HTML5 ile mobil programlama?

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

HTML5 ile mobil programlama?

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Bazı mobil uygulamaları incelerken HTML 5 ile yapıldığından bahsediyorlar. HTML 5 tek başına veritabanı içeren mobil uygulama için yeterli mi?

Örneğin bir parametre alacak ve bu parametre ile gidip veritabanında bir SQL çalıştırıp, sonucu listeleyecek bir rapor gibi...

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

Re: HTML5 ile mobil programlama?

Mesaj gönderen barisatalay »

Üstad selamlar,

1-2 gün önce bahsettiğiniz gibi bir olaya şahid oldum. Kız arkadaşım front-end yazılımcı ve ona gönderilen işte IOS lar için bir uygulama yapılacağı ve bu uygulamanın html tabanlı olacağı. Sanırsam bizdeki gibi bir TWebrowser yerleştirecekler ve locale kaydettikleri html5 ler üzerinden gidecekler javascripler ile xcode, eclipse vs. içerisinde kullanabilecekler.

Örnek olarak projeden resim:

http://i.hizliresim.com/LP82VZ.png
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

HTML5 ile istemci tarafta değişik yöntemlerle veri saklanabilir.
  • Web Storage
  • Web SQL Database
  • Indexed Database
Bir de Javascript kullanarak dosya tabanlı veri depolama yapabilirsiniz.

Bunlardan sizin istediğiniz, yani SQL cümleleri ile çalışabileceğiniz, adından da anlaşılacağı gibi WEB SQL Database'dir.
Delphi'deki gibi database tanımlarsınız, içerisine table'larını oluşturur ve SQL'le sorgulama, Insert vs yapabilirsiniz.

HTML5 ile mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız PhoneGap'e bakmanızı öneririm. HTML+Javascript kullanarak cihazla hemen hemen her türlü iletişime geçebilirsiniz.
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

html 5 in native dillerden bi eksigi kalmadi gibi :)

http://docs.phonegap.com/en/1.3.0/phone ... ge.md.html
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

sadettinpolat yazdı:html 5 in native dillerden bi eksigi kalmadi gibi :)

http://docs.phonegap.com/en/1.3.0/phone ... ge.md.html
HTML+JS+CSS ile mobil proje yapıldığında şimdilik performans ile ilgili sıkıntı var gibi... Onu da aştıklarında tadından yenmez :)
Delphi+Firemonkey ile mobilde performans sıkıntısı var diyenler, Phonegap'e ne dicekler acaba. PhoneGap'ta yazdığım uygulamalarda buton click'te bile biraz bekleme olduğunu farkedebiliyorum.
İlgilenenlere not: Embarcadero HTML5 Builder ile yazdığınız projeyi PhoneGap ile derleyip mobil'de kullanabilirsiniz.
http://docwiki.embarcadero.com/HTML5_Bu ... eGap_Build
http://edn.embarcadero.com/article/42676
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Bilgiler için teşekkürler.

Şu an için Delphi tarafı daha cazip geliyor bana ama HTML5 hakkında bazı mesajlar görünce durumunu merak ettim. PhoneGap'ı indirdim. Onunla da birkaç uygulama yapıp test etmek istiyorum...

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen pro_imaj »

Bu konuda bir arkadaşım beni hep uyarıyor yanlış yoldasın Embarcodero ile gitmekle diyor hep.
HTML5 bu iş artık bu diyor ben onu dinlemiyorum eski alışkanlıklarımdan dolayı.

Database işlemleri benimde en çok merak ettiğim konu.
Bu konudaki testlerinizin sonucunu merakla bekliyorum.
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]

Mesaj gönderen pro_imaj »

mussimsek yazdı:Merhaba,

Bazı mobil uygulamaları incelerken HTML 5 ile yapıldığından bahsediyorlar. HTML 5 tek başına veritabanı içeren mobil uygulama için yeterli mi?

Örneğin bir parametre alacak ve bu parametre ile gidip veritabanında bir SQL çalıştırıp, sonucu listeleyecek bir rapor gibi...

Kolay gelsin.
Merhaba Mustafa Hocam;
Aşağıdaki linkte örneği var.
https://forums.embarcadero.com/thread.j ... 1&tstart=0

Kod: Tümünü seç

function MList3EmptyList($sender, $params)
{
$categoryID = $this->MList3->input->id->asString();
$this->Query2->Active=False;
$this->Query2->SQL="select media from info where id=".$categoryID;
$this->Query2->Active=True;
$value=$this->Query2->fieldget('media');
}
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]
İletişim:

Merhaba,

Biraz kurcaladım programı. Ciddi cebelleşmek gerekti programla. Environment variables'a 3 tane değer eklemek gerekiyormuş, bulana kadar birkaç saat tırmalattı. Ben de 2-3 tane java kuruluymuş, doğrusunu bulmakta biraz vakit aldı. O arada derlemelerde sürekli hata verdi ama "şu tanımı yapmalısınız" gibi açık uyarılar olmadığı için hep netten arayarak çözdüm. Bu konuda dökümanları maalesef çok yetersiz.

Ayarları yapınca çalıştırdım. Emulatörde olduğundan mıdır nedir ekran ilk başta açılmıyor, siyah bir şey üst kısmı kapatıyor??? Splash gibi birşey mi acaba, tam kestiremedim. ESC tuşuna basıp ekranı kapatıp tekrar açınca form geliyor. Neyse en azından ekranı gördüm : )

Basit bir uygulama yapayım dedim, ekrana mesaj veren bir uygulama için kendi dökümanındaki örneği aldım. Bahsettiği ayarları yaptım ama bir türlü mesaj verdiremedim. Dökümanlar çok yetersiz. Nette aradığınız zaman eski sürümlerin bilgileri de çıkıyor, bunlarda yazılanlar yeni sürüme uymuyor. Defalarca değişik şeyler denememe rağmen olmadı. Sonra kendi örneğini almaktan vazgeçip, netten bir örnek bulup onunla başardım. Burda da döküman eksikliği ve netteki karışık bilgiler çok uğraştırdı.

Adam akıllı bir site önerisi olan varsa daha fazla denenebilir. Ama bu haliyle biraz saç-baş yolduruyor...

Bence programın en büyük artısı HTML5 olması dolayısıyla hemen her ortam tarafından destekleniyor. Yani yazdığınız program teorik olarak piyasadaki hemen hemen her yeni cihaz da çalışıyor. Android, iOS, windows phone, firefoxOS, blackberry, bada vs. vs.

Kolay gelsin.
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

Phonegap'in dokumantasyonu oldukça iyidir. http://docs.phonegap.com/en/3.4.0/index.html adresindeki versiyon kısmını değiştirerek her bir versiyon için ayrı dokumana ulaşabilirsiniz.

Ancak test ve geliştirme için phonegap e ihtiyacınız pek yok. Chrome Ripple eklentisini mutlaka denemelisiniz. En hızlı yoldan o şekilde test edersiniz.

Bir de sırtı mutlaka bir mobil framework e yaslamak gerekiyor ki bunun için de dokumantasyonu en iyi olanı http://jquerymobile.com/ . Örnekler kısmında epey fikir edinebilirsiniz.

Her platforma ayrı uygulama geliştirme olayı hiç eğlenceli değil. Aynı sorunu iki kere çözmek sıkıcı. Bu yüzden en güzeli html5 ve hibrit mobil uygulamalar. Özellikle iş uygulamaları için birebir.

Örnek olarak Migros, Sahibinden.com mobil uygulamalarını inceleyebilirsiniz. Emin değilim ama Garanti bankasının mobil uygulaması da hibritmiş gibi geliyor.

İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

HTML5 ile programlama ifadesi kısmen yanlıştır. HTML5 adı üstünde HTML dilinin son versiyonudur. Ortaya çıkan ürün HTML5 standartlarında bir web sayfasıdır ve genel olarak Javascript+HTML+Css+(PHP,Python,ASP vb.) gibi script dillerinin kullanılması ile program özelliğine kavuşur. Mobil uyumlu web tasarımı için çeşitli framework lar mevcut. Çok kapsamlı bir proje değilse framework kullanmaya gerek yoktur iş bilen için. Bu arada en çok kullanılan framework bootstrap dır. JS yönü diğerleri kadar detaylı değildir fakat oldukça yeterli ve basittir.
Burdaki arkadaşlar bunları zaten biliyor :) konudaki HTML5 mevzusu farklı bir programlama ortamı veya dili gibi yansıtılmış ya da ben öyle anladım buna bir açıklama getirmek lazımdı :)

@SimaWB 'in bahsettiği gibi bir genel bir performans sıkıntısı yoktur. Performans bir çok kritere göre değişir. Bugün kullanılan telefonlarda bol içerikli siteler bile oldukça hızlı çalışmakta. PhoneGap ile çalışmadığım için hakkında bir şey diyemiyorum.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Battosai yazdı: @SimaWB 'in bahsettiği gibi bir genel bir performans sıkıntısı yoktur. Performans bir çok kritere göre değişir. Bugün kullanılan telefonlarda bol içerikli siteler bile oldukça hızlı çalışmakta. PhoneGap ile çalışmadığım için hakkında bir şey diyemiyorum.
Maalesef performans sıkıntısı var :(
Ama burada bahsettiğimiz performans mobil uygulama performansıdır. HTML5'in performansı değildir. Yani sizin bahsettiğiniz gibi amaç bir web sitesini mobil cihazda göstermekse onda sorun yok. Ama PhoneGap vs. bir framework içinde HTML5'i kullanıp bir mobil uygulama geliştiriyorsanız bunu native bir uygulama ile kıyaslayamazsınız.
Android için defalarca native (Android SDK ile) ve HTML5 (PhoneGap ile) mobil uygulama geliştirdim. Maalesef gözle görülür bir fark var.

Belki bana inanmazsınız diye internette biraz bakındım :)
Hemen hemen her yerde HTML5+CSS+JS'in performans sıkıntısından söz ediliyor. VisionMobile, Mayıs 2013 'te, 1500'den fazla mobil uygulama geliştiricisine "Neden mobil uygulama geliştirmede HTML5 kullanılmıyor?" diye sormuş:
Resim

Ama bu fark giderek azalıyor. HTML5'ten önce binbir zorluklarla yada Javascript/CSS kullanarak yaptığımız bir sürü işlemi HTML5'te tek bir komutla yapabilir hale geldik. Günümüzde bile birçok uygulama için bu performans farkı göz ardı edilebiliyorken ileride bu fark azaldığında tamamen göz ardı edilebilir belki...
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

PhoneGap vs. bir framework içinde HTML5'i kullanıp bir mobil uygulama geliştiriyorsanız bunu native bir uygulama ile kıyaslayamazsınız.
Bu hususta herkes hem fikirdir diye düşünüyorum. Her mevzuda olduğu gibi ihtiyaca göre bir yöntem seçilmeli.
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

Battosai yazdı:
PhoneGap vs. bir framework içinde HTML5'i kullanıp bir mobil uygulama geliştiriyorsanız bunu native bir uygulama ile kıyaslayamazsınız.
Bu hususta herkes hem fikirdir diye düşünüyorum. Her mevzuda olduğu gibi ihtiyaca göre bir yöntem seçilmeli.

Native yöntemin cross platform olmama gibi çok derin bir eksiği varken kıyaslama yapmak doğru olmaz tabi :alsana: :D
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

PhoneGap & Embarcadero
İkisi de aynı kodla farklı platformlarda çalışabilen uygulama oluşturduklarını iddia ettikleri için ikisini kıyaslayabiliriz.