile yapabilirsiniz bence
yusuf
Üye

Mesaj gönderen yusuf »

barisatalay Hocam sanırım Yanlış Anlattım ben rss den veri çekmek istemiyorum benim haber isminde bir veritabanım var bu veritabanında haber başlığı,Haber detayı,Haber Fotoğrafı ben haber başlığını Listbox ta listeliyorum ben haber başlığına tıkladığımda Haberin detayı ve fotoğrafını diğer tabda göstermek istiyorum

https://docs.google.com/file/d/0B5mw3Ek ... edit?pli=1 bu resimdeki gibi Detay ekranını hangi companent veya control ile yapabilirim yada bu resimde ne kullanmışlar
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

bu güne kadar tlistviewden başka list kullanmadım androidde.
Aşağıdaki kod yardımı ile tıkladığın itemdeki objenin adının biliyorsan text değerini alabilirsin.

Hocanın attığı linkteki yapıyı tam olarak anlayamadıysan öğlene doğru bloğumda Android üzerinde yapılmış ve birçok konuya değindiğim bir projeyi paylaşıcam öğrenmeye çalışanlara kaynak olması açısından.

Kod: Tümünü seç

//ListView1ItemClick EVENTİ
var
  A: String;
begin
  A := (AItem.Objects.FindObject('Data4') as TListItemText).Text;
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

viewtopic.php?f=36&t=32732

Bahsettiğim projedir.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- HTML5 konusunu inceleyin.

- Bunun telefon boyutlarında küçültülmüş bir WEB sitesi olduğunu değerlendirin.

- Forma koyacağınız bir WebBrowser üzerindeki işlemleri WEB site hareketleri olarak tasarlayarak bahsettiğiniz işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak için Delphi'den çok bir HTML yapısı ve AJAX hareketlerini kurmanız lazım gerekecektir. Bu da; aynı linki/yapıyı standart bir web browser olan Chrome, Firefox vb. ile de çağırdığında aynı fonksiyonları ve sayfa yapısını görebileceğiniz anlamına geliyor. bkz. http://m.haber7.com/ linki

-Göreceğin gibi delphi ile alakası yok. İşlem tamamen HTML üzerinden yürür.
- Delphi sadece formun görüntülendiği, bildirimlerin yönetildiği platform olacak, haber içeriği, fotoğraflar ile tasarım ise HTML üzerinden gerçekleşecek.
- Özetle istediğin işlem tam olarak budur.

- Bahsettiğimiz yapı ise içeriğe tümüyle müdahale üzerine kurulu.
- Yani sayfa tasarımını delphi kaynak kod üzerinde veriyorsunuz.
- Avantajı nedir / dezavantajı nedir ayrıca tartışılabilir. Ancak avantajlarından bahsetmek istersek;

(1) Görsel olmayan bir yapıyı görsel hale getirmek
(2) Bağımsız farklı web sitelerinin eğer RSS şeklinde veri altyapısı yoksa, gerçek site içeriğini PARSE ederek kendi istediğimiz biçimde yayınlama özgürlüğü
(3) Bağımsız birden fazla sayıda web site içeriğini tek bir yapıda bir araya getirebilmek.
(4) Kişiye özel farklı sayfa tasarımlarını mobil cihaz marka, model, ekran büyüklüğüne göre çeşitlilik sunabilmek.
(5) Mobil cihaz eğer bir telefon ise kullanmak üzere gerektiğinde ve müsaade alındığında navigasyon sistemine, SMS altyapısına dahi ulaşabilmek.
vs.vs.

Bunların bir kısmını HTML ile de yapabilirsin ama bunun için bir hosting altyapısına ihtiyacın olacaktır. Delphi ayağında tümüyle özgürsün. Anlatılmak istenen budur. :idea:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
RADCoder
Üye

Mesaj gönderen RADCoder »

Merhabalar, Hazırlamış olduğunuz veri tabanı için APİs oluşturmanız yada bir Veb yazılımcıya Böyle bir APİ yazdırmanız gerekiyor.. Bu işlemin doğrultusunda size verilecek APİ linklerini kullanarak JSON yada XML olarak veri tabanı içindeki bilgileri size döndürür. Bu işlemleri GET metodu kullanarak Response içeriğini ala bilir sonra PARSE yaparak bilgiyi görüntüleye bilirsiniz. Bu uygulama gibi mesela https://play.google.com/store/apps/deta ... m_Mekan_az

Kolay gelsin..
yusuf
Üye

Mesaj gönderen yusuf »

Merhaba Arkadaşlar Sorunuma şöyle bir çözüm buldum windows ta çok iyi çalışıyor. fakat Android cihaza attığımda Resimler gözükmüyor sebebini bilen varmı acaba.

Kod: Tümünü seç

var
  Tablo :String;
  c: Char;
  i,p: Integer;
  ListBoxItem : TListBoxItem;
  LItem: TListViewItem;
  BF: TBlobField;
  BS: TStream;
  BM: TBitmap;
begin
 try
 DataModule1.AltMenuQry.SQL.Text := 'Select * From AltMenu where AltMenuAdi=:menu';
 DataModule1.AltMenuQry.ParamByName('menu').AsString := AnaMenuListBox.Selected.ItemData.Text;
 DataModule1.AltMenuQry.Open;

Tablo := 'Select * from '+ DataModule1.AltMenuQryTabloAdi.AsString;
 TabloSec(Tablo);
//----------------- ListBoxTemizle ---------------------
 ListViewAltMenu.BeginUpdate;
p := ListViewAltMenu.Items.Count;
while p <> 0 do begin
  ListViewAltMenu.Items.Delete(p-1);
  p := p - 1;
end;
  ListViewAltMenu.endUpdate;
//----------------- ListBoxDoldurma ---------------------
     ListViewAltMenu.BeginUpdate;
     for I := 1 to DataModule1.MenuGrubuListelemeQry.RecordCount do
  begin
    BF  :=  DataModule1.MenuGrubuListelemeQry.FieldByName('Foto') as TBlobField;
    BS  :=  DataModule1.MenuGrubuListelemeQry.CreateBlobStream(BF, bmRead);
    BM := TBitmap.Create;
    BM.LoadFromStream(BS);

LItem := ListViewAltMenu.Items.Add;

LItem.Text := DataModule1.MenuGrubuListelemeQry.FieldByName('MenuAdi').AsString; //Format('Text %d', [I]);
   // Update data managed by custom appearance
    LItem.Data[TRatingsListItemAppearanceNames.Text2Name] := DataModule1.MenuGrubuListelemeQry.FieldByName('Detay').AsString;

LItem.Data[TRatingsListItemAppearanceNames.RatingsImageName] := I mod 6;  

LItem.BitmapRef :=    BM ;            //ImageRAD.Bitmap;
    DataModule1.MenuGrubuListelemeQry.Next;

end;
    ListViewAltMenu.EndUpdate;
    TabControlAnaMenu.ActiveTab   := TabItemHizmetler;
   TabControlHizmetler.ActiveTab := TabItemHizmetListe;
   SwipeLeft;
  except
  ShowMessage('Tabloya ulaşılamıyor');

end;