Android Uygulaması Hakkında Herşey

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
mss
Üye

Android Uygulaması Hakkında Herşey

Mesaj gönderen mss »

Herkese merhaba,

Android dünyasının geliştiği şu günlerde Delphi xe5 ile android uygulamalarını yazmak nihayet aktif olmuşken çok fazla bilinmeyen var. Bende yeni yeni bu dünyanın içine çekiliyorum(Daha çok emekleme dönemindeyim). Bu konuyu açmamın amacı gelişimime yardımcı olan DELPHITURKIYE ailesinden (çok şey öğrendiğim yer) olma isteği. Bu konu altında öğrendiğim androide dair herşeyi paylaşıma açacağım. Her türlü yardıma açığım.

Saygılar.
hakanoguzer
Üye

Re: Android Uygulaması Hakkında Herşey

Mesaj gönderen hakanoguzer »

sabırsızlıkla bildikleriniz paylaşmanı bekliyorum.

o zaman ilk önce xe5 de yazdığımız bir uygulamanın neden örneğin samsung sm-t210 da acılmadığından başlayabilirsin.

cünkü uygulamayı xe5 de çalıştırıyor. ama apk dosyasını herhangi bir android e atıp yüklediğimizde siyah ekran cıkıp kalıyor.

makineyi direk pc ye bağladığımızdan ve target kısmından cihazı secip run ettiğimizde ise beyaz ekran cıkıyor.

arm7 neon vs den bahsedenler var. cihaz bunları destekliyor.
mss
Üye

Mesaj gönderen mss »

Dosyan herhangi bir database bağlantısı içeriyor mu? Veya dosya açılırken herhangi bir create olayı varmı? Ben yaklaşık 2 gündür database bağlantılarıyla uğraşıyorum. Odbc bağlantılarında biraz yol katettim. Ama sağlam bi cihaz olmadan test yapamıyorum. Odbc bilgisayarda sağlam bir şekilde bağlı iken telefonda bağlanmaya çalışıyor. Aynı beyaz ekran çıkıyor. Haftasonu değişik yöntemler deneyeceğim. Bakalım çözülecekmi?
hakanoguzer
Üye

sqlite bağlantısı var.

platform olarak 32-bit windows secersem ve run edince program çalışıyor.
android secincede sanalda çalıştı. ama apk dosyasını sm-t210 gibi bir andoride atınca siyah ekranda kalıp durdu.

mesela xe5 in kendi örneklerini bile apk yapıp androide atınca çalışmadı.

sırf label koysan bile siyah ekranda kalıp duruyor.
mss
Üye

Mesaj gönderen mss »

Firedac bağlantısını denedin mi?
hakanoguzer
Üye

boş bir uygulama yapıp sırf label koydum.
apk yapıp attım samsung androide. bembeyaz bir ekran cıktı.
uygulamayı acmadı.

yanı vt yok.
hiçbir kod yok. ama acmıyor.
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

https://play.google.com/store/apps/deta ... s.syscheck programi ile telefonda neon destegi olup olmadigini kontrol edebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/deta ... mobilsecim bu uygulama da delphi xe5 ile yazildi. test amacli bunu da indirebilirsiniz. cihazinizda bu uygulama calismazsa buyuk ihtimal gerekli bazi ozellikleri desteklemiyor diyebiliriz. (android surumu , donanim vs)
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba...

- Bugünlerde XE5'e harici JAVA Classlarını kullandırmayı çalışıyorum. Araştırmalarım sırasında tesadüfen aşağıdaki link ile karşılaştım. Sizi ilgilendiriyor.
- Sorun görüntü işlemcisi olan Vivante GC1000+'in OpenGL uyumluluk sorunu yaşatıyormuş.

Embarcadero Developer Network / Public Report

Report #: 119607
Vadim Istomin - 10/8/2013 9:01:21 PM yazdı: [Android] FireMonkey does not support Samsung Tab 3 7" (SM-T210R)
Description :
FireMonkey does not support Samsung Tab 3 7'(SM-T210R) Processor: ARM Cortex A9, with NEON as per specification; OS: Android 4.1.2

Any project freezes at launch stage with black (or grey) screen on device. The error messages in Device Monitor's Log window: 'FMX: Project1: [Context Exception]: Cannot find shader variable 'MVPMatrix' '. The same message is repeated multiple times.

The problem is reported and confirmed by multiple users on Delphi/FM forum (https://forums.embarcadero.com/thread.j ... adID=93115)
Buna verilen nihai cevap : :idea:
[b]@Tomohiro Takahashi[/b] (11/10/2013 19:03:44) yazdı:This issue will be fixed in the future(e.g., next update release or so).
Resim
Resim ....Resim
hakanoguzer
Üye

mobilsecimi indirdim. yine beyaz ekran ile karşılaştım.

ama syscheck kurunca

arm cpu : armv7 processor rev 0 (v7l)
os versiyon : 4.1.2

neon ,swp,half,thumb, fastmult, vfp, edsp, thumbee,vfpv3,tls yes görünüyor.
hakanoguzer
Üye

bir ingilizce forumda gördüm denedim.

mesaha formun onshow una showmesaage ('Merhaba');

yazdım. forma label koydum.

apk yı andorid e attım. messajı verdi. yanı uygulama çalıştı. ama label yanı formun üzerindekiler görünmedi.
mss
Üye

Mesaj gönderen mss »

Formun oncreate eventinde label fontun rengini değiştirsip koyu bir renk yaptırmayı deneyebilirsin. Pek yakın bir ihtimal olmasada mademki showmessage geliyor olabilir. :D
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Yazdığım mesajın içeriği İngilizce olduğu için mi anlamadınız ? :lol: :lol: :lol: XE5'in yeni Update'lerinde bu durum düzeltilecek demişler. Bu tablet uyumsuz... :!:

FireMonkey does not support Samsung Tab 3 7" (SM-T210R) demek Firemonkey Samsung Tab 3 7" (SM-T210R)'yi desteklemiyor. Gerekçesi de görüntü işlemcisinden, Vivante GC1000+, OpenGL ile uyumluluk sorunu yaşıyormuş.
Resim
Resim ....Resim
hakanoguzer
Üye

{sizin gibi ingilazcası iyi olan bir arkadaşımız zaten sizden önce yazdı. ama bol gülücük koymamış. bol gülücük koyunca komik olmuyor. sorunun kronik olduğu ve çözüm arandığı belli. uzun süredir bu sorunu araştırıyorum zaten. burda bu sorunu çözmüş olan biri var mı , varsa nedir diye uğraşıyorum.}

şimdi şunu öğrenmek istiyorum

ben xe5 de android uygulamasını sanal cihazlarda run etsem sm-t210 dışındaki diğer androidlerde kesin çalışır mı? yoksa diğerlerinde de bu tür sorunlar olur mu?
diğer şekilde sorayım birde bu sorun tek sm-t210 samsung için mi gecerlidir? başka cihazlarda aynı sorun oluyor mu?

bu cihazda (sm-t210) java yada android studio yazılan diğer uygulamalar çalışır mı?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@hakanoguzer

- Bu tepkinden sonra polemik algılamayacağını değerlendirip nasıl cevap verilir emin değilim. Ne desem önyargın çalışacak gibi bir izlenime kapıldım.

- Bu gülücükler oradan sivri bir izlenim vermiş olabilir ama cevap verme inceliği gösteren birisi olarak, verdiği cevabı kaale almayıp tersini kanıtlamaya çalışıyorsunuz ya buna güldüm. Şimdi de huzursuzluk yaratmamak için gülücük yapmıyorum ama ne yapayım, yüzümdeki tebessüm de eksilmedi.

- Sorunun cevabından önce, sistemin işleyişine kısa bir atıfta bulunucam, ardından da cevabını kendin vereceksin.

- XE5'in Android tabanı Firemonkey'dir bu modellenmiş bir platformdur. Yani kalıp bir kütüphanedir ve android cihaza .so dosyası içerisinde aktarılır. Delphi XE5 ile ilgili sizin eklediğiniz her form, button, sınıf ne varsa önceden bu kalıp platformda (hani C#'da framework diyoruz) tanımlı olduğundan JAVA ile DELPHI arasında bir çevirmen gibi çalışır. (sizin Delphi projenizde koyduğunuz formu, Android'de görünür hale büründüren de bu çevirmendir)

- Şimdi eğer bu bahsettiğimiz çevirmen Android ortamındaki grafik işlemci ile anlaşamadığı için formu gösteremiyorsa, siz ne yaparsanız yapın gösteremezsiniz. Çünkü anlaşamıyorlar.

- İngilizce'sinden size bazı incileri çevireyim de daha da anlaşılır olsun, Delphi XE5'de forma bir tane TStyleBook koyabiliyorsunuz. Ne olduğunu araştırabilirsiniz. (Grafik tema oluşturmak.) Demişler ki "form gösteriminde sorun varsa, biz de tema değişikliği yaparız belki boyama vs. yapar da kurtuluruz..." bununla dahi çözmeye çalışmışlar çözememişler. Gerisini siz düşünün.

Sonuç:
- Projenizi java ile yazarsanız çalışır, Delphi XE'nin yeni PATCH ( düzeltme sürümleri ) çıkana kadar veya belki de yeni XE6 çıkana kadar da çalışmaz.

- Ben ilk mesajımda ne dedim. Java class'larını Delphi XE5'e aktarmayla haşır neşirim. Bu da sizin yaptığınız proje ne kadar acil / önemli bilmem ama en erken ulaşabileceğiniz çözümlerden birisidir. (mimik yok)
Resim
Resim ....Resim
mss
Üye

Mesaj gönderen mss »

Sayın mrmarman işimiz polemik falan değil veya sizin verdiğiniz cevabı kale almamakta değil bende formun gösteriminde sıkıntı olabilirmi diye label fontunu değiştirmeyi denemesini söyledim. Zaten Delphi android kısmında emekleme aşamasındayız birşeyler çözmeye çalışıyoruz, olay bundan ibaret :D Verdiğiniz cevap ve sabrınız için teşekkür ederiz.
[quote="mrmarman"]@hakanoguzer

- İngilizce'sinden size bazı incileri çevireyim de daha da anlaşılır olsun, Delphi XE5'de forma bir tane TStyleBook koyabiliyorsunuz. Ne olduğunu araştırabilirsiniz. (Grafik tema oluşturmak.) Demişler ki "form gösteriminde sorun varsa, biz de tema değişikliği yaparız belki boyama vs. yapar da kurtuluruz..." bununla dahi çözmeye çalışmışlar çözememişler. Gerisini siz düşünün.