mysql veritabanı yoğunluk

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Cevapla
enesharun
Üye
Mesajlar: 26
Kayıt: 17 Eki 2014 11:46

mysql veritabanı yoğunluk

Mesaj gönderen enesharun »

Merhabalar, delphi xe ile hazırladığımız adisyon programımız mevcut. Program aktif olarak kullanılabiliyor ve mobil siparişler alabiliyoruz. Fakat bir sorunumuz var. Program yoğun olarak kullanıldığında kilitleniyor ve ctrl+alt+del yapıp yeniden çalıştırmak gerekiyor. Şuan bir yazlık restoranda kullanılıyor ve özellikle hafta sonu çok yoğun olunca çok sık yapıyor bu durumu. Ben sorunu bir türlü tespit edemedim nereye odaklanmam gerektiğini de tam olarak bilemiyorum.

Program kilitlendiğinde butonlara tıklama yapılabiliyor fakat tıklanan buton işlem yapmıyor, içeriğindeki ekranları açmıyor, sql sorgularına cevap vermiyor. veri tabanını xampp ile hazırladık, apache de kullanıyor. xampp klasörünü direkt başka bir yere kopyaladığımızda program çalışabiliyor. ekstradan mysql server 5.5 kurmamıza gerek kalmıyor. Bunun da bir etkisi var mıdır?
mkysoft
Kıdemli Üye
Mesajlar: 3076
Kayıt: 26 Ağu 2003 12:35
Konum: Berlin
İletişim:

Re: mysql veritabanı yoğunluk

Mesaj gönderen mkysoft »

MySQL performansını izlemenizi sağlayan araçlar mevcut, bunlarla veri tabanındaki olayları izlemeye çalışın. Sorunun veri tabanından mı yoksa uygulamadan mı olduğunu netleştirin. Veri tabanlarında bağlantı sayısı sınırlıdır, bu sınıra çıkıyor olabilirsiniz. InnoDB kullanıyorsanız, aynı tablolarda işlem yaptığınızda bağlantılar bir birini kitliyor olabilir. MySQL tek çekirdek çalışır, index olmayan tablolarda sorgulama yapıyor olabilirsiniz.
Cevapla