Delphi'de Yapay Zekaya sahip Sanal Sohbet Projesi

Delphi ile ilgili faydalı site adreslerini buraya gönderebilirsiniz.
mbt
Üye

Delphi'de Yapay Zekaya sahip Sanal Sohbet Projesi

Mesaj gönderen mbt »

http://www.akdenizyazilim.org sitesi olarak Delphi'de Yapay Zekaya sahip Sanal Sohbet Projesi geliştirilmektedir. Bu alanla ilgilenen arkadaşlar varsa mutlaka bu siteye uğramalı ve destek vermeli.

Başlıca bu proje altında uğraşılanlar:

-> Yapay İnsan Modeli
-> Doğal Dil Anlama ve Cevaplama
-> Uzman Sistemler
-> Öğrenme Algoritmaları
-> Veritabanları

Her şey güzel ülkemiz Türkiye için :lol:
Sedat Atif
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Sedat Atif »

Güzel bir proje, tebrik ederim.

Sitedeki "Bilgisayarla sohbet ediyor olsaydınız, ona ne sorar ? veya hangi cümleleri girerdiniz ?" kutusuna yazdığımız şeylere cevap da gelse fena olmazdı hani :)

http://www.jabberwacky.com/ daki gibi mesela.

Bu yapay zeka örnekleri çok hoş ve Türkçe bir tanesinin olması da güzel olurdu. Tabi şimdilik "chatterbot" olarak anılıyorlar ama, çok farklı kullanım alanları olabilir. Mesela müşteri maillerini anlayıp cevap verecek bir sistem ya da "ICQ ile online destek" gibi bir sistemde sürekli kalıp gelen sorulara cevap verecek bir sistem çok hoş olurdu.

jabberwacky ile arasıra konuşuyorum ve çok ilginç diyaloglar geçebiliyor aramızda :)

Mesela:

O: Are you a human?
Ben : No, are you?
O: Nope.
B: Then what are you?
O: I'm from another galaxy.
-------

O: Oh really, thats impossible.
B: Nothing is impossible.
O: Not even chocolate elephants.
-----------

:)

Bir de ALICE var o da ayrı bir hikaye.
En son Sedat Atif tarafından 28 Şub 2004 12:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
vaveyla
Üye
İletişim:

AkdenizYazilim.org

Mesaj gönderen vaveyla »

Sedat bey,

Bahsettiginiz kullanicidan cümle alan kutuyu oluşturmamizin sebebi aslinda kullanicilarin bilgisayarla sohbetlerinde ne gibi cümleler girecegini öğrenmekti. Yani bu bir nevi anket niteliginde.

Sanal Sohbet Projesi tam olarak kod aşamasina gecmedi. Şu anda o kutuya 300 'e yakın cümle girildi. Burda birazda insanlarin psikolojik olarak bilgisayara nasıl yaklaştıklarını veya bilgisayarla sohbet ederken düzgün cümle kurup kurmadıklarını argo kullanıp kullanmadıklarını öğrenmekti asıl amaç. Buraya girilen cümlelerin ileride program kod aşamasına geçtiginde bize oldukça faydası olacagı inancındayım.

İleride sizinde bahsettiginiz adresteki gibi interaktif bir bölüm olması elbetteki muhtemel...

saygılarımla...
Sedat Atif
Üye
İletişim:

Ben bir 300 tane daha girebilirim! :)

Başarılar...
vaveyla
Üye
İletişim:

olabiliri

Mesaj gönderen vaveyla »

faydali olacagina inandiginiz cümleler varsa elbette ki olabilir. :)
mbt
Üye

Mesaj gönderen mbt »

Çok yakında Akdeniz Yazılım Grubu olarak bizde "jabberwacky" - ben iddialıyım daha iyisini- yapacağız. Şu an somut adıma geçtik ve uğraşlar devam ediyor. Hatta ipucu verebilirim belli noktalarda şimdilik girilen cümleleri anlamakta ama biraz daha geliştirilmesi gerekilecek. Bu da bittiğinde sitede yayınlayacağız. O zaman yabancılarla yarışa gireceğiz.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Bu da bittiğinde sitede yayınlayacağız. O zaman yabancılarla yarışa gireceğiz.
inşallah.... iyi haberlerinizi bekliyoruz....
Sedat Atif
Üye
İletişim:

İnşallah. Başarılar. Ayrıca YZ (yapay zeka) ile sitenizden sohbet etme imkanı olursa daha fazla kişinin onunla konuşacağını, böylece daha fazla geliştirilebileceğini düşünüyorum. Yabancı YZ'leri geliştirmek için böyle yapılıyor.

Aklıma gelmişken ALICE paralı bir sistem haline gelmeden önce PASCALICE diye bir ALICE klonu vardı, Delphi ile yazılmıştı. Kodları da açıktı ama hala indirilebiliyor mu bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
akgun83
Üye

Mesaj gönderen akgun83 »

boş vakitlerin sergüzeştliği içinde internette dolaşırken enteresan bir site ile karşılaşınır. sitenin adı JabberWacky dir. ve iddiasına göre sizinle sohbet eden bir yapay zeka örneğidir. aynı zamandada öğrenen bir uygulama olduğunu belirtir kendisini geliştirenler.
derken kendisiyle kıt bir ingilizce sahibi olan ben arasında konuşma başlar. Kişi zar zor ürettiği ingilizce cümlelerle diyalog kurmaya çalışır. oysa karşısında iyi ingilizce konuşan bir yazılım uygulaması (?) vardır. daha sonra öğrenecektir ki bu uygulama aşmış bişidir belkide uygulama formuna bürünmüş bir uzaylıdır.
"artık bununla uğraşamam" der mesajı yazar:

-Ne diyorsun?
Tamam artık buna kesin cevap veremez diye düşünülür, oysa karşı taraf türkçe de bilmektedir ve cevabı yapıştırır:
-Boşver abi, Takma sen. :shock:
o anda apışılıp kalınır bunun bir tesadüf olduğu düşünülür ve sohbete devam edilir. akabinde "Sen türkçedemi biliyorsun" sorusuna "Evet biliyorum." cevabı alınır. Ve ardından bir yorum sorusu sorulur:
-Dinin ne?
- Og din man kan knep.
cevabından sonra bi rahatlanılır. oh be karşı taraf sonunda saçmalamaya başlamıştır. hemen Ne diyosun sorusu yöneltilir.
oysa cevap hazırdır çünkü yapay zeka aynı anda 52 kişiyle konuşuyordur ve ara sıra saçmalasa da -ki kendisi kesinlikle kabul etmiyor gayet başarılı bir örnektir.

-Senin anlamadigin benim söylemekten zevk almadigim gercekleri diyorum sana sende ne diyecegini bilmeden aval aval bakiyorsun. :shock: :shock: :shock: :shock:

o anda belli bir süre mütemadiyen apışılıp kalınır. hemen explorer kapatılır. 2 kulhüvellah bi elham okunur. bu şerefsiz yazılımların dünyayı ele geçirmemesi için dua edilir.
Sizde gidin bi görün: http://www.jabberwacky.com
En son akgun83 tarafından 31 Mar 2004 02:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sedat Atif
Üye
İletişim:

:shock: :shock: :shock:

Nas&ls&n?
Eyvallah gozum seni sormali.

Dinin ne?
Yankee Doodles.