sql

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
yskilic
Üye

sql

Mesaj gönderen yskilic »

ben delphide iyi olduğunu zanneden bir programcıyım. fakat şu sql denilen seyi bilmiyorum visual basic te biraz kullanabiliyorum ama delphide hiç kullanamyorum. kitap alamıyorum. birlikte bu işin ucundan tutabilirmiyiz. bana kısa kısa notlarla bu sql denen seyi öğretebilirmisiniz. artık o kadar meşur olduki bu şey bilmiyorum derken neredeyse utanıyorum. hadi bana yardım edin..... lütfen :)
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

SQL ile ilgili nedir ve işinize yarayacak en çok kullanılan komutları anlatan sitedeki Veritabanı bölümünde, SQL'e Giriş makalesi işinizi görür sanırım.

http://www.delphiturkiye.com
http://www.mussimsek.com

İyi günler.
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

SQL (Structure Query Language) Yapısal sorgulama dili anlamına gelir.Topu topu 15, 20 komuttan oluşur. Ancak o 15,20 komutun yaptığı şeyler inanılamayacak düzeydedir. Öncelikle var olan programlama dillerinin içinde kullanılan basit komutlar olarak kullanıldıysa da günümüzde dev gibi veritabalarını yönetmekte ve bunu da en yüksek başarı ile yerine getirmektedir. Veritabanı programcılığında öğrenilmesi gereken ilk aşamadır. SQL delphi de mükemmel bir şekilde kullanılır. Paradox üzerinde sorgulama yapma amaçlı kullanabilirsiniz. Tabiki sadece sorgulama amaçlı değildir. Ancak paradox sun file tabanlı bir yapıya sahip olması SQL kullanımına bir sürü kısıtlama getirecektir. Ancak İnterbase, MySQL, MSSQLSERVER, ORACLE gibi gerçek SQL tabanlı veritabanlarında SQL gücünü ve hızını gösterecektir. Veritabanı programcılığını doğrudan SQL ile yapın. Kaydetme, Güncelleme, Sorgulama bütün bu işleri SQL e bırakın. SQL bu işleri hatasız yerine getirecektir. Öncelikle İnterbase gibi basit ve kolay bir SQL server ile işe başlayın ve BDE den uzak durun. Hele bir MSSQLSERVER gibi yavaş bir Sql server kullanıyorsanız BDE yi hiç kullanmayın. Yoksa büyük datalarda büyük sorunlarla karşılaşacaksınız. Mustafa beyin linklerini verdiği kendi sayfalarında SQL ile bir sürü döküman bulabilirsiniz. Sağolsun ben çok yararlandım zamanında. Eğer mustafa bey birde makaleler bölümü açarsa ( :) Çok fazla şey istiyorum diye düşündüm birden) SQl üzerine makaleler yazıp yardımcı olabiliriz.
Sevgiler...
Geçip gideriz bizde ağızsız,dilsiz ve sorgusuz
İstanbul gibi düşeriz iki kıtaya birden...
En aşağılık düş, en büyük sevdadan belki
Erkek ölümler; bir uzun iç çekişle büyür göğsümüz
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

sair yazdı:Eğer mustafa bey birde makaleler bölümü açarsa ( :) Çok fazla şey istiyorum diye düşündüm birden) SQl üzerine makaleler yazıp yardımcı olabiliriz.
Sevgiler...
Merhaba hocam,

Eğer makale gönderirsen sitede yayınlayabilirim. Ancak bir grup olusa daha kolay olur benim için diyorsan grupta açabilirim.

İlgin için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Bence de elimizdeki cevherleri değerlendirelim ve kıymetini bilelim! Türkiye'nin de eksiği bu zaten! Hazinenin üzerinde otururuz da haberimiz olmaz ya da sadece orada olduğunu biliriz de sahip olmak için bir çaba sarfetmeyiz. :oops:

Konularında uzman olan arkadaşlarımızın bilgilerini yazıya döküp bizlerle paylaşması hoş olmaz mı :?: