DataSnap Uygulamamı Herkesin Kullanımına Açmak istiyorum

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

DataSnap Uygulamamı Herkesin Kullanımına Açmak istiyorum

Mesaj gönderen pro_imaj »

Merhaba;

Datasnap teknolojisi ile ufak bir mobil program yazdım fakat kendi ağımda ancak test edebiliyorum. Bu uygulamamı internet bağlantısı olan herkesin kullanımına açmak istiyorum nasıl yapmalıyım.

Not: Sabit devamlı çalışan bir internetim ve bir bilgisayarım yok, bu işi hosting firmaları ile çözmeyi planlıyorum maliyetler uygun olursa.

Saygılarımla
Teşekkürler.
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]
İletişim:

Re: DataSnap Uygulamamı Herkesin Kullanımına Açmak istiyorum

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba.

- Tam olarak yapıyı özetlersen daha teknik ve yere basan cevaplar verebiliriz. Ne tip bir uygulama, (aynı andaki) tahmini kullanıcı sayısı, veritabanına besleme yapılacak mı yoksa sadece sorgu ile mi yürüyecek vs.

(1) Kullanılan veritabanı nerede bulunduruluyor ? Eğer web hosting kullanacaksan direkt hostingin veritabanını kullanırsan herhangi bir başka db layer ihtiyacın olmaz. Sadece yedeklemek manasında snap edersin.

(2) Hosting derken sadece domain (alan adı) almak ise amacın, statik IP olmalı. Static ip yoksa DynDNS servislerinden birisini kullanıp, bilgisayarın açık olduğu sürece belli periyotlarsa IP adresini DynDNS hostunda güncelleyerek tek bir ortak isim ile bağlantı kurmak için adres belirleyebilirsin.

- Veritabanı host eden bir bilgisayar da olabilir, bu veritabanına internet ve/veya intranet üzerinden erişecek üçüncü başka bir bilgisayar da olabilir; onlardan birinde DataSnap Provider olan bir proje çalışması gerekiyor ki, bu arabulucu proje sayesinde mobil cihazın veritabanına erişebilesin. Şunu yapabilirsin, DynDNS kullanıp bilgisayarlar değişse de tek bir domain adı ile erişim sağlayarak (veritabanı demiyorum altını çizeyim) dilediğin zaman A bilgisayarındaki veritabanı erişim imkanını, dilediğin zaman B bilgisayarındaki veritabanı erişim imkanını mobil cihazlara tek isimle kullandırabilirsin..
Resim
Resim ....Resim
nguzeller
Üye

Mesaj gönderen nguzeller »

bence bu iş için windows vps ihtiyacın var buda aylık 50,100 tl gibi maliyet demektir. host firması sunucu da exe çalıştırma musade etmeyecektir.
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

mrmarman yazdı:Merhaba.

- Tam olarak yapıyı özetlersen daha teknik ve yere basan cevaplar verebiliriz. Ne tip bir uygulama, (aynı andaki) tahmini kullanıcı sayısı, veritabanına besleme yapılacak mı yoksa sadece sorgu ile mi yürüyecek vs.

(1) Kullanılan veritabanı nerede bulunduruluyor ? Eğer web hosting kullanacaksan direkt hostingin veritabanını kullanırsan herhangi bir başka db layer ihtiyacın olmaz. Sadece yedeklemek manasında snap edersin.

(2) Hosting derken sadece domain (alan adı) almak ise amacın, statik IP olmalı. Static ip yoksa DynDNS servislerinden birisini kullanıp, bilgisayarın açık olduğu sürece belli periyotlarsa IP adresini DynDNS hostunda güncelleyerek tek bir ortak isim ile bağlantı kurmak için adres belirleyebilirsin.

- Veritabanı host eden bir bilgisayar da olabilir, bu veritabanına internet ve/veya intranet üzerinden erişecek üçüncü başka bir bilgisayar da olabilir; onlardan birinde DataSnap Provider olan bir proje çalışması gerekiyor ki, bu arabulucu proje sayesinde mobil cihazın veritabanına erişebilesin. Şunu yapabilirsin, DynDNS kullanıp bilgisayarlar değişse de tek bir domain adı ile erişim sağlayarak (veritabanı demiyorum altını çizeyim) dilediğin zaman A bilgisayarındaki veritabanı erişim imkanını, dilediğin zaman B bilgisayarındaki veritabanı erişim imkanını mobil cihazlara tek isimle kullandırabilirsin..

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Şu anda çalışan yapıyı özetlemem gerekirse.
1)Web de bir database var bütün işlemleri oraya yazıp okuyorum. (MSSQL)
1Cvp)Database internetten erişebilir olduğundan bir sorun gözükmüyor sanırım.
2)Windowsta çalışan Datasnap Server mimarisi ile yapılmış bir exe var. Bu exe Mobilden gelecek sorguları dinleyip ona göre database gönderip sonucu yine mobile gönderiyor.
2Cvp)Ben Server tarafında çalıştıracağım exe yi sabit ip si olan bir sunucuda yapmam gerektiğini anlıyorum. Benim sabit ip li bir VDS server kiralaması yapma ihtiyacım bu exe yi çalıştırmaktan kaynaklanıyor. Yani benim bütün sorunum bu EXE :(

3)Mobil tarafında Yeni kayıt ekleme, ilgili kayıtı değiştirme, istatistiksel sorgular vb işlemler yapıyorum bunu yaparkende Datasanp mantığındaki Server exe ye sorgu göndererek işlem yapıyorum.
3Cvp) Bu konuda şu an için sıkıntı öngörmüyorum.

Şimdi hocam ben data snap ile herkesin erişeceği bir proje hiç yapmadım bu ilk olacak.
Ben Server tarafında çalışacak EXE yi sıkıntı ediyorum.
Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek aleyhlerinde şahitlik edecektir. [Nur Suresi 24]
İletişim:

(1) Static / Dynamic IP meselesi :

- Dinamik IP olan bir ADSL hattın olsa da Sabit IP gibi erişme konusunun bir çözümü var. Ben de sizler gibi her ay 5 TL Statik IP parası vermeyeyim diye şu yöntemi uyguluyorum :
- http://www.dnsdynamic.org/ linkinden bir tane DinamikDNS alan adı ücretsiz olarak sahip olabilirsin.

- Bir exe hazırlayıp timer ile siteye bu linkteki WEB Apileri ile erişim yaptırarak tek satırda güncel IP adresini oradaki veritabanında güncelleyebiliyorsun. Geriye ADSL modemindeki router ile dahili ağındaki bilgisayara ilgili portu yönlendirmek kalıyor.

(2) Veritabanının WEB üzerinde olması büyük bir şans. Şunu yapabilirsin. Yukarıda anlattığım DynDNS olayını kullanarak farklı saatlerde açık olacak bilgisayarları DataSnap yöneticisi EXE'yi çalıştırarak değişik mesai saatlerinde kesintisiz çözüm üretebilirsin.

Örneğin : ücretsiz olarak benimdata.dnsget.org adresini kendine tahsis ettirdin diyelim.

(a) 09:00 - 18:00 -varsa- çalıştığın yerin IP'sini bu adrese atama yaparsın.
(b) 18:00 - 23:59 - evdeki bilgisayarının IP'sini bu adrese atama yaparsın.
(c) 00:00 - 09:00 - bir dostunun bilgisayarını bu adrese atama yaparsın.
her üçünde de EXE çalışır ama sen ne zaman ilgili bilgisayarın güncel IP adresini benimdata.dnsget.org adresine bağlarsan o bilgisayar servis olarak çalışır hale gelecektir.

Bu sayıyı dilediğin kadar arttırabilirsin.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

mrmarman yazdı:(1) Static / Dynamic IP meselesi :
- Bir exe hazırlayıp timer ile siteye bu linkteki WEB Apileri ile erişim yaptırarak tek satırda güncel IP adresini oradaki veritabanında güncelleyebiliyorsun. Geriye ADSL modemindeki router ile dahili ağındaki bilgisayara ilgili portu yönlendirmek kalıyor.
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz şekilde deneyeceğim bu api konusu biraz yoracak sanırım sizde bu konuda bir örnek mevcut mu acaba.

Çok teşekkür ederim.
İletişim:

kesinlikle yoracak bir şey değil. verdiğim linkte detaylı olarak var.

bu konuda kararınızı verince duruma göre örnek proje de hazırlarım. önce etüdünüzü yapın boşa emek sarfetmeyelim.
Resim
Resim ....Resim
nguzeller
Üye

http://www.youtube.com/watch?v=xHmLwzh6Dnc sayfada dinamik modem ip ayarlamaları gösteriyor, bir çok internet modem de bu tip ayarlamalar yapabilirimiz, bu yöntem sağlıklı çalışıyordu, bende yazmış olduğum programı müşteriler bir uygulama ile haberleşmesi istiyorum.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Siz, kendi modem router'inizde yapacaksınız bu ayarları. Müşterileriniz CLIENT olduğundan onlar için herhangi bir ayara gerek yoktur. SERVER olan kişiye erişim için bu ayar gerekli. Kısacası siz müşterinizin bilgisayarına değil, müşteriniz sizin bilgisayara ulaşacaktır.

- Tabi başka bir amaç yoksa, projeniz ne üzerine olduğu bilmediğimden erken konuşmuş oluyorum. :idea:

- Eğer müşteriler kendi aralarında internet üzerinden chat, veri alışverişi vb. yapacaksa o zaman dediğiniz işlem gerekir.
- Gerekmediği durum da olabilir.
(1) Yine SERVER olarak sizin olduğunuz, kulaktan kulağa oyunu gibi bir yapı kurabilirsiniz.
(2) Her client önce size ulaşır
(3) Diğer client'i referans göstererek ne diyeceğini söyler,
(4) Sizin server bunu aldığı gibi ilgili client'a iletir

... gibisinden. Bu durmda da sadece sizin server bilgisayarda bu ayar yapılması yeterlidir, client'ler için herhangi bir ayara gerek yoktur.
En son mrmarman tarafından 23 Nis 2014 05:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

mrmarman yazdı:kesinlikle yoracak bir şey değil. verdiğim linkte detaylı olarak var.

bu konuda kararınızı verince duruma göre örnek proje de hazırlarım. önce etüdünüzü yapın boşa emek sarfetmeyelim.
Geçici olarak, sürekli çalışan bir server ayarladım gibi, fakat ayarladığım server belli güvenlik duvarları içeriyor sorun olup olmayacağını deneyince görmüş olacağım.
Muharrem bey sizin önerdiğiniz yolun doğru olacağını düşünüyorum. IP satınalma ve server kiralama konuları şuan için iyi bir bütçe gerekiyor. (ilk etapta maliyetler açısından zaten yaptığım proje hem hobi hemde sosyal bir proje şeklinde)

Zamanınızı da almak istemiyorum aslında.

Elimde çalışan bir server birde mobil program var.
Sanırım bahsettiğiniz değişiklikleri server programda uygulayacağız.

Saygılarımla
Teşekkürler.
İletişim:

(1) Sunucu Proje içerisinde bir TTimer koyacaksınız.
(2) Bu Timer'in intervalini (1 saniye = 1000 milisaniyedir) 1000 * 60 * 15 sonucu kadar bir rakam verirsen (15) dakikada bir OnTimer procedure çalışır.
(3) Bu süre saatler seviyesinde de olabilir. Siz karar verin. Telekom'da IP adresi ne sıklıkla değişiyor hiç takip etmedim. Zaten bir pinglik bir işlem olduğundan 15 dakika sorun olmaz.
(4) OnTimer olayında bir TIdHttp veya TWebBrowser ile

Kod: Tümünü seç

'https://epostaadresi:sifre@www.dnsdynamic.org/api/?hostname=benimdata.dnsget.org&web=myip.dnsdynamic.com'
sorguladığınızda sizin IP adresi karşı tarafta otomatik olarak kendiliğinden tespit edilerek güncellenecektir. (sizin kendi ip'nizi sorgulayıp göndermenize lüzum yoktur.)
(5) Bu işlem tek başına DynDNS olayını halleder.
(6) Sizin mobil cihazlarda belirteceğiniz IP yerine benimdata.dnsget.org gibisinden sizin aldığınız domaini yazacaksınız.

bu kadarı IP sorununu çözen sistemdi.

- Modeminizden marka modeline göre Youtube veya forumlardan nasıl port yönlendireceğinizi bulabilirsiniz.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

nguzeller yazdı:http://www.youtube.com/watch?v=xHmLwzh6Dnc sayfada dinamik modem ip ayarlamaları gösteriyor, bir çok internet modem de bu tip ayarlamalar yapabilirimiz, bu yöntem sağlıklı çalışıyordu, bende yazmış olduğum programı müşteriler bir uygulama ile haberleşmesi istiyorum.
@nguzeller

- Sorunu @pro_imaj 'ınki ile karıştırıp cevap vermişim. Şimdi farkettim kusura bakma...

http://www.dyn.com ücertli bir yer. Videosunu verdiğin LinkSYS ve benim ZyXEL modem vs. orayı kullanıyor olmalılar. Oradaki API'yi modem router'in yazılımına eklemiş olmalılar ki bu bahsettiğim Timer olayını modem kendisi yapıyor olmalı.

- Benim önerdiğim ise tümüyle ücretsiz bir altyapı olan http://www.dnsdynamic.org/ sitesi. Yani farklı bir yer.

- Ondan dolayı, bunu modem ayarlarına koymak konusu hakkında yeterli bilgim yok malesef. Daha önce denemek üzere benim modemin konsolundan aşağıdaki sayfada gerekli ayarı yapamamıştım.

Resim
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

mrmarman yazdı:(1) Sunucu Proje içerisinde bir TTimer koyacaksınız.
(2) Bu Timer'in intervalini (1 saniye = 1000 milisaniyedir) 1000 * 60 * 15 sonucu kadar bir rakam verirsen (15) dakikada bir OnTimer procedure çalışır.
(3) Bu süre saatler seviyesinde de olabilir. Siz karar verin. Telekom'da IP adresi ne sıklıkla değişiyor hiç takip etmedim. Zaten bir pinglik bir işlem olduğundan 15 dakika sorun olmaz.
(4) OnTimer olayında bir TIdHttp veya TWebBrowser ile

'https://epostaadresi:sifre@www.dnsdynamic.org/api/?hostname=benimdata.dnsget.org&web=myip.dnsdynamic.com'
sorguladığınızda sizin IP adresi karşı tarafta otomatik olarak kendiliğinden tespit edilerek güncellenecektir. (sizin kendi ip'nizi sorgulayıp göndermenize lüzum yoktur.)
(5) Bu işlem tek başına DynDNS olayını halleder.
(6) Sizin mobil cihazlarda belirteceğiniz IP yerine benimdata.dnsget.org gibisinden sizin aldığınız domaini yazacaksınız.

bu kadarı IP sorununu çözen sistemdi.

- Modeminizden marka modeline göre Youtube veya forumlardan nasıl port yönlendireceğinizi bulabilirsiniz.

Merhaba;
Modemden illaki ayar yapmam gerekiyor mu ayar yapmazsam bu işlemi gerçekleştiremiyor muyum? (Modeme ulaşmam ve ayarlarıyla oynamam zor da bulunduğumda durumda)

modemden ayarlamayı port açtmak için yapman gerekiyor, ama ip için örnek kotu çalıştırman yeterli oluyor benim anladığım
Kullanıcı avatarı
pro_imaj
Kıdemli Üye

Ayrıca;

Kodunu kemndime göre uyarlayıp urlden çalıştırınca ekranda "nochg" şeklinde bir mesaj çıkıyor.